افزایش قیمت ۵۲ برابری قیمت مسکن طی ١٧ سال/ مستأجر نشینی ۶ میلیون خانوار - افزایش شدید اجاره بها

ejareh khaneh قیمت اجاره سوییت‌ های کمتر از ۴۰ متر تهران برای مستاجران، بویژه قشر کارگر با حقوق ۸.۵ میلیون تومان، نجومی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی در حال حاضر ۶ میلیون خانوار با جمعیت ۲۰ میلیون نفر در کشور مستاجر هستند. اما طبق اعلام نمایندگان مجلس، طبق برآوردها در کلانشهرهایی مانند تهران بیش از نیمی از جمعیت شهر مستاجر هستند و به دلیل جهش قیمت‌های مسکن و کاهش قدرت خرید خانوار و از سوی دیگر با کمتر شدن تولید مسکن در سال‌های گذشته، تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد و بین دو طرف شکاف عمیقی به وجود آمده به طوریکه قیمت‌ها در شرایط تلمبار شدن و انباشت تقاضا در مقابل کاهش عرضه، در دور تند صعودی شده است.

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، قیمت مسکن در ۱۷ سال گذشته ۵۲ برابر شده است، حال اینکه مهمترین عامل قیمت‌ گذاری اجاره بها ارزش ملک است و اجاره بر اساس ارزش و بهای ملک تغییر می‌ کند و عواملی مانند نرخ تورم، نرخ ارز، سود بانکی و ...، از جمله عوامل فرعی اثرگذار در تعیین اجاره هستند، بنابراین بدون در نظر گرفتن این عوامل فرعی، تنها با عامل ارزش ملک می‌ توان دید در طول این سال‌ ها چه بر سر مستاجران آمده است. در حالی که معمولاً درآمد قشر مستأجران به این اندازه افزایش پیدا نمی‌ کند.

دولت سیزدهم برنامه‌هایی برای ساماندهی بازار اجاره و حمایت از مستاجران در نظر گرفته که مهم‌ترین آن یعنی سقف ۲۵ درصدی افزایش اجاره‌بها همان سیاست دولت دوازدهم است که به دلیل نبود اهرم نظارتی خاصیت چندانی ندارد و دردی از دوای مستاجران نمی‌کند به طوریکه طبق گفته عضو هیأت مدیره مشاوران املاک تهران با وجود این مقرره و الزام، اجاره بها در برخی از مناطق تهران تا ۱۵۰ درصد هم افزایش پیدا کرد.

همین گرانی‌ ها و بی‌ سر و سامان بودن بازار اجاره، باعث شده است، بسیاری از خانوار به سمت خانواده کم متراژ، به اصطلاح سوییت، و یا اسکان در سکونت‌ گاه‌ های غیررسمی در حاشیه شهر پناه ببرند. در جدول زیر قیمت سوییت‌ های مناطق تهران را می‌ بینید که اجاره این کم متراژ‌ها هم ارقام نجومی برای مستاجران، بویژه قشر کارگر با حقوق ۸.۵ میلیون تومانی محسوب می‌ شوند.

          Maskan-Afza GHei-1