مولوی عبدالحمید: مجلس خانه ملت است، نه خانۀ دولت و حاکمیت - چرا صدایی از مجلس برای مشکلات بلند نمی‌ شود؟

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: دو روز پس از دفاع و تمجید رهبر جمهوری اسلامی از عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌ های ایران، به سکوت نمایندگان نسبت به مشکلات اساسی کشور شدیداً اعتراض کرد.

عبدالحمید اسماعیل‌ زهی روز جمعه پنجم خرداد در سخنرانی خود در مراسم نماز جمعه زاهدان، با کنایه به عملکرد مجلس شورای اسلامی گفت: «مجلس خانه ملت است، خانه دولت و حاکمیت نیست».

او «دفاع از حقوق ملت» و «نظارت بر عملکرد حاکمیت»، «نظارت بر اجرای قانون اساسی»، «نظارت بر اجرای عدالت» و «نظارت بر آزادی‌ ها» را از جمله وظایف مجلس شورای اسلامی دانست.

مولوی عبدالحمید به طعنه گفت که اکنون کار مجلس شورای اسلامی فقط این شده است که نمایندگان بگویند، «فلان جا آب نیست، فلان جا برق نیست، فلان جا راه نیست»، در حالی که کار اصلی نمایندگان، نظارت بر سیاست‌ های داخلی و خارجی و اجرای عدالت در کشور است.

در حالی که علی خامنه‌ ای به‌ تازگی در سخنانی نمایندگان را «انقلابی» دانست، مولوی عبدالحمید گفت: «اشتباه است که فکر کنیم با یک تفکر می‌ توانیم مجلس را اداره کنیم. این اشتباه بزرگ سیاسی است. مجلس، محل تفکرات گوناگون است».

علی خامنه‌ ای روز سوم خرداد در دیدار با نمایندگان مجلس که به دفتر او رفته بودند، گفت: «از اول تشکیل مجلس یازدهم اعتقاد داشتم که این مجلس انقلابی است، الان هم بعد از سه سال همین را تکرار می‌ کنم».

اما رهبر پر نفوذ سنی‌ ها و بلوچ‌ های ایران تأکید کرد، باید برای همه طیف‌ های سیاسی، قومیتی و مذهبی کشور در مجلس نماینده وجود داشته باشد.

او با انتقاد صریح از نمایندگان مجلس و متهم کردن آنان به عدم استقلال گفت: «الان این همه مشکلات در کشور وجود دارد، چرا صدای مجلس بلند نمی‌ شود؟ چرا صدای نمایندگان بلند نمی‌ شود؟ این همه اعدام‌ های بی‌ رویه وجود دارد که برای کشور ضرر است، این همه تبعیض و نابرابری در کشور وجود دارد، چرا صدایی از خانه ملت بلند نمی‌شود؟»

این چهره اهل سنت ایران همچنین به اعتراضات گسترده صنفی و معیشتی در ایران اشاره و تأکید کرد که «هیچ صدای مؤثری از مجلس بلند نمی‌ شود».

مولوی عبدالحمید گفت که اگر نماینده، مستقل و آزاد نباشد، «فلسفه نمایندگی از بین خواهد رفت».

بر اساس گزارش شبکه‌ های اجتماعی پس از نمازجمعه این هفتۀ زاهدان، بار دیگر نمازگزاران تظاهرات کردند و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.

معترضان در زاهدان روز جمعه، پنجم خرداد با شعار «زندانی سیاسی، آزاد باید گردد» به خیابان آمدند.

عتراض به وضعیت بازداشتگاه‌ های ایران:

او به وضعیت بازداشتگاه‌ های ایران اشاره کرد و افزود: «نمایندگان باید از بازداشتگاه‌ ها بازدید کنند و ببینند در آنجا چه می‌ گذرد. آیا در این بازداشتگاه‌ ها قانون اجرا می‌ شود؟ یا عده‌ ای آنچه دلشان می‌ خواهد اجرا می‌ کنند».

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به اینکه قانون، شکنجه و اخذ اعترافات اجباری را ممنوع کرده است، خطاب به نمایندگان گفت: «زنانی که به زندان رفته‌ اند، خواهران و مادران ملت هستند. اینها آبروی همۀ ما هستند. زنان، حیثیت ملت ما هستند».

مولوی عبدالحمید که پیشتر دربارۀ تجاوز جنسی به زنان بازداشت‌ شده هشدار داده بود، بار دیگر خطاب به نمایندگان گفت: «آیا حرمت زنان زندانی حفظ می‌ شود؟»

با وجود درخواست‌ های بین‌ المللی، جمهوری اسلامی، تاکنون مانع تحقیقات مستقل دربارۀ وضعیت زندان‌ های خود شده است.

مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه هرگونه اعتراضی در جمهوری اسلامی به نام «اغتشاشات» سرکوب می‌ شود و بسیاری به دست نیروهای امنیتی کشته می‌ شوند، گفت: «قانون می‌ گوید اعتراض مسالمت‌ آمیز، حق مردم است».

امام جمعه زاهدان به مقام‌ های جمهوری اسلامی هشدار داد که یا به قانون عمل کنند یا اگر نمی‌ توانند، «نمایندگان مجلس، قانون را تغییر دهند».

او گفت که «اگر نمایندگان مجلس مستقل بودند و از طیف‌ های گوناگون بودند و گزینشی نبودند»، کشور به چنین وضعیتی دچار نمی‌ شد.

مولوی عبدالحمید همچنین به احضار ٧٠ وکیل دادگستری به قوه قضائیۀ جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت این اقدام جمهوری اسلامی در هیچ کجا سابقه نداشته است.

همچنین در حالی که جمهوری اسلامی به تازگی لایحه‌ ای موسوم به «لایحۀ حجاب و عفاف» را به تصویب رسانده است، مولوی عبدالحمید گفت که با این قانون «مسائل خراب‌ تر می‌ شوند، بیایید ببینید چه چیزهایی زنان را ناراضی کرده است. زنان را به جایگاه خودشان بازگردانید».

او بار دیگر در این زمینه به حکومت هشدار داد که «با زنان با خشونت رفتار نکنید، نتیجه ندارد».


در این رابطه