افزایش بازداشت‌ ها و تهدیدهای کاری و فشارهای امنیتی بر کارگران توسط رژیم ولایت فقیه

Kargaran Rooze Kargar دویچه وله فارسی: کمپین بین‌ المللی حقوق بشر با اشاره به بازداشت‌ ها، تهدیدهای کاری و فشارهای امنیتی بر کارگران اعلام کرده که جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراض‌ ها در ایران، فشار بر فعالان کارگری را افزایش داده است.

کمپین حقوق بشر در ایران روز پنجشنبه ۴ مه (۱۴ اردیبهشت) گزارش داد که کارگران اعتصاب‌ کننده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به اخراج از کار تهدید شده و شماری از آنها نیز بازداشت شده‌ اند، چرا که ''جمهوری اسلامی به منظور سرکوب اعتراضات سراسری، تمرکز خود را بر روی کارگران گذاشته است.''

این گزارش می‌ افزاید، در روزهای منتهی به روز جهانی کارگر در اول ماه مه، ''ده‌ ها فعال کارگری در استان‌ های تهران، کردستان و گیلان بازداشت و یا به دادگاه احضار شدند''.

این نهاد حقوق بشری می‌ گوید، برخلاف قوانین بین‌ المللی و حتی داخلی در ایران، به کارگران فصلی بیش از ۱۰۰ شرکت فعال در زمینه هیدروکربن که دست به اعتصاب زده بودند، گفته شد که به کار آنها پایان داده می‌ شود.

''سازمان بین‌ المللی کار موضع‌گیری کند'':

مدیر اجرایی کمپین حقوق بشر در ایران با اشاره به افزایش فشارها بر کارگران می‌گوید مقامات جمهوری اسلامی ''پس از کشتار صدها معترض در خیابان‌ها، اکنون به دنبال کارگران و فعالان کارگری صلح‌ جو هستند تا هرگونه مخالفت باقی‌ مانده در کشور را سرکوب کنند.''

هادی قائمی با یادآوری اینکه ایران عضو سازمان بین‌ المللی کار است، فشارها بر فعالان کارگری در این کشور را در تضاد با اصول بنیادین این سازمان دانست.

او تأکید کرد: «اگر سازمان بین‌ المللی کار می‌ خواهد معنایی داشته باشد، همه مسئولان آن باید در مقابل تخلف‌ های شدید و آشکار اعضای این سازمان موضع‌ گیری کنند.»

کمپین حقوق بشر در این گزارش از سازمان بین‌ المللی کار خواست تا هرچه زودتر ''بیانیه‌ ای قوی و صریح منتشر کند، مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی در حال نقض گسترده اساسی‌ ترین اصول این سازمان است'' و ایران بعنوان عضوی از سازمان بین‌ المللی کار ''ملزم است تا حق کارگران برای دست زدن به اعتصاب را تضمین کند''.

این نهاد حقوق بشری یادآور شده که سال گذشته نیز معلمانی که در ایران به دلیل اعتصاب تحت پیگردهای غیرقانونی قرار گرفته بودند، از سازمان بین‌ المللی کار خواسته بودند تا ایران به دلیل نقض اصول بنیادین از این سازمان جهانی اخراج شود.

بازداشت ده‌ ها کارگر و روزنامه‌ نگار عرصه کارگری:

به گزارش کمپین بین‌ المللی حقوق بشر از زمان آغاز خیزش سراسری ۱۴۰۱ تاکنون، دست‌ کم ۴۲ نفر از فعالان و روزنامه‌نگارانی که مسائل کارگری را پوشش می‌ دهند، در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌ اند.

از جمله، روز ۹ اردیبهشت‌ ماه در جریان یورش نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به منزل محمد حبیبی، سخنگوی زندانی کانون صنفی معلمان، تعدادی از معلمان و فعالان کارگری بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

ریحانه انصاری‌ نژاد، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، آنیشا اسدالهی، سروناز احمدی، کامیار فکور، حسن ابراهیمی، ژاله روحزاد و الدوز هاشمی افراد بازداشت‌ شده هستند که برای دیدار با خانواده محمد حبیبی به منزل این فعال حقوق معلمان رفته بودند.

محمد حبیبی که در سال‌ های گذشته بارها بازداشت شده بود، روز شانزدهم فروردین ماه گذشته مجدداً بازداشت و به زندان منتقل شد؛ او از آن زمان تاکنون همچنان در بازداشت به سر می‌ برد.

در واکنش به بازداشت‌ های اخیر، رضا شهابی و حسن سعیدی، دو فعال کارگری که در زندان اوین به‌ سر می‌ برند، در بیانیه‌ ای مشترک این بازداشت‌ ها را ''وحشی‌ گری سیستماتیک'' نامیدند.

این دو فعال کارگری به تازگی از سوی دادگاه انقلاب تهران هر یک به ۶ سال حبس محکوم شدند که ۵ سال آن قابل اجرا است.

افزایش فشارها بر کارگران معترض:

کمپین حقوق بشر در ایران می‌ افزاید، فشار بر کارگران معترض و اعتصاب‌ کننده افزایش یافته است.

از جمله مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس در استان بوشهر روز ۷ اردیبشت‌ ماه از جایگزینی ۴ هزار کارگر خبر داد. سخاوت اسدی گفت در مرحله اول هزار کارگر اخراج و جایگزین شدند و در روزهای بعد نیز بقیه کارگران معترض جایگزین خواهند شد.

این کارگران بابت تعویق حقوق و مشکلات معیشتی، دست به اعتصاب زده بودند.

تقریباً همزمان، احمد محمدی‌ زاده، استاندار بوشهر نیز از استخدام ۱۰ هزار کارگر جدید برای پروژه‌ های نفت و گاز پارس جنوبی خبر داده بود.

با وجود همه تهدیدها و فشارهای امنیتی، اما در روزهای گذشته از شهرهای مختلف ایران خبر رسیده که بسیاری از کارگران در اعتراض به حقوق عقب‌ افتاده و مشکلات معیشتی خود دست به اعتصاب و اعتراض زده‌ اند. از جمله آنها، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌‌ آهن شرکت رضوان درود که از بافق تا بم مشغول به کار هستند، روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در ایستگاه زرند، تجمع کردند.

در همین روز، کارگران بخش‌ های باگاس، فضای سبز و خدمات شرکت کاغذ پارس هفت‌ تپه نیز در اعتراض به دستمزدهای نازل، عدم تبدیل وضعیت، ساعات طولانی کار دو شیفته و ‌بدون استراحت و همچنین نداشتن مرخصی و دیگر مطالبات دست به اعتصاب زدند.

خبرگزاری ایلنا روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت در گزارشی نوشت یک تورم "مازادِ حداقل ۳۰ درصدی به زندگی خانواده‌ های کارگری تحمیل شده است".

ایلنا از قول یک فعال کارگری افزود که "دستمزد روزانه کارگران به اندازه پول خرید یک مرغ نیست".