٣ راهکار پیشنهادی مهار تورم

Tavarom-Bikari-1 اعتمادآنلاین: روزنامه اعتماد در گفتگو با کارشناسان سه راهکار مهار تورم را احیای برجام، بازپس‌ گیری پول‌ های بلوکه شده و رفع ناترازی و انضباط دولت و سرمایه‌ گذاری خارجی دانست.
 
نامگذاری سال جاری به عنوان «مهار تورم و رونق تولید»، فضایی را بوجود آورده که حالا دولت از برنامه تازه‌ ای برای کنترل تورم بالای ۴۶.۵ درصدی کشور صحبت می‌ کند. در نهم فروردین ماه سال جاری بود که ابراهیم رئیسی در جلسه دولت از تشکیل «کارگروهی» برای آنچه «رصد اقدامات تورم‌ زا» خوانده شد، سخن گفت. در پنجم مهرماه سال گذشته نیز کمیته مشابهی با عنوان «کمیته رصد و کنترل تورم» تشکیل شده بود. حالا یک «بسته» ۱۰‌بندی جدید دولت تصویب کرده و به گفته وزیر اقتصاد قرار است اجرایی شود. این در حالی است که هیچ آمار دقیقی در مورد تورم نقطه به نقطه پایان سال گذشته و حتی تورم ماه فروردین سال جاری در دسترس نیست.
 
به گزارش اعتماد، بی‌ شک آنچه در گام اول برای مهار تورم به سیاستگذاران کمک می‌کند، داده‌ های شفاف تورمی است که مرکز آمار ایران آن را از تحلیلگران محروم کرده است. این مرکز بعد از ٢ ماه صرفاً یکسری «آمار ناقص» منتشر کرده که در آن خبر از تورم ۴.۶ درصدی برای گروهی از اقلام داده است.
 
با این حال، آلبرت بغزیان، اقتصاددان در گفتگو با «اعتماد» به تحلیل تورم کنونی در ایران و راه‌ های عبور از آن پرداخت. به باور این اقتصاددان، اولین راهکار «ادامه روند مذاکرات و احیای برجام»، سپس «بازپس‌ گیری پول‌ های بلوکه شده ایران» و دست آخر «رفع ناترازی و انضباط دولت و سرمایه‌ گذاری خارجی» است.
 
سیر شکل‌ گیری تورم:
 
آلبرت بغزیان، اقتصاددان درباره وضعیت تورم حاکم بر کشور به «اعتماد» می‌ گوید: ابتدا یک توضیح کوتاهی درباره تورم می‌ دهم. تورم یا رشد شاخص قیمت‌ ها به ٢ شکل پدید می‌ آید. تورم یا ناشی از «افزایش تقاضا»، یا ناشی از «فشار هزینه‌ ها»ست.
 
وقتی می‌ گویم، تورم ناشی از افزایش «تقاضا»ست، یعنی تقاضای کل در یک اقتصاد از عرضۀ کل، بیشتر شود.
 
او می‌ افزاید: این رویداد در پی سیاست‌ های مالی و پولی انبساطی رخ می‌ دهد. این افزایش تورم منجر به افزایش واقعی تولید ناخالص داخلی و کاهش بیکاری می‌ شود. به تعبیر دیگر تقاضا جلوتر از رشد تولید حرکت می‌ کند. این مازاد تقاضا با افزایش هزینه‌ های دولت، کاهش مالیات، افزایش پایۀ پولی، و حجم پول، ایجاد می‌ شود.
 
به گفتۀ بغزیان در ایران این وضعیت به دنبال سیاست های انبساطی مالی و پولی شکل گرفته است. او می‌ افزاید: در برخی مقاطع افزایش اعتبارات بانکی و افزایش پرداخت دولت تقاضا را تحریک می‌ کند و به دنبال خود تولید را هم افزایش می‌ دهد. اما همزمان تورم را هم افزایش می‌ دهد. راه مقابله با این وضعیت اصلاح سیاست‌ های پولی و مالی دولت است.
 
این اقتصاددان به عامل دیگر شکل‌گیری تورم، «فشار هزینه» اشاره می‌ کند و می‌ گوید: تورم ناشی از افزایش هزینه‌ ها، همان تورم ناشی از افزایش قیمت تمام شدۀ کالاهاست. به تعبیر دیگر، وقتی سطح عمومی قیمت‌ ها به خاطر افزایش در هزینه‌ های حقوق و دستمزد و همین‌ طور مواد خام بالا می‌ رود، تورم شکل می‌ گیرد.
 
تورم حاکم بر ایران چیست؟:
 
تورمی که این روزها در ایران می‌ بینیم چه نوع تورمی است؟ تورم تقاضاست، یا هزینه؟ بغزیان در این باره می‌ گوید: در شرایط فعلی که تولیدکننده می‌ گوید، تولید به صرفه نیست و تولید را کاهش می‌ دهد، رشد قیمت‌ ها ناشی از شوک عرضه است. شوک عرضه ناشی از چیست؟ ناشی از تحریم‌ هاست، ناشی از کاهش درآمدهای نفتی و پول‌ های بلوکه شده ایران در کشورهایی مثل هند، عراق و ... است.
 
او می‌ افزاید: این شوک ناشی از قطع واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز است که هزینه تولید را افزایش می‌ دهند. پس بخشی از تورمی که سال‌ هاست با آن دست و پنجه نرم می‌ کنیم، ناشی از تحریم‌ هاست، چون تحریم‌ ها در بیش از ۴ دهه اخیر به‌ طور کامل متوقف نشده اند، بلکه فقط در مقاطعی از شدت آن کاسته شده است.
 
این اقتصاددان ادامه می‌ دهد: در این میان ما شاهد تغییرات نرخ ارز نیز هستیم. افزایش نرخ ارز افزایش هزینه‌ های نهاده‌ های اساسی وارداتی را در پی دارد. البته مسأله فقط بدین جا ختم نمی‌ شود، ما شاهد واردات اقلامی با نرخ ۲۸.۵ هزار تومان و در گذشته با نرخ ۴۲۰۰ تومانی بودیم که واردات این کالاها در بازار تفاوت فاحشی با نرخ وارداتی داشته است.
 
به گفته بغزیان به تعبیر دیگر ما در مقطع کنونی شاهدیم که افزایش نرخ ارز به تورم منتهی شده است. یک کالای وارداتی با نرخ بالاتر از دلار ۵۴ هزار تومانی به فروش می‌ رود. ما این رویداد را در بازار خودرو و لوازم خانگی نیز می‌ توانیم ببینیم. او می‌ افزاید: در این فضا، دولت برای جلوگیری از کمبود درآمد و کسری بودجه که رقم زده است، دست به استقراض از بانک مرکزی می‌ زند. استقراض همان پایه پولی و رشد نقدینگی مازاد است. وقتی پول بیشتر وارد اقتصاد شود، رشد پایه پولی زیاد می‌ شود. ما گذشته از همۀ این مسائل، با یک انتظار تورمی هم مواجه هستیم که در دوره‌ های مختلف رقم خورده است.
 
این اقتصاددان تأکید می‌ کند: مهمترین عامل شکل‌گیری تورم حاضر همان عرضه است. افزایش هزینۀ تولید است. دولت برای کنترل آن باید حجم پول را کنترل کند، و برای جبران کسری‌ هایش، منابع بلوکه شده‌ اش از عراق و هند را پس بگیرد و آن را بانک مرکزی تبدیل به ریال کند.
 
به باور بغزیان، معلول همه این رویدادها در نهایت تحریم، اختلاس، افزایش غیرمنطقی قیمت‌ ها از سوی گروهی از تولیدکنندگان است.
 
نسخه تورم چیست؟:
 
راهکار بحران کنونی تورم چیست؟ از نگاه بغزیان، اولین راهکار ادامه روند مذاکرات و احیای برجام، دومین راهکار ورود پول‌های بلوکه شده است. سومین راهکار نیز رفع ناترازی و انضباط دولت و سرمایه‌گذاری خارجی است.
 
اما عبدالناصر همتی، رییس کل بانک دولت روحانی نیز در توییتی نسخه‌ای را ارایه کرده است. او نوشته، آنچه دولت‌ها و خصوصا بانک‌های مرکزی انجام می‌دهند، هدف‌گذاری تورمی است، نه هدف‌گذاری رشد نقدینگی که بساط آن بعد از دهه ۱۹۸۰ جمع شد. همتی می‌افزاید: نرخ بهره سیاستی، کنترل نقدینگی، بسترسازی افزایش تولید، کنترل ناترازی بودجه، ثبات نرخ ارز و کنترل انتظارات، همگی راه‌های رسیدن به هدف تورمی است.
 
جزئیات تورم فروردین:
 
«اعتماد» پیشتر نوشته بود که نقص در ارائه آمار تورم موجب شده است تا نگاه و چشم‌انداز مناسبی از تورم ماهانه نیز وجود نداشته باشد، چراکه مرکز آمار به جای «جزئیات» دست به انتشار نوعی «کلیات» برای برهه زمانی ماهانه زده است. از ابتدای زمستان گذشته تا ماه اول سال جاری، تورم ماهانه در عدد ۴ درصد نوسان داشت که نرخ رشد بالایی برای یک ماه است. طبق اعلام مرکز آمار ایران، یک سبد مصرفی ثابت طی ماه فروردین ۳.۷ درصد رشد قیمت داشته است. این رشد برای اسفند، ۴.۷ درصد بود. کلیاتی از تورم ماهانه اقلام سبد مصرفی هم منتشر شده است. در بخش‌ های اصلی، در ماه گذشته بیشترین تورم ماهانه مربوط به بخش حمل‌ و نقل بوده که نرخ تورم ماهانه‌ اش به ۸.۶ درصد رسیده است. اما ذیل گروه خوراکی‌ ها، میوه و خشکبار با تورم ماهانه ۱۵.۳ درصدی، رکورددار است. در فروردین‌ ماه، تورم شیر، پنیر و تخم‌ مرغ در حد ۰.۳ درصد بوده که بعد از سبزیجات (۰.۲ درصد) کمترین است. در ماه پایانی سال ۱۴۰۱، گوشت قرمز و ماکیان ۱۹.۳ درصد رشد قیمت را فقط در یک ماه تجربه کرده است. پوشاک و کفش هم تورم ماهیانه ۷.۵ درصدی داشته و جزو پرتورم‌ ترین کالاهای پایان سال بوده است. در سمت دیگر، بخش آموزش که رشد قیمت آن معمولاً در مقاطع خاصی رخ می‌ دهد، در ٢ ماه گذشته تورم ماهیانه ۰.۲ تا ۰.۳ درصد داشته است.