دو زندانی در زندان سنندج اعدام شدند

edam

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت‌، حکم دو زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندان سنندج به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، سحرگاه امروز یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت‌ ماه ۱۴۰۲، دو زندانی در زندان سنندج اعدام شدند.

هویت این زندانیان “سعید ارجمندی، اهل خرم‌ آباد، ساکن سنندج” و همچنین “کیومرث منبری، اهل کامیاران” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این دو زندانی پیشتر از بابت اتهام “قتل عمد” بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

گفته می شود، آقایان ارجمندی و منبری در تاریخ بیست و یکم اردیبهشت‌ ماه، جهت اجرای حکم اعدام به سلول های انفرادی زندان سنندج منتقل شده بودند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانیان از سوی رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

گفتنی است، طی روزهای اخیر اجرای احکام اعدام در زندان های ایران، روندی افزایشی داشته است. هرانا در گزارشی اعلام کرد که حدفاصل هشت اردیبهشت تا نوزدهم اردیبهشت ماه سال جاری، دستکم پنجاه و هفت زندانی از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر، افساد فی الارض، سب النبی و قتل، در زندان های مختلف کشور اعدام شدند.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.