مولوی عبدالحمید: همۀ مشکلات از تبعیض‌ ها در جمهوری اسلامی است - اعترافات اجباری متداول اند - ...

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، با اعتراض به اعدام ٣ معترض متهم در پرونده «خانه اصفهان» و همچنین تبعیض‌ های موجود در قانون اساسی جمهوری اسلامی اعلام کرد: «کار از پایه و اساس خراب است».

عبدالحمید اسماعیل‌زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در سخنرانی هفتگی خود به اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی که چند ساعت پیش از آن به اجرا درآمد، اشاره کرد.

او گفت که اعدام این ٣ نفر «دردآور بود».

مولوی عبدالحمید با تأکید بر اینکه گرفتن اعتراف اجباری از متهمان و زندانیان در ایران به یک «مشکل اساسی» تبدیل شده است، افزود: «از یک طرف مسئولان قضائی و امنیتی گفتند که اینها اقرار کردند و اعتراف کردند، از طرفی آنان در داخل زندان پیام فرستادند که از روی اجبار اعتراف کردند».

او با اشاره به درخواست‌ های داخلی و خارجی یادآور شد که «مردم همه ایران و دنیا» خواستار آن شدند که اعدام این ٣ معترض متوقف شود.

در حالی که چند روز پیش از اعدام، رسانه‌ های جمهوری اسلامی اعترافات اجباری این متهمان را پخش کردند، مولوی عبدالحمید به شکنجه زندانیان و متهمان برای اخذ اعتراف اشاره کرد و گفت که مردم اعتماد خود را به این گونه اعترافات از دست داده‌اند.

مولوی عبدالحمید تأکید کرد که اعترافات اجباری در ایران به امری «متداول» تبدیل شده اند و «قابل انکار نیست». او به حکومت هشدار داد که چنین اعترافاتی «جایگاه قانونی ندارد».

این اظهارات مولوی عبدالحمید پس از آن است که این ٣ نفر خود نیز، حتی در اعترافات اجباری که از آنان پخش شد، اتهام قتل نیروهای امنیتی را نپذیرفته‌ بودند.

مولوی عبدالحمید به نقش رهبر جمهوری اسلامی در از بین رفتن اعتماد عمومی مردم به حکومت یادآور شد و گفت که بر حاکم «واجب است» اعتماد مردم را بدست آورد.

او گفت: «دلسوزانه می‌ گوییم که اعدام را متوقف کنید و این راه حل نیست، اینها مردم ایرانند و صاحبان کشور هستند. شاید حاکم هم اقلیت باشد و اکثریت با مردم است. باید به خواسته ملت توجه شود».

اعتراض شدید به تبعیض‌ ها در قانون اساسی جمهوری اسلامی:

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنرانی خود به تبعیض‌ ها در قانون اساسی جمهوری اسلامی اشاره کرد و بار دیگر خواستار برگزاری انتخابات آزاد و برقراری «عدالت» و «آزادی» در ایران شد.

او گفت اولین «بدعت» در جمهوری اسلامی این بود که در قانون اساسی گفته شد که رئیس‌ جمهور ایران نمی‌ تواند اهل سنت یا زن باشد.

این چهره سنی‌ های ایران خطاب به مقام‌ های جمهوری اسلامی گفت: «قانونی تصویب کردید که قدم اول آن، تبعیض است. میان مذاهب مساوات قائل نشدید. یک مذهب را رسمی قرار دادید و بقیه مذاهب را از رسمیت خارج کردید».

مولوی عبدالحمید همچنین با اشاره به اعتراضات سراسری ایران، بویژه اعتراضات دختران و زنان ایرانی علیه حجاب اجباری در ماه‌ های گذشته گفت که همه مشکلات از تبعیض‌ ها در جمهوری اسلامی است.

این اعتراض به قانون اساسی در حالی است که مولوی عبدالحمید پیشتر نیز بارها خواستار برگزاری رفراندوم در ایران شده است.

اما در واکنش به درخواست‌ ها برای رفراندوم، مقام‌ ها و رسانه‌ های جمهوری اسلامی بویژه علی خامنه‌ ای با برگزاری همه‌ پرسی مخالفت کرده‌ اند.

مولوی عبدالحمید همچنین دربارۀ رسیدگی قضائی به پروندۀ کشتار «جمعه خونین» زاهدان، از عملکرد مقام‌ های جمهوری اسلامی، بویژه ابراهیم رئیسی انتقاد کرد و گفت که این کشتار «از پیش برنامه‌ ریزی‌شده» بود.

او درباره تنش‌ه ای اخیر لفظی میان مقام‌ های جمهوری اسلامی و طالبان بر سر آب رودخانه هیرمند نیز گفت که بهتر است موضوع حقابه ایران از این رودخانه، از طریق گفتگو حل شود.

امام جمعه زاهدان با اشاره به مسئله کم‌ آبی در این منطقه، پیشنهاد کرد که از هر دو طرف ایران و افغانستان هیئت‌ های فنی و کارشناسی تشکیل شوند و مسئله از طریق همکاری این دو هیئت حل شود.


در این رابطه