مولوی عبدالحمید: با مدیران فعلی کشور اداره نخواهد شد - مردمی سحری و افطای ندارند که بخورند

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، اعلام کرد که زنان ایرانی «عصبانی هستند چرا که احساس می‌ کنند حق و حقوق‌ شان رعایت نمی‌ شود». او در عین «توصیه» زنان به «مراعات حجاب»، از جمهوری اسلامی خواست «با زنان برخورد خشن و تند نشود».

امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه، ۱۸ فروردین، با تأکید بر اینکه زن در اسلام و فرهنگ‌ های مختلف «جایگاه و حرمت» دارد، اضافه کرد که «برخورد خشن» با زنان نتیجه‌ بخش نیست و برخورد پلیس جمهوری اسلامی با زنان و دختران موجب «هتک حرمت» زنان است.

با وجود ماه‌ ها اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی، بویژه سیاست حجاب اجباری، حکومت ایران تحمیل حجاب را ادامه می‌ دهد و در هفته‌ های اخیر گزارش‌ ها و ویدئو هایی از برخورد خشونت‌ آمیز با زنان در این زمینه منتشر شده است.

مولوی عبدالحمید بار دیگر به کشته شدن معترضان، از جمله بسیاری از زنان در سرکوب‌ ها اشاره کرد و گفت کسانی که از زندان آزاد شده‌ اند، گفته‌ اند که با زنان زندانی در ایران شکنجه و بدرفتاری می‌ شود.

امام جمعه زاهدان همچون هفته‌ های گذشته، بار دیگر خواستار آزادی زندانیان سیاسی، چه زن و چه مرد، شد.

همزمان با سخنرانی مولوی عبدالحمید در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان روز ۱۸ فروردین، گزارش‌ ها حاکی از اختلال گسترده در دسترسی به اینترنت در این شهر است.

شبکه نت‌ بلاکس که دسترسی به اینترنت در جهان را دنبال می‌کند، اعلام کرد که این اختلال بر اساس «الگوی هفتگی قطع اینترنت منطقه‌ای» در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان است.

مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود، بار دیگر کشتار نمازگزاران در زاهدان را یادآور شد و گفت این حق مردم است که اعتراضات مسالمت‌ آمیز داشته باشند.

او گفت: «به رهبران مملکت توصیه می‌ کنم به این صورت که مملکت اداره می‌ شود، مشکلات حل نمی‌ شود».

در حالی که به تازگی جمهوری اسلامی وزیر آموزش و پرورش را تغییر داده و توافقی را با عربستان سعودی به امضا رسانده است، این چهره اهل سنت ایران گفت که با برکناری یک وزیر و برقراری برخی روابط مشکلات اساسی حل نمی‌ شود.

او گفت که «١٠ برابر» مهمتر از روابط خارجی، تغییرات درونی در ایران است که باید صورت گیرد و حکومت باید «با مردم خود رابطه برقرار کند».

مولوی عبدالحمید همچنین بار دیگر از وضعیت اقتصادی و معیشتی در ایران انتقاد کرد و عملکرد حکومت جمهوری اسلامی را طی دوران بیش از ۴۰ ساله خود زیر سؤال برد.

او درباره وضعیت دشوار زندگی مردم، بویژه در استان سیستان و بلوچستان گفت که از نقاط مختلف این استان، بویژه روستاها به او گزارش می‌ رسد که «مردم برای سحر و افطار چیزی ندارند، بخورند».

امام جمعه زاهدان با اشاره به خانه‌ بدوشی برخی از مردم در استان گفت: «گزارش‌ ها از زندگی مردم تکان‌ دهنده است».

او ادامه داد که اعتراضات اخیر و اعتراضات سال‌ های گذشته، «نتیجه برنامه‌ ریزی و ناکارآمدی مدیران بوده است».

مولوی عبدالحمید گفت: «کشور ما به مدیران امین نیاز دارد، نه کسانی که جیب خود را بسازند. با این مدیران فعلی کشور اداره نخواهد شد و معجزه‌ ای اتفاق نمی‌ افتد. از دست غیب خبری نیست».


در این رابطه