چاه‌ های عمیق پیرامون تالاب هشیلان و سراب نیلوفر از مهمترین عوامل خشکی آنها

Talab-Hishlan-1 سرپرست معاونت محیط زیست اداره  طبیعی و تنوع زیستی اداره محیط زیست استان کرمانشاه از احتمال خشک شدن تالاب هشیلان و سراب نیلوفر در ماه‌های آینده خبر داد.

ثریا قربانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به وجود چاه‌ های عمیق مجاز و غیرمجاز پیرامون تالاب هشیلان و سراب نیلوفر گفت: این چاه ها و چند عامل دیگر از مهمترین عوامل احتمال خشک شدن این دو اکوسیستم بسیار مهم استان کرمانشاه هستند که باید هرچه سریعتر و قبل از اینکه دیر شود در خصوص آنها اقدام شود.

قربانی در تشریح موقعیت مکانی تالاب هشیلان گفت: این تالاب، از سراب سبز علی سرچشمه می گیرد و بین دو کوه ویس و خورین  قرار دارد، در ۲۶ کیلومتری شمالغرب  شهرستان کرمانشاه و در روستایی به نام هشیلان قرار دارد که  جز بخش مرکزی شهر کرمانشاه است.

وی افزود: این تالاب ۴۵۰ هکتار وسعت دارد که دارای ۱۱۰ جزیره کوچک و بزرگ و تنها تالاب استان کرمانشاه است که به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

سرپرست معاونت محیط زیست اداره  طبیعی و تنوع زیستی اداره محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت تالاب هشیلان برای جانداران ساکن آن، گفت: این تالاب یکی از مهمترین اکوسیستم های آبی در منطقه غرب به شمار می‌ رود و  مأمن پرندگان بومی و چندین گونه پرنده مهاجر است که از عرض‌ های شمالی و در فصل پاییز به این تالاب مهاجرت می‌ کنند.

وی تصریح کرد: اگر شرایط آب و هوایی مساعد باشد، معمولاً پرندگان مهاجر تالاب هشیلان را برای زمستان گذرانی انتخاب می‌ کنند و با توجه به جانداران متعددی که در آن زندگی می‌ کنند، منبع تغذیه مناسبی برای این پرندگان است.

این مسئول تأکید کرد: متأسفانه به رغم بارندگی‌ های خوبی که امسال داشته‌ ایم، تالاب هشیلان در معرض خشک شدن قرار دارد و اگر حق آبه آن تأمین نشود، با خشکسالی زودهنگام روبرو خواهد شد.

منبع تغذیه آب تالاب زیاد مناسب نیست:

سرپرست معاونت محیط زیست اداره  طبیعی و تنوع زیستی اداره محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به علل احتمال خشک شدن تالاب هشیلان افزود: با وجود اینکه بارندگی‌ های خوبی در سال زراعی جاری داشته‌ ایم، اما چون این بارندگی ها به صورت برف نبوده اند که به سفره های زیر زمینی و سرچشمه آن نفوذ کنند، بنابراین منبع تغذیه آب تالاب زیاد مناسب نیست.

وی به وجود چاه‌ های غیر مجاز بیشمار پیرامون تالاب اشاره کرد و گفت: علاوه بر اینکه در اطراف تالاب چاه‌ های مجاز زیادی وجود دارند، چندین حلقه چاه غیر مجاز نیز پیرامون هشیلان حفر شده اند که باعث می‌شوند آب تالاب از طریق زه‌ کش به سمت چاه‌ های اطراف نفوذ کند و همین امر باعث خشکی آن می‌ شود.

وی عنوان کرد: اداره محیط زیست استان در سال گذشته ۱۹ چاه غیر مجاز در اطراف هشیلان شناسایی کرد که پیگیری‌ هایی برای مسدود کردن این چاه‌ ها از طریق مراجع ذیصلاح و قضائی در دست اقدام است.

قربانی به عدم دریافت حق آبه تالاب که از طریق سد گاوشان تأمین می‌ شود اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه کمبود منابع آبی در استان وجود دارد و اولویت، تأمین آب شرب مردم است، بنابراین به ناچار برای جلوگیری از از تنش آبی برای هم استانی‌ ها متاسفانه حق آبه تالاب رعایت نمی‌ شود و همین امر یکی از دلایل کم شدن آب تالاب بشمار می‌ رود.

