با مردم روراست نباشید بیشتر زمین می خورید

mardom-
آیا باید اعداد و ارقام ارایه شده از سوی مدیران ارشد اقتصاد درباره صادرات روزانه ۳/۱ میلیون بشکه نفت به صورت تخفیف دار به جهان را قبول کرد؟ واقعیت این است که چاره‌ای جز این نداریم و هیچ نهاد غیرحکومتی در ایران توانایی راستی‌آزمایی در این باره را ندارد.

اگر چنین است و دولت روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت صادر می کند چرا قیمت دلار در بازار کاهنده نیست و واردکنندگان دارو، نهاده‌های دامی و مواد اولیه بخش‌های صنعتی گلایه دارند و بارها نوشته و گفته‌اند دلارهای مورد نیاز دیرهنگام تخصیص می‌یابد. برخی از مرگ تدریجی دارو می گویند و صنعت مرغداری نیز به روزهای تنگی نفس رسیده است. دراین شرایط سخت اقتصاد بنگاهها و سردرگمی در باره سیاست های ارزی و پولی و تجاری ، دولت سیزدهم از یک سو در حرف جوری نشان می‌دهد که خزانه ریالی و ارزی‌اش لبریز شده و از سوی دیگر به متقاضیان ارز وعده می‌دهد و عمل نمی‌کند.دولت سیزدهم ادای آدمهای پولدار را در می اورد اما دررسیدگی به شهروندان نقش آدم فقیر و بیچاره را بازی می کند. دولت پولی برای سرمایه گذاری حتی در زیر ساخت ها ندارد و نمی تواند ارزموردنیاز فعالان اقتصادی را برآورده سازد.

اقتصاددانان و جامعه شناسان سیاسی بارها به دولتهها از جمله به دولت فعلی توصیه اکید کرده اند یک راه عبوراز این روزهای دشوار با کمترین خسارت وهزینه سیاسی و اجتماعی این است که درجه اعتمادعمومی را با درست گویی و پرهیز از پرتاب کردن شهروندان به ادرس های غلط افزایش دهد. دولت سیزدهم اما درانجام این کار مهارتی ندارد و همچنان نقش بازی می کند. درصورتی که دولت با با شهروندان روراست باشد و حقیقت را بگوید در این صورت دست‌کم هواداران دولت و شماری از گروه‌های اجتماعی شاید انتظارات خود را کاهش دهند و دولت کمی آسوده شود.اما تا تا وقتی دولت سیزدهم برای اینکه جلوی خارجی ها ونیز منتقدان داخلی کم نیاورد ادای پولداره را در می اورد و حقیقت را با مردم درمیان نمی گذار روزگار همین خواهد بد. مردم حق دارند و نیز انتظار دارند حالا که دولت می گوید خزانه اش لبریز از دلار و ریال است سرکیسه رابیشتر شل کند وراه تورم را مهار کند . هرروز که روراست نباشید بیشتر از روز پیش زمین می خورید.
.
منبع: ساعت ۲۴