هشدار دبیرکل ناتو درباره برنامه اتمی ایران، کره شمالی و چین

Stoltenberg-jens
ینس استولتنبرگ از چشم‌انداز امنیت جهان ابراز نگرانی کرد و نسبت به گسترش برنامه‌های هسته‌ای چین، ایران و کره شمالی هشدار داد. دبیر کل ناتو از نقض معاهدات بین‌المللی برای کنترل تسلیحات هسته‌ای توسط روسیه نیز انتقاد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) در هجدهمین کنفرانس سالانه ناتو در مورد کنترل تسلیحات، خلع سلاح و منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، نسبت به چشم‌انداز امنیت جهانی ابراز نگرانی کرد. او درباره گسترش برنامه هسته‌ای چین، ایرانو کره شمالی هشدار داد و گفت: «چین به سرعت در حال رشد زرادخانه هسته‌ای خود بدون هیچ گونه شفافیتی در مورد توانایی‌های آن است.» دبیر کل پیمان آنتلانتیک شمالی اضافه کرد: «ایران و کره شمالی آشکارا در حال توسعه برنامه‌های هسته‌ای خود هستند.»

استولتنبرگ در این سخنرانی همچنین از روسیه به خاطر نقض و عدم پایبندی به بسیاری از معاهده‌های بین‌المللی کنترل تسلیحات انتقاد کرد، از جمله خروج روسیه از معاهده "استارت نو" (New START Treaty)، عدم پایبندی این کشور به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) و تهدید به استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس که پیامد آن به گفته دبیرکل ناتو تضعیف ثبات استراتژیک در جهان است.

"دوره‌ای چالش‌برانگیز" و ضرورت تعامل با چین
استولتنبرگ از "یک دوره بسیار چالش برانگیز" برای کنترل تسلیحات و حفظ امنیت جهان سخن گفت و جنگ روسیه علیه اوکراین را "بخشی از یک الگوی بلندمدت از رفتار تهاجمی" دانست. او گفت که روسیه به دنبال "تضعیف پایه‌های سیستم بین‌المللی مبتنی بر قوانین است."

دبیر کل ناتو با این حال بر رویکرد تعامل با چین تاکید کرد و گفت: «ما باید رویکرد خود را در بلندمدت با دنیایی خطرناک‌تر و رقابتی‌تر بازنگری کرده و با ‌آن تطبیق دهیم.» او افزود: «این به معنای تعامل با چین است که تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۳۵ (یعنی ۱۲ سال) دیگر ۱۵۰۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد.»

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در این کنفرانس گفت چین "تنها کشوری است که توانایی تغییر نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را دارد" و "ما معتقدیم شی جین پینگ قصد انجام آن را دارد." شرمن تاکید کرد هر اتحادی که بتواند "سطوح ارتباطی با چین برای افزایش شفافیت را به وجود آورد حیاتی است." او نیز به این امر اشاره کرد که "ایالات متحده به دنبال درگیری با جمهوری خلق چین نیست."

نگرانی از سطح بالای غنی‌سازی اورانیوم در ایران
معاون وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش نسبت به سطح بالای غنی‌سازی اورانیوم در ایران هشدار داد و به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره جهش نگران‌کننده سطح غنی‌سازی اورانیوم در ایران اشاره کرد.

خبرگزاری بلومبرگ فوریه سال جاری میلادی گزارش داده بود که بازرسان آژانس در جریان بازدید از تأسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصد را کشف کرده‌اند. به گفته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این سطح از غنی‌سازی فاصله زیادی با اورانیوم ۹۰ درصد غنی شده ندارد که برای تولید سلاح هسته‌ای به آن نیاز است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گزارش‌ها در مورد غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم توسط ایران را "موضوعی بسیار جدی" دانست. تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه، بریتانیا) اسفندماه گذشته در بیانیه‌ای ابراز نگرانی کرد که "فعالیت‌های هسته‌ای ایران از تعهدات این کشور در چارچوب برجام بسیار فراتر رفته است."
.
منبع: دویچه وله