این مسئول ادامه داد با وجود بارندگی‌ های خوب در بهار امسال، متأسفانه دبی آب سراب سبز علی که اصلی ترین منبع تغذیه تالاب هشیلان است، به نصف میانگین معمول در سال‌ های گذشته کاهش پیدا کرده است که در حال حاضر این دبی ۲۲۰ لیتر در ثانیه است که در صورت عدم تخصیص حق آبه تالاب از سد گاوشان سراب سبز علی به هیچ عنوان نمی‌ تواند آب سراب هشیلان را تأمین کند و به احتمال زیاد در دو سه ماه آینده هشیلان مانند سال گذشته با خشکی مواجه شود.

باید تمام راه های پیشگیری از خشک شدن تالاب را بکار بگیریم:

سرپرست معاونت محیط زیست اداره طبیعی و تنوع زیستی اداره محیط زیست استان کرمانشاه خطر تبدیل شدن تالاب به کانون ریزگرد را بسیار قابل تصور دانست و تأکید کرد: با توجه به وسعت ۴۵۰ هکتاری هشیلان و نزدیکی آن به شهر کرمانشاه در صورت خشک شدن به یک کانون ریزگرد تبدیل خواهد شد که بطور قطع جو مرکز استان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. بنابراین باید تمام راه های پیشگیری از خشک شدن تالاب را بکار بگیریم.

وی تصریح کرد: با وجود اینکه جلسات متعدد با آب منطقه‌ ای و نیروهای مسلح در زمینه مسدود سازی چاه های غیر مجاز داشته‌ ایم و موضوع در دست اقدام است ...

هشیلان به کانون ریزگرد تبدیل خواهد شد:

سرپرست معاونت محیط زیست اداره  طبیعی و تنوع زیستی اداره محیط زیست استان کرمانشاه تصریح کرد: حفظ تالاب هشیلان برای سال‌ های آینده  بسیار با اهمیت است، زیرا این تالاب یکی از مهمترین  اکوسیستم‌ های زیست محیطی جانوری و گیاهی است که در صورت خشک شدن علاوه بر نابودی بسیاری از جانداران و گیاهان ساکن و پیرامون آن، پتانسیل تبدیل شدن به یک کانون ریزگرد قوی را نیز دارا است که سلامت مردم کرمانشاه  را به خطر خواهد انداخت.

چاه‌ های عمیق بلای جان سراب نیلوفر:

قربانی در ادامه اشاره‌ ای هم به خشک شدن سراب نیلوفر در سال گذشته داشت و افزود:  با وجود اینکه کاهش بارندگی‌ ها یکی از دلایل خشک شدن سراب نیلوفر است، اما عمده دلیل آن وجود چاه‌ های عمیق مجاز و غیر مجاز پیرامون سراب نیلوفر است که عمق برخی از آنها به ۱۲۰ متر می‌ رسد که می‌ تواند به عنوان یک زه کش قسمت اعظم آب سراب را جذب کند.

سرپرست معاونت محیط زیست اداره  طبیعی و تنوع زیستی اداره محیط زیست استان کرمانشاه تصریح کرد: همانگونه که شاهد هستیم هر ساله کشت‌ های آب‌ بر فراوانی در اطراف سراب نیلوفر کشت می‌ شوند که متأسفانه همین کشت‌ های آب‌ بر به کشت‌ های دوم و سوم می‌ رسد، یعنی سه برابر آب بسیار زیاد برای آنها لازم است که اثرات نامطلوب و غیر قابل جبرانی را به منابع آبی منطقه وارد می‌ کند.

وی تأکید کرد: عدم رعایت الگوی کشت و سوء مدیریت منابع آب در منطقه از دلایل اصلی هستند که علاوه بر کاهش بارندگی، باعث خشک شدن سراب می‌ شود.

سرپرست معاونت محیط زیست اداره کل محیط زیست استان خاطر نشان کرد:  در صورتی که تمهیدات لازم  از سوی مراجع ذیصلاح مانند آب منطقه‌ ای و سازمان کشاورزی اعمال نشوند، بطور قطع سراب نیلوفر هم مانند سال گذشته خشک خواهد شد که عواقب جبران ناپذیری برای محیط زیست بوجود خواهد آورد.

وی در خصوص عدم لایروبی سراب نیلوفر در سال گذشته، یادآور شد که مدیریت سراب نیلوفر در حال حاضر در اختیار شرکت توسعه گردشگری ایران است و وظیفه لایروبی و مدیریت آن بر عهده اداره کل محیط زیست استان نیست و سازمان میراث فرهنگی و شرکت توسعه گردشگری که زیر مجموعه آن است باید نسبت به لایروبی و جمع آوری زباله‌ های  آن اقدام کنند که متأسفانه تاکنون در این باره اقدامی نکرده‌ اند.