"بازاریابی تسلیحاتی و اختلاف‌افکنی"؛ واکنش کنعانی به بلینکن

Vezarat Khareje Iran

«سخنگوی وزارت خارجه ایران به اظهارات اخیر آنتونی بلینکن در ارتباط با "اخلال در برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی گفت، ایالات متحده "در پی بازاریابی برای تسلیحات خود و اختلاف‌افکنی میان کشورهای منطقه است".»
 
ناصر کنعانی به اظهارات آنتونی بلیکن، وزیر خارجه آمریکا در مورد اقدام‌ واشنگتن برای اخلال در برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی و همچنین برخی تحریم‌ها علیه ایران واکنش نشان داد.
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز یکشنبه (۲۳ آوریل) گفته‌های بلینکن را "تحریک‌آمیز" خواند.
او گفت، ِتصریحات وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با برنامه نظامی ایران "صرفا با هدف ادامه بازاریابی برای تسلیحات آمریکا" و "اختلاف‌افکنی میان کشورهای منطقه" صورت می‌گیرد.
 
کنعانی مدعی شد که جمهوری اسلامی در چارچوب سیاست همسایگی "همواره بر گفت‌وگو، مشارکت و همکاری منطقه‌ای به منظور تأمین امنیت و منافع مشترک کشورهای منطقه تأکید داشته و تحولات مثبت رو به پیشرفت در منطقه نیز در همین راستا است".
بنا بر اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی برنامه نظامی ایران" صرفا جنبه دفاعی و بازدارندگی دارد".
 
بلینکن شامگاه پنجشنبه (۲۰ آوریل) در بیانیه‌ای تاکید کرده بود  که آمریکا متعهد است، "به طور قاطع برای اخلال در برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی و شبکه تدارکاتی تسلیحاتی ایران اقدام کند".
 
اظهارت وزیر خارجه ایالات متحده یک روز پس از آن صورت گرفت که وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی گسترده "علیه یک شبکه بین‌المللی تهیه و ارسال تجهیزات ساخت پهپاد و تسلیحات به جمهوری اسلامی وضع کرد".
استفاده از این پهپادها در جنگ روسیه علیه اوکراین از جمله دلایلی است که غرب را به تحریم زنجیره تامین قطعات پهپادهای حکومت ایران واداشته است.
 
جمهوری اسلامی تا مدت‌ها ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را انکار می‌کرد، اما در نهایت در آبان ماه ۱۴۰۱ در پی انتشار شواهد گسترده، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، تحویل پهپاد‌های ایرانی به روسیه را پذیرفت و ادعا کرد که تحویل این پهپادها "به‌صورت محدود و قبل از آغاز جنگ" بوده است.
 
روسیه به شکل گسترده‌از این پهپادها برای تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی و مناطق مسکونی اوکراین استفاده می‌کند.
اوکراین اعلام کرده که نیروی هوایی این کشور تاکنون بیش از ۵۰۰ پهپاد ساخت جمهوری اسلامی را که روسیه آن‌ها را در جنگ در اوکراین به‌کار برده، ساقط کرده ‌است.
 
 
 
نقل از سایت رادیو دویچه وله