بحران آبی اصفهان/ سد زاینده رود با فقط یک‌ سوم ظرفیت آبی اش

Zaiandeh Roud-Sad-1 نماینده مردم خمینی شهر در مجلس اظهار داشت: میزان ذخایر آبی زاینده رود اندکی بالاتر از ۵۰۰ میلیون متر مکعب و حال آنکه ظرفیت سد یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب است.

محمد تقی نقد علی، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اوضاع آب در استان اصفهان در سال جاری اظهار داشت: با توجه به اینکه با بارندگی‌ های سال جاری، اوضاع آب نسبت به سال گذشته بهتر بود، اما انتظار ما این است که آورد آبی پشت سد زاینده رود بیش از این باشد.

وی افزود: با کمال تأسف ۱۳۰۰ بندی که  طی سالیان گذشته تحت عنوان آبخیزداری احداث شده، اوضاع را نسبت به سال گذشته اندکی بهتر کرده اند، اما عمده آب در بالادست و بندها حبس شده اند.

عضو هیأت نمایندگان استان اصفهان تصریح کرد: در زمینه کیفیت و توزیع بازگشایی آب هنوز جدول منابع و مصارف را در دست نداریم و نمی‌ دانیم بناست که چند نوبت آب برای کشاورزی باز شود و حقابه محیط زیست و استمرار یک جریان، ولو ضعیف از کف زاینده رود تا رسیدن به باتلاق گاوخونی در هاله‌ ای از ابهام و محاق بوده و تعیین تکلیف نشده اند.

وی تأکید کرد: طرح جامعی برای منابع پایدار آب زاینده رود و آب استان نداریم هرچند در جلسات ادعاهایی می‌ شوند، اما هنوز طرح جامع به طور کامل اجرا نشده و اقدامات جسته و گریخته اتفاق می‌ افتادند، مثلاً مباحثی مثل انتقال آب از دریا و انتقال درون حوضه ای مطرح اند، اما این طرح‌ ها در استان اصفهان مانند دیگر استان‌ ها پیش نمی‌ روند.

نقد علی گفت: رئیس جمهور ۷ بار به خوزستان سفر کرد و مشکلات آبی استان در بخش کشاورزی و شرب و فاضلاب در بازه زمانی کوتاهی حل شدند، اما نسبت به اصفهان کمال مطلوب حاصل نشده است.

وی بیان داشت: نگاه‌ ها به اصفهان، نگاه یک استان برخوردار است و صنایع را جزو ثروت و دارایی استان می‌ دانند، در حالی که این سرمایه ملی است و منافع خاصی بیش از آنکه به کل کشور و آحاد مردم می‌ رسند، برای اصفهان ندارند، این نگاه‌ ها موجب کم‌ مهری به استان شده اند و اگر بارش‌ ها نبود، امسال مشکلات آبی تشدید می‌ شدند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس اظهار داشت: میزان ذخایر آبی زاینده رود اندکی بالاتر از ۵۰۰ میلیون متر مکعب هستند و حال آنکه ظرفیت سد، یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب است.

وی در مقایسه اوضاع آبی اصفهان و خوزستان بیان داشت: کارون و سدهای خوزستان که بخشی از سرشاخه های زاینده رود و  مشترک هستند، سرریز شده‌ اند و ظرفیت تکمیل بوده، اما برای اصفهان  تدبیری نشده است.

وی تأکید کرد: امیدواریم امسال بدون چالش، آب کشاورزی و شرب تأمین شوند، اما در بلند مدت باید تلاش کنیم منابع پایدار داشته باشیم و طرح‌ هایی که روی کاغذ هستند و تازه شروع شده اند، با سرعت بیشتری جلو بروند.

نقد علی، رقم اعتبار در نظر گرفته شده برای پروژه‌ ها را بسیار کم دانست و گفت: اکنون طرح خراسان در مرحله ابتدایی اجراست، پروژه بهشت آباد نیز متوقف و این در حالی است که مصوب شده و بارگذاری روی آن انجام شده است، ولی اجرا نمی‌ شود.