برگزاری تجمع اعتراضی همزمان با اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز در دوازده واحد مجزا

 Tajamoate Eterazi Mardom

خبرگزاری هرانا – جمعی از کارکنان شرکت کنترل ترافیک تهران در دفتر کانون هماهنگی شورای اسلامی کار این استان و شماری از شهروندان اهل استان سیستان و بلوچستان در بستر تالاب هامون، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند. بعلاوه گروهی از کارگران پروژه ای صنعت نفت و گاز در دوازده واحد صنعتی مجزا واقع در شهرهای کرمان، بوشهر، سیرجان، بهاباد، آبادان و عسلویه در اعتراض به عدم افزایش دستمزد مطابق با لیست پیشنهادی خود، دست به اعتصاب زده و از انجام فعالیت های روزانه خود امتناع کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، شماری از کارگران پروژه ای صنعت نفت و گاز شاغل در دستکم ده واحد صنعتی، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، به صورت مجزا دست به اعتصاب زدند.

اعتصابات روز جاری توسط کارگران معترض در شرکت های پتروشیمی متعددی از قبیل داودی فر، پایا صنعت، مبین صنعت، فراسان، کیامرث داوودی، فولاد غدیر، گندله‌سازی بهاباد، آزمون فاز پارس و سکاف صورت گرفته است.

پتروشیمی های نامبرده در شهرهایی از جمله کرمان، بوشهر، سیرجان، بهاباد، آبادان و عسلویه واقع هستند.

کارگران معترض صنعت نفت و گاز “عدم افزایش دستمزد مطابق با لیست پیشنهادی خود بر اساس افزایش ۷۹ درصدی” را از دلایل این اقدام عنوان می کنند.

همچنین، روز شنبه دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، جمعی از کارگران شرکت سپندگستر سپیدرود واقع در سیرجان و شماری از کارگران پیمانکاری حاجی پور از شرکت عمران صنعت واقع در فاز ۱۴ عسلویه نیز با مطالبات مشابه دست به اعتصاب زدند.

تجمع اعتراضی کارکنان شرکت کنترل ترافیک تهران

به گزارش خبرگزاری ایلنا، تعدادی از کارگران شرکت کنترل ترافیک با حضور در دفتر کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان تهران نسبت به ادغام شرکت کنترل ترافیک معترض شدند.

این کارگران که قرارداد موقت و پیمانکاری هستند از سرنوشت واگذاری این شرکت نگرانند و از نمایندگان خود در شورای اسلامی کار خواستار پیگیری و حمایت موضوع واگذاری شدند.

اعضای کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران در این نشست مدعی شدند: “از خواسته‌ ها و مطالبات قانونی و اعتراضات صنفی کارگران و شورای اسلامی کار شرکت کنترل ترافیک حمایت می‌ کنند و صدای آن‌ ها را به گوش مراجع ذی‌ صلاح خواهند رساند.”

شورای اسلامی کار با استناد به ماده ۲۰ قانون تشکیل شورا مصوب و ماده ۱۵ آئین نامه اجرایی آن باید در زمینه‌ های اجتماعی بروز حوادث، مراجع ذی صلاح خصوصا وزارت کار و امور اجتماعی و سایر نهادهای مربوطه (وزارت کشور و شورای شهر تهران) را مطلع کند.
تجمع اعتراضی شهروندان استان سیستان و بلوچستان در تالاب هامون

به گزارش تسنیم، امروز یکشنبه سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، جمعی از شهروندان از پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز از توابع استان سیستان و بلوچستان در بستر تالاب هامون تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع این شهروندان در اعتراض به عملکرد دستگاه دیپلماسی و کمیساریای آب ایران نسبت به پیگیری حق‌آبه رودخانه هیرمند از کشور افغانستان صورت گرفته است.

این شهروندان با سر دادن شعارهایی از قبیل “چو هامون نباشد تن من مباد”، “حق‌آبه حق ماست، سیستان عزت ایران است”، “شهر سوخته دیگری در راه است”، “اصلاح بند کمال خان پیام مردم سیستان”، “حق‌آبه سیستان، آزمون دولتمردان” و همچنین “رستم برخیز دستانم شکست، روح پاک زابلستان شکست”، خواستار رسیدگی به مطالبه حق آبه هیرمند شدند.