نیاز به بیش از ۱۰۰ هزار نفر برای جبران کمبود نیروی پرستار

bimarestan iran 01042015 رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه اصل قانون تعرفه‌ گذاری برای پرستاران اجرا نشده است، گفت:‌ افتتاح کلان‌ بیمارستان‌ها نیاز به افزایش جذب نیروی پرستاری را بیشتر کرده است،در حالی که با کمبود بیش از ۱۰۰ هزار نیروی پرستاری در کشور مواجه‌ ایم.

محمد میرزا بیگی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت اجرای قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاری اظهار کرد: از نظر ما اصل قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاری اصلاً اجرا نشده است و صرفاً یک تا دو پرداخت علی‌الحساب صورت گرفته که آن هم تحت تأثیر مطالبات جامعه پرستاری از وزارت بهداشت بوده است؛ اصل قانون زمانی اجرا می‌ شود که تعرفه خدمات پرستاری در قالب دستورالعمل‌ ها و آیین‌نامه‌ های ابلاغی از سوی شورای عالی بیمه سلامت پرداخت شود.

وی ادامه داد: باید خدمات پرستاران در سیستم اچ‌ آی‌ اس بیمارستان‌ ها ثبت شوند و خدمات پرستاران بر اساس ارزش نسبی تعریف شده پرداخت شوند و کارانه از محل درآمدی که از ثبت خدمات پرستاری حاصل شده اسا به پرستاران پرداخت شود. بخشی از این درآمد صرف بیمارستان می‌ شود و ۸۵ درصد تعرفه این خدمات باید به جامعه پرستاری تعلق یابد، اما این اتفاق نیفتاده است و این امر به این معناست که قانون تعرفه‌ گذاری برای پرستاران اجرا نشده است و پرداخت‌ های علی‌الحساب نمی‌ تواند توجیه‌ کننده اجرای قانون باشد.

رئیس سازمان نظام پرستاری افزود: ما از دستگاه‌ های نظارتی درخواست داریم که بر اجرای صحیح قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاری که مورد تأکید مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور و مصوب مجلس بوده، نظارت کنند.

میرزابیگی تصریح کرد: ١٠.٢ هزار میلیارد تومان بابت اجرای قانون تعرفه‌ گذاری خدمات پرستاری در وزارت بهداشت و بیمه‌ ها مانده و به دست پرستاران نرسیده است. از این مبلغ تنها ۲۵۰۰ میلیارد تومان به دست جامعه پرستاری رسیده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری درپاسخ به سؤالی مبنی بر جذب پرستاری در سال جاری بیان کرد: از حدود ۲۵ هزار مجوزی که برای جذب کادر درمان صادر شد، مشخص نیست که دقیقاً چه تعدادی مربوط به پرستاران است، این درحالی است که کشور با کمبود پرستار مواجه است. از سوی دیگر دولت درحال افتتاح کلان بیمارستان‌ ها و مراکزی است که نیاز به افزایش تعداد نیروهای پرستاری را بیشتر می‌کند.

وی تأکید کرد: درحال حاضر نیاز به بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیروی پرستاری برای جبران کمبود نیروی پرستار داریم.