دونالد ترامپ در دادگاه حاضر و تفهیم اتهام شد

trump dadgahدونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در محل اقامت خود در فلوریدا کیفرخواست رسمی علیه خود در دادگاه نیویورک را «توهین به ملت» توصیف کرد.

وی مقابل هوادارانش که پلاکاردهای «ترامپ ۲۰۲۴» را در دست داشتند گفت: «تنها جرمی که مرتکب شده‌ام، دفاع شجاعانه از ملتم در برابر کسانی است که به‌دنبال نابودی آن هستند.»

وی در سالن بزرگ پذیرایی اقامتگاه مجلل مارالاگو گفت: «من هرگز تصور نمی‌کردم چنین چیزی در آمریکا امکان‌پذیر باشد.»

کیفرخواست ترامپ شامل ۳۴ فقره اتهام علیه رئیس جمهوری سابق ایالات متحده آمریکا است. ترامپ متهم به جعل مکرر سوابق تجاری برای پنهان کردن جرایم است. وی خود را مقابل تمامی اتهامات بی‌گناه دانسته است.

دونالد ترامپ بدون بررسی قضایی آزاد مانده است و اکنون تمام تلاش خود را می‌کند تا از محاکمه در ژانویه ۲۰۲۴ یعنی تنها چند ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری جلوگیری کند.

نخستین رئیس جمهور در تاریخ ایالات متحده که به چنین سرنوشتی دچار شد، متهم به «سازمان‌دهی» یک سری پرداخت‌ها برای سرپوش گذاشتن بر روی سه پرونده قبل از انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۶ است.

دونالد ترامپ شامگاه سه‌شنبه در جمع حامیان خود در فلوریدا با انتقاد شدید از دادستان نیویورک که یک دموکرات است گفت: «این یک مداخله گسترده در انتخابات است.»

این میلیاردر به‌طور مفصل درباره هر یک از تحقیقات سخن گفت و آن‌ها را «تقلبی» توصیف کرد.

وی در طول سخنرانی حدود ۲۰ دقیقه‌ای خود بار دیگر اتهامات خود مبنی بر «تقلب» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را تکرار کرد.

وی همچنین دموکرات‌ها را به «جاسوسی» از کارزار انتخاباتی‌اش متهم و به زمانی که در قدرت بود به استیضاح و تحقیقات از او اشاره کرد. ترامپ نخستین رئیس جمهور در تاریخ ایالات متحده آمریکا بود که دو بار استیضاح و تبرئه شد.

بخشی از پرونده اخیر، برای راستی‌آزمایی ادعاهای استورمی دنلیز (با نام واقعی استفانی کلیفورد) هنرپیشه فیلم‌های پورن تشکیل شده است. وی گفته است پس از برقراری ارتباط جنسی با دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۶ میلادی مبلغ ۱۳۰ هزار دلار حق‌السکوت دریافت کرده تا از افشای آن در آینده خودداری کند. اما آقای ترامپ وقوع این ماجرا را رد کرده و تحقیقات در این خصوص را «پرونده‌سازی سیاسی دموکرات‌ها و سیستم قضایی فاسد آمریکا» خوانده است. قاضی پرونده در تلاش است تا دریابد آیا آقای ترامپ در این مورد شهادت دروغ داده است یا نه؟ همچنین آیا پرداخت پول قوانین مربوط به تامین مالی کارزارهای تبلیغات انتخاباتی را نقض کرده است یا خیر؟ دادستان‌ نیویورک بیش از ۵ سال است که در خصوص این پرونده مشغول تحقیق است.

منبع: یورونیوز