بازگشت معترضان به خیابان‌ها همزمان با تجمعات روز جهانی کارگر

shoar shabaneh

ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد هم‌زمان با تجمعات گسترده در روز جهانی کارگر در ایران، معترضان به جمهوری اسلامی در تهران، کرج و اصفهان به خیابان آمدند. قدیانی "حکومت خامنه‌ای" را "حرام سیاسی" دانست.

ویدیوهایی که روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت (۲ مه) و عصر روز دوشنبه، روز جهانی کارگر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که هم‌زمان با تجمعات و اعتراضات گسترده صنفی و سیاسی کارگران در ایران معترضین به جمهوری اسلامی بار دیگر با شعارهایی علیه حکومت ایران در چند نقطه از تهران، در اصفهان و کرج به خیابان‌ها آمده‌اند.

"مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر"، "سیدعلی بی‌ریشه، خیزش تموم نمیشه"، "مرگ بر دیکتاتور" از جمله شعارهایی بود که مردم در ستارخان و تهران‌پارس سر دادند.

گفته شده در منطقه صادقیه معترضین با شعار‌های "مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی"، "مرگ بر دیکتاتور" و "فقر، فساد، گرونی، میریم تا سرنگونی" خیابان را بستند.

ویدیویی از تجمع اعتراضی در اصفهان معترضینی را نشان می‌دهد که شعار می‌دهند: "حکومت عمامه، وقتش دیگه تمامه". مردم همچنین شعار "زن، زندگی، آزادی" و "مرگ بر جمهوری اعدامی"، "ما اومدیم دوباره، خیزش ادامه داره" سر دادند.

قدیانی: حکومت خامنه‌ای "بالاترین حرام سیاسی"

سایت "کلمه" روز دوشنبه ۱۱ (اول ماه مه) اردیبهشت یادداشتی از ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی منتشر کرد که او در آن "حکومت خامنه‌ای" را "غاصب و "بالاترین حرام سیاسی" دانسته‌ است.

قدیانی در این یادداشت از جمهوری اسلامی به عنوان "نظام فاسد و نامشروع" نام برد و خامنه‌ای را "رئیس شرور، خودکامه و قدرت‌پرست" دانسته که "هیچ هنری جز بگیر و ببند و سرکوب و فریبکاری رسوا در چنته خود" ندارد.

این فعال سیاسی تاکید کرده است که خامنه‌ای می‌داند، "موضوع اصلی رفراندوم خاتمه حکومت استبداد دینی اوست و نه هیچ چیز دیگر". او به سخنان چندی پیش رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده که گفت "بی‌حجابی هم حرام شرعی است و هم حرام سیاسی" و پرسیده: «کدام حرام سیاسی بالاتر از ادامه حکومت غاصبانه و نامشروع اوست؟»

به گفته قدیانی خامنه‌ای "می‌کوشد با این لطایف‌الحیل از سیاهی کارنامه سیاه خود در چشم این بخش از جامعه بکاهد" و "در واقع الزام حجاب برای این حکومت و شخص علی خامنه‌ای مصداق نعل وارونه زدن است".

قدیانی در پایان به تحول جامعه ایران اشاره کرده و نوشته است: «به طور کلی جامعه ایران به طور عام و بخش مذهبی جامعه ایران به طور خاص به این نتیجه رسیده است که خیر و صلاح دنیا و آخرت همه آحاد اجتماع در این است که هرچه زودتر نهاد دین از نهاد سیاست جدا شود و مذهب به کارکرد اصلی خود که ارتقای معنویت در آحاد اجتماع است بازگردد.»

تشکیل "ستاد حجاب و عفاف"

شهرداری تهران روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت (اول مه) در جلسه "شورای حجاب و عفاف" دستور تشکیل "ستادهای عفاف و حجاب" در درمانگاه‌های وابسته به خود را داد. شهرداری تهران پیشتر نیز از برخورد "ایجابی سنگین" در ۷۰ ایستگاه مترو تهران خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:تقابل حاکمیت با مردم: درهای حائل بین زنان و مردان در مترو

طبق اعلام شهرداری "اعضای ستادهای عفاف و حجاب درمانگاه‌ها را رئیس و مدیر داخلی درمانگاه و یک نفر دارای وجاهت لازم" تشکیل می‌دهند. این ستادها مجازند در درمانگاه‌ها مراجعین را مورد "امر به معروف و نهی از منکر" قرار دهند.

هم‌زمان غلامرضا نوری قزلجه، رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس هشدار داد که مبادا فشار بر شهروندان برای رعایت حجاب اجباری به "بدتر شدن وضع" بیانجامد. او روز دوشنبه به "پایگاه خبری جماران" گفت: «کاری نکنیم که وضع را بدتر و فضا را خراب‌تر کنیم.»

به گفته او "عده‌ای تندرو" با "امنیتی کردن" مسئله حجاب "بدترین نوع تعامل و نحوه مواجهه با مسئله بدحجابی یا بی‌حجابی" را در جامعه دامن می‌زنند.

او به حاکمیت توصیه کرده "راه‌های منطقی دیگری را برای تعامل با موضوع انتخاب کند".

منبع: دویچه وله