«پرونده خانه اصفهان»؛ رسانه قوه قضائیه اعترافاتی را پخش کرد که متهم می‌گوید زیر شکنجه بوده

ghove-ghaeeh
میزان خبرگزاری قوه قضائیه چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ویدیوهایی از سه محکوم به اعدام پرونده معروف به «خانه اصفهان» پخش کرد که پیشتر مجید کاظمی یکی از این سه متهم در تماسی تلفنی گفته بود زیر شکنجه اخذ شده است. این ویدیوها در حالی منتشر می‌شود که نگرانی از اجرای حکم اعدام متهمان این پرونده افزایش یافته است.

مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی متهمان پرونده «خانه اصفهان» در ارتباط با کشته شدن دو بسیجی و یک سرهنگ یگان ویژه در ۲۵ آبان سال گذشته (۱۴۰۱) در میدان نگهبانی محله «خانه اصفهان» بازداشت و محاکمه شدند.

اکنون میزان در ویدیویی که از متهمان این پرونده پخش کرده، آنها را «اغتشاشگرانی» خوانده که نیروهایی که قصد ایجاد امنیت برای کسبه و مردم را داشتند به گلوله بستند و پس از آنکه قصد فرار به ویلای شمال داشتند بازداشت کردند.
در این ویدیو گفته می‌شود که آنها با «مجاهدین خلق» از گروه‌های اپوزیسیون در تماس بودند.

رسانه قوه قضائیه در مطلبی دیگر مطلبی طعنه‌آمیز با عنوان «یکی از اقدامات انسان‌دوستانه تروریست‌های محله خانه اصفهان» ویدیو کلیپی از فرزند خردسال یکی از نیروهای بسیجی کشته شده در کنار جسد پدرش منتشر کرده است. مشخص نیست علت انتشار این ویدیوها و گزارش‌ها چیست.

دو روز پیش غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در سخنانی بدون اشاره مستقیم به این پرونده در جلسه شورای عالی قضایی گفت که این نهاد مصصم است «در رسیدگی به پرونده عناصر قتل و شهادت» نیروهای پلیس «نهایت قاطعیت و سرعت عمل» را به خرج دهد.
این اظهارات محسنی‌اژه‌ای یکی روز پس از تجمع شبانه مقابل زندان دستگرد اصفهان با هدف توقف حکم اعدام این متهمان و در جلسه شورای عالی قضایی مطرح شد.

به تازگی سمیه کاظمی، خواهر مجید کاظمی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» گفته بود «متاسفانه کمیسیون عفو گفتند دیگر به اینجا مراجعه نکنید و به امید عفو نباشید چون مجید ۳ شاکی خصوصی دارد که عمرا رضایت دهند و مدعی العموم (دادستان اصفهان) هم خواستار اجرای حکم است.»

او به شرق گفته «مطالبه ما ارائه مستندات است. مستنداتی ارائه دهند که برادر من در ساعتی که قتل اتفاق افتاده، آنجا حضور داشته است. تنها مستندات این پرونده، نقل قول‌های دیگران است.»
شماری از حقوقدانان نیز از عدم رعایت تشریفات حقوقی و فقدان ادله اثبات انتقاد کرده بودند و در نامه‌ای خواستار توقف اجرای حکم اعدام و «به وقوع پیوستن یک فاجعه» شده بودند.

اخیرا صدا و سیما جمهوری اسلامی تصاویری از دستگیرشدگان پخش کرد و بار دیگر با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد. حکومت ایران سابقه طولانی در پخش اعترافات اجباری تحت شکنجه از متهمان دارد.
مجید کاظمی در ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۱ در یک تماس صوتی از زندان با نزدیکانش گفته بود زیر شکنجه ناچار به اعتراف شده است.

این پرونده پرونده معروف به خانه اصفهان پنج متهم داشت.
در این پرونده امیر نصر آزادانی، فوتبالیستی که پیشتر درباره وضعیت او ابراز نگرانی شده بود، در چندین اتهام به زندان محکوم شده که طولانی‌ترین آن ۱۶ سال حبس مربوط به اتهام «معاونت در محاربه» است.

سهیل جهانگیری، متهم ردیف پنجم این پرونده هم به دو سال حبس محکوم شد.
در هفته‌های اخیر هم موج تازه‌ای اعدام‌ متهمان سیاسی و عقیدتی در ایران به اجرا گذاشته شده و همین امر نگرانی‌ها در خصوص اجرای حکم این سه نفر را افزایش داده است.
.
منبع: بی بی سی