اجرای حکم اعدام چهار زندانی در زندان های مختلف

Edam Jomhuri Eslami

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دوشنبه هجدهم اردیبهشت، حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان های عادل آباد شیراز، زاهدان و اصفهان به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، سحرگاه امروز دوشنبه هجدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، دو زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

هویت یک تن از آنها، “یونس ریگی‌ رخشانی، متولد ۱۳۶۵، اهل زاهدان، فرزند شهنور، متاهل و دارای شش فرزند” و زندانی دیگر بدون هویت “اهل تهران” گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، “یونس ریگی‌ رخشانی پیشتر در سال ۱۳۹۸، در شیراز بازداشت و توسط دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود.”

این حکم در حالی اجرا شده که مسئولان از انجام ملاقات آخر زندانی مذکور با خانواده اش جلوگیری کرده اند.

اجرای حکم اعدام دیگر زندانی که در این گزارش به هویت آن اشاره نشده، نیز از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر صورت گرفته است.
اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان زاهدان

به گزارش حال وش، سحرگاه امروز دوشنبه هجدهم اردیبهشت ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان زاهدان به اجرا درآمد،.

هویت این زندانی، “یاسر رخشانی، ۲۹ ساله، فرزند کجیر و اهل زاهدان ” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، “زندانی مذکور در سال ۱۴۰۰ به اتهام قتل بازداشت و نهایتا توسط دادگاه شهر زاهدان به اعدام محکوم شد.”
اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان اصفهان

به گزارش حال وش، سحرگاه امروز دوشنبه هجدهم اردیبهشت ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان اصفهان به اجرا درآمد.

هویت این زندانی، “محمد احمدی، ۴۵ ساله، فرزند رضا، صاحب سه فرزند و اهل ناصرآباد کهنوج” عنوان شده است.

در این گزارش آمده است: “محمد احمدی در ۹۹ از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در اصفهان بازداشت و توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بود.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.