اسناد لو رفته حاکی از حضور نیروهای ویژه غربی در اوکراین است

okrayn-gharb
بیش از یک سال است که مساله حضور نیروهای ویژه غربی در اوکراین موضوع گمانه زنی‌های بی‌سروصدا بوده است؛ موضوعی که حالا برای اولین بار تایید می‌شود.
وزارت دفاع آمریکا هنوز مشغول کلنجار با پیامدهای یکی از بزرگترین موارد درز اسناد طبقه‌بندی شده در سال‌های اخیر است. اسناد تازه بیشتر به جنگ در اوکراین مربوط می‌شود.

این اسناد، که بعضی از آنها مهر «فوق محرمانه» دارد، تصویری دقیق از جنگ از جمله جزئیات بسیار حساس آماده‌سازی اوکراین برای یک ضدحمله در فصل بهار علیه نیروهای روسی ترسیم می‌کند.
در این میان به‌خصوص یک سند هست که توجه زیادی جلب کرده.

این سند حاکیست که بریتانیا از کشورهایی است که نیروهای ویژه آن در اوکراین حضور دارند. بر اساس این سند، که تاریخ ثبت آن ۲۳ مارس است، بریتانیا با ۵۰ نیرو دارای بزرگترین واحد از این نوع در اوکراین است و پس از آن لتونی (با ۱۷ نفر)، فرانسه (با ۱۵ نفر)، ایالات متحده (با ۱۴ نفر) و هلند (با یک نفر) قرار دارند.

در این سند مشخص نشده که این نیروها در کجا مستقر و مشغول چه نوع فعالیتی هستند.

عده این نیروها ممکن است کم باشد و حتما نوسان خواهد کرد، اما نیروهای ویژه براساس ماهیت خود بسیار کارآمدند. مسکو که در ماه‌های اخیر استدلال کرده که تنها با اوکراین طرف نیست و با ناتو نیز می‌جنگد، احتمالا از این اطلاعات استفاده خواهد کرد.

وزارت دفاع بریتانیا براساس سیاست رسمی خود در مورد چنین موضوعاتی، از اظهار نظر خودداری کرده اما در توییتی که سه‌شنبه منتشر کرد گفت که اطلاعات ادعایی محرمانه حاوی موادی است که «دقت آنها به طور جدی زیر سوال است.»

در این بیانیه آمده است: «خوانندگان (این اسناد) باید محتاط باشند و دربست ادعاهایی را قبول نکنند که بالقوه ممکن است باعث انتشار اطلاعات نادرست شود.»
وزارت دفاع بریتانیا توضیح بیشتری نداده، یا نگفته که به کدام سند خاص اشاره دارد. با این حال، به نقل از مقامات پنتاگون گفته می‌شود که این اسناد واقعی هستند.

به نظر می‌رسد یک سند که جزئیاتی از آمار کشته‌های دو طرف در جنگ اوکراین ارائه می‌کند، دستکاری شده باشد.
نیروهای ویژه بریتانیا از چندین واحد نخبه نظامی با زمینه‌های تخصصی متمایز تشکیل شده‌اند و به عنوان یکی از تواناترین‌ها در جهان شناخته می‌شوند.

دولت بریتانیا، برخلاف سایر کشورها از جمله ایالات متحده، سیاستی رسمی دایر بر عدم اظهار نظر در مورد نیروهای ویژه خود دارد.
بریتانیا در حمایت از اوکراین با صدای بلند سخن گفته وبعد از آمریکا دومین اهداکننده کمک‌های نظامی به کی‌یف است.
.
منبع: بی بی سی