مجلس شورای اسلامی به وزیر صمت رای اعتماد نداد

Fatemi Amin-Reza

«جلسه استیضاح رضا فاطمی امین با برکناری وزیر صمت دولت رئیسی ‍پایان یافت. مهم‌ترین ایراداتی که به این وزیر وارد شده و باعث استیضاح او شده بود، مشکلات صنعت خودروسازی، دستکاری آمار، رانت‌خواری و فساد بود.»
 
روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت (۳۰ آوریل) نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۶۲ رای موافق، ۱۰۲ رای مخالف، ۲ رای ممتنع و ۶ رای باطله از مجموع ۲۷۲ نماینده حاضر در مجلس با برکناری وزیر صمت موافقت کردند.
 
به گزارش خبرگزاری‌های ایران رای‌گیری برای استیضاح به صورت مخفی و با ورقه انجام شد.
 
انتقاد به فاطمی امین بیش از هر چیز مشکلات صنعت خودروسازی، دستکاری آمار، رانت‌خواری و فساد بود.
احمدرسولی نژاد، یکی از نمایندگان موافق استیضاح گفت، شرکت ایران خودرو در سال۱۴۰۱ حدود ۵۵۰ هزار دستگاه تولید داشته در حالی که آمار فروخته شده ۶۱۳ هزار خودرو اعلام شده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد که آمار وزارت صمت شامل خودروهای معیوب هم می‌شود.
 
رسولی نژاد اظهار داشت: «فاطمی امین پیش از این اعلام کرده است که ۱۰۰ برنامه برای این وزارتخانه دارد و روز استیضاح قبلی اعلام کرد که ۳۰۰ برنامه دارد، مگر برنامه کودک است که وزارتخانه به این عظمت در ۴۸ ساعت ۲۰۰ برنامه جدید اعلام کند.»
به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس زیان انباشته در ایران خوردرو و سایپا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است «که این نتیجه مدیریت ضعیف و ناکارآمد است».
یک عضو دیگر این کمیسیون گفت: « لیست بلند بالایی از رانت‌ها و فسادهای افراد و گروه‌های ناشی از تصمیمات آقایان در وزارت صمت را در اختیار داریم.»
 
«ضربه خوردن» از «مافیای خودرو»
وزیر صنعت در سخنرانی دفاع از خود از وجود «اژدهای هفت سر فساد» در خودروسازی کشور خبر داد و «واحدهایی در مجلس» را متهم به دست داشتن در «مافیای خودرو» کرد.
 
رضا فاطمی امین گفت: «من از رئیس کمیسیون اصل ۹۰ را پرسیدم؛ در سال ۱۴۰۰ و ۹۹ قبل از تشکیل دولت مردمی یک رابطه بین یکی از واحدهای مجلس و یک شرکت خودروسازی خصوصی که متخلف است و ۱۴ هزار میلیارد پرونده در سازمان تعزیرات دارد، خودروسازی که این روزها میلیاردها تومان در کانال‌های تلگرامی و سایت های زرد هزینه می‌کند تا وزیر را بزند؛ این مافیای خودرو است.»
 
وزیر صمت در جلسه استیضاح خود مدعی شد که «یک شرکت که سه هزار میلیارد تومان گران‌فروشی دارد، افرادی را اجیر کرده که معاون من را به قصد کشت مضروب کردند. چه کسانی در دادگاه توصیه کردند که این متخلف آزاد شود؟»
 
صنعت خودروسازی ایران، به‌گواهی گزارش‌های رسانه‌های گوناگون، ازجمله بخش‌های اقتصادی است که پذیرای استخدام رانتی و بیش از ظرفیت اعضای خانواده، بستگان و باندهای وابسته به نمایندگان مجلس، وزرا، مدیران دولتی، مسئولان قضایی و فرماندهان نظامی در شرکت‌های تابعهٔ خودروسازان و پرداخت حقوق‌های نجومی به آنان است.
 
دفاعیات وزیر صمت طی روز یک‌شنبه در حالی بیان شد که برخی از نمایندگان مجلس خود وزیر را متهم کردند که از مافیای خودرو مطلع است. روح‌الله حضرت‌پور، نماینده ارومیه گفت: «اگر شما وزیر مردم هستید چرا باندهای مافیای خودرو هفته‌هاست خود را به آب و آتش می‌زنند و ده‌ها سناریو برای فشار به نمایندگان اجرا کردند.»
 
«حمایت از وزیر برکنارشده»
ابراهیم رئيسی و شماری از نمایندگان مجلس در دفاع از فاطمی امین سخن گفتند و او را فردی قابل اعتماد و به دور از هر گونه فساد معرفی کردند.
 
چند نماینده معتقد بودند که استیضاح یک وزیر مخالفت با دولت است و به طور تلویحی تاکید کردند که مجلس و دولت نباید جلوی کار یکدیگر را بگیرند.
شخص وزیر هم در دفاع از اتهاماتی که به او زده شده سخنرانی کرد و آنها را بی‌اساس خواند.
 
خبرگراری ایرنا به نقل از او نوشت، در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ «رابطه‌ای بین یکی از واحدهای مجلس و یکی از خودروسازان متخلف (که بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان تخلف نزد دستگاه‌های نظارتی دارد و در حقیقت مافیای خودرو است) شکل گرفت؛ اما در این زمینه هیات رییسه وقت مجلس ورود و از حیثیت مجلس دفاع کرد.»
 
فاطمی امین پرسید: «چرا آن اقدام که مربوطه به سال ۱۴۰۰ است، به موضوع استیضاح گره زده می‌شود؟»
از دیگر ایراداتی که پیش‌تر به وزیر صمت گرفته شده بود، خبر اهدای خودرو به برخی نمایندگان مجلس بود. فاطمی امین این خبر را هم تکذیب کرد.
 
برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی یک وزیر دوبار استیضاح می‌شود. در آبان ماه گذشته نیز برای فاطمی امین جلسه استیضاح برگزار شد اما اکثریت نمایندگان به او رای اعتماد دادند.
 
 
منابع خبر: سایت رادیو دویچه وله سایت رادیو فردا