کمیته پیگیری وضعیت روزنامه نگاران بازداشتی: دادگاه خانم ها حامدی و محمدی را با وکیل انتخابی برگزار کنید

hamedi mohamadiانقلاب اسلامی در هجرت: اطلاع رسانی و اطلاع گرفتن از جمله حقوق انسانها است. نظام ولایت مطلقه با نقض این حقوق و سرکوب روزنامه نگاران به یکی از بزرگترین زندان خبرنگاران در جهان تبدیل شده است. خانمها نیلوفر حامدی خبرنگار شرق و الهه محمدی خبرنگار در روزنامه همشهری به علت پوشش خبر و ارائه گزارشها در باره کشته شدن مهسا امینی توسط اطلاعات سپاه بازداشت و زندانی شدند و قرار است در روز‌های ٨ و ٩ خردادماه جاری محاکمه شوند .

به گزارش رویداد۲۴ کمیتۀ پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی، در بیانیه‌ای، خواستار علنی شدن دادگاه خانم‌ها نیلوفر حامدی و الهه محمدی با حضور وکیل انتخابى شد.

درخواست کمیتۀ پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی برای علنی شدنِ دادگاهِ نیلوفر حامدی و الهه محمدی و ضرورتِ حضور وکیلِ انتخابی در پرونده. کمیتۀ پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی، در بیانیه‌ای، خواستار علنی شدن دادگاه خانم‌ها نیلوفر حامدی و الهه محمدی با حضور وکیل انتخابى شد.

متن این بیانیه به این شرح است: بنا به اخبار منتشره مقرر است محاکمه این دو روزنامه‌نگار که قریب ٨ ماه در بازداشت به سر می‌برند، در روز‌های ٨ و ٩ خردادماه جاری برگزار شود. متأسفانه طى سالهاى اخیر رویۀ موجود به شکلی بوده که این نوع محاکمات به صورت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شده‌اند. حال آن که این شیوه مانع از آن است که افکار عمومی از جزئیات محاکمه آگاه و به حقیقت امور واقف شود.

همچنین از آنجا که مطابق با قانون آئین دادرسی کیفری، ایجاد امکانات کافی برای حضور وکیل انتخابی و دفاع متهمان از حقوق اولیۀ متهمان است، کمیته پیگیرى وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتى امیدوار است در این محاکمات حقوق این دو روزنامه‌نگار رعایت شود؛ چرا که از لوازم و شرایط قطعی دادرسی عادلانه علنی بودن و حضور وکیل انتخابی است. بنابراین، کمیته از مقامات محترم قضایی مى‌خواهد با توجه به اصول دادرسی عادلانه و موازین حقوقی و مقررات قانون آئین دادرسی کیفری، شرایط لازم را برای علنی بودن دادگاه خانم‌ها نیلوفر حامدی و الهه محمدی و اجرای حق دفاع ایشان فراهم آورند

منبع: رویداد۲۴


در این رابطه