عادی سازی روابط ایران و مصر در آینده نزدیک

iran mesrمقامات مصری به روزنامه نشنال گفتند که انتظار می رود مصر و ایران طی چند ماه آینده، سفیران خود را مبادله کنند. این رخداد بخشی از روندی با میانجیگری عمان برای عادی سازی روابط بین دو قدرت منطقه ای است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دو مقام گفتند که توافق اصولی برای دیدار بین عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و ابراهیم رئیسی همتای ایرانی وی صورت گرفته است.

آنها گفتند که این نشست احتمالا تا پایان سال برگزار می شود.

این خبر چند روز پس از آن منتشر می شود که سلطان هیثم بن طارق، سلطان عمان، سفری دو روزه به مصر داشت و به گفته مقامات، او و السیسی در مورد روابط قاهره با تهران گفتگو کردند. عمان روابط نزدیکی با ایران دارد.

دولت مصر در مورد روابط با ایران سکوت کرده است، اما رسانه های منطقه ای از گرم شدن قریب الوقوع روابط در هفته های اخیر خبر می دهند.

به گفته مقامات، عادی سازی روابط با ایران، حسن نیت تهران را در رابطه با تلاش های قاهره برای ایجاد روابط اقتصادی و تجاری نزدیکتر با کشورهایی مانند عراق، سوریه و لبنان که تهران در آنها نفوذ قابل توجهی دارد، تضمین می کند.

به گفته مقامات، مصر همچنین به دنبال متقاعد کردن ایران خواهد بود که حمایت خود از حماس و جهاد اسلامی، دو گروه اصلی مبارز فلسطینی در نوار غزه، که هم مرز با مصر است، کنار بگذارد یا حداقل کاهش دهد.

دیپلمات های میان رده و مقامات اطلاعاتی ایران و مصر از ماه مارس رایزنی های پشت درهای بسته را برای عادی سازی روابط انجام داده اند. آخرین دور این مذاکرات در اوایل ماه جاری در بغداد برگزار شد. علاوه بر روابط دوجانبه، کاهش تنش در مناطقی که ایران دارای نفوذ قابل توجهی در آن است مانند یمن، لبنان و سوریه نیز مورد بحث قرار گرفته است.

گرم شدن روابط بین قاهره و تهران لایه جدیدی را به تجدید نظم منطقه ای در حال وقوع که چشم انداز سیاسی منطقه را تغییر می دهد می افزاید.

منبع: انتخاب