ایران و روسیه سند همکاری ترانزیتی و تجاری امضا کردند

Iran Rusieh 1 دنیای‌اقتصاد : یادداشت تفاهم همکاری سه‌جانبه بین صندوق توسعه حمل‌ونقل ایران، شورای هماهنگی حمل‌ونقل اوراسیایی و مرکز توسعه توسعه اقتصادی کشورهای مشترک‌‌‌‌‌المنافع در مسکو به امضا رسید. به گزارش صدا و سیما، این یادداشت تفاهم در حضور کاظم جلالی سفیر جمهوری‌اسلامی ایران در روسیه و دیمیتری زورف معاون وزیر حمل‌ونقل روسیه به امضای داوود دانش‌جعفری رئیس صندوق توسعه حمل‌ونقل ایران، وادیم گانین مدیر مرکز توسعه اقتصادی و گنادی بوسونوف مدیرکل شورای حمل‌ونقل اوراسیایی رسید. بر اساس مفاد این یادداشت تفاهم، طرف‌‌‌‌‌های امضا‌کننده برای افزایش تجارت، ترانزیت و انبار کالا در مسیر کریدورهای بین‌المللی به‌ویژه کریدور شمال-‌جنوب با یکدیگر همکاری می‌کنند.

 طرف‌‌‌‌‌های امضا کننده این تفاهم‌نامه همچنین بر تبادل اطلاعات، انجام پروژه‌های مشترک و تبادل هیات‌‌‌‌‌های تخصصی برای دستیابی به این اهداف تاکید کردند. دانش‌‌‌‌‌جعفری رئیس صندوق توسعه حمل‌ونقل ایران که به مسکو سفر کرده‌است، همچنین با زورف معاون وزیر حمل‌ونقل روسیه ملاقات و گفت‌وگو کرد. در این ملاقات که با حضور سفیر ایران در روسیه برگزار شد، طرفین بر ادامه همکاری دو کشور در حوزه حمل‌ونقل تاکید کردند. دانش‌جعفری با اعلام آمادگی صندوق توسعه حمل‌ونقل برای تامین منابع مالی پروژه‌های حمل‌ونقلی، خواستار مشارکت بخش‌خصوصی و بانک‌های روسیه در اجرای پروژه‌های متعدد حمل‌ونقلی در ایران شد.

رئیس صندوق توسعه حمل‌ونقل جمهوری‌اسلامی ایران، توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی را پیش‌‌‌‌‌زمینه افزایش تجارت بین دو کشور خواند و ایران را دارای ظرفیت‌های بزرگ در ترانزیت کالا بین روسیه و کشورهای عربی و هند خواند. زورف معاون حمل‌ونقل روسیه نیز با اشاره به توافق دو کشور در احداث راه‌آهن رشت- آستارا، ابراز امیدواری کرد که اجرای پروژه به‌زودی آغاز شود. معاون وزیر حمل‌ونقل روسیه ابراز امیدواری کرد که با توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی در پایانه ریلی سرخس، شاهد افزایش ترانزیت کالا از مقصد ایران باشیم. رئیس صندوق توسعه حمل‌ونقل ایران با هدف شرکت در همایش کریدور شمال- جنوب و بازدید از بیست و هفتمین نمایشگاه حمل‌ونقل روسیه موسوم به ترانس‌راشا به مسکو سفر کرده بود. این نمایشگاه ۲۸ تا ۳۰فروردین‌‌‌‌‌ماه با حضور نمایندگانی از ۲۲ کشور از جمله ایران برپا بود. پیش از این، کاظم جلالی سفیر جمهوری‌اسلامی ایران در مسکو گفته است: بخش غربی کریدور شمال‌-‌جنوب از مسیر کشورمان از روسیه به جمهوری‌آذربایجان و سپس ایران و خلیج‌فارس می‌رسد که حمل‌ونقل در بخش جاده‌‌‌‌‌ای در حال انجام است و کشور روسیه اقدامات خوبی برای بهبود گذرگاه مرزی در داغستان انجام داده‌است. او ادامه داد: در بخش راه‌آهن این مسیر، شاهد حلقه مفقوده اتصال ریلی آستارا تا رشت به طول ۱۶۲ کیلومتر هستیم که در سال‌۲۰۲۲ و اوایل سال‌جاری میلادی، مذاکرات خوبی بین ایران و روسیه برای احداث این خط انجام‌شده‌است و امیدوار هستیم که این طرح در سال‌جاری میلادی به‌صورت مشترک آغاز شود.