گزارشگران بدون مرز: هدف از محاکمه نیلوفر حامدی و الهه محمدی مشروعیت بخشیدن به آزار آنها است

hamedi mohamadiسازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیەای محاکمه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار ایرانی که پس از پوشش‌دهی اولین اخبار مربوط به مهسا امینی به زندان افتادند را محکوم کرد.

جاناتان داگر، رئیس میز خاورمیانه این سازمان در این رابطه گفت: «این واقعیت که نیلوفر حامدی و الهه محمدی حتی چند روز قبل از محاکمه نتوانستند با وکلای خود ملاقات کنند، نشان‌دهنده بی‌عدالتی است کە تنها هدفش مشروعیت بخشیدن به آزار و اذیت این دو خبرنگار است. ما خواستار آزادی فوری آنها هستیم.»

گزارشگران بدون مرز قبلا نیز در بیانیەهایی خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این دو روزنامه‌نگار شدە بود.

محمدحسین آجرلو، همسر نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق روز سه‌شنبه ٩ خرداد، خبر داد کە اولین جلسه دادگاه او به ریاست قاضی صلواتی و به شکل غیرعلنی برگزار شده است.

به گفته آجرلو، نیلوفر حامدی در دادگاه تمام اتهامات را رد و تاکید کرد که "به عنوان یک خبرنگار به وظایف خود در چارچوب قانون عمل کرده و هیچ اقدامی علیه امنیت ایران انجام نداده است."

در این جلسه اعضای خانواده اجازه حضور نداشتند و به وکلای پرونده هم فرصتی برای دفاع داده نشد. دادگاه کمتر از ۲ ساعت طول کشید و ادامه رسیدگی به جلسات بعدی موکول شد که هنوز تاریخ آن مشخص نیست.

اولین جلسه دادگاه الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌مهین نیز یک روز قبل از آن یعنی در تاریخ هشتم خرداد برگزار شد.

شهاب میرلوحی، وکیل الهه محمدی در مصاحبه با هم‌مهین گفت که به موکلش اجازه صحبت در دادگاه داده نشده است. او تصریح کرد: «ما ایرادات شکلی مهم و جدی در پرونده داشتیم؛ از نظر ما دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد و پرونده باید در دادگاه صالح و با حضور هیات منصفه و به صورت علنی رسیدگی شود.»

وکیل الهه محمدی از این شکایت کرده که وقت کافی برای مطالعه پرونده موکلش به او داده نشده است.

نیلوفر حامدی چهارشنبه ۳۰ شهریور، پس از انتشار عکس و گزارشی از مهسا امینی و خانواده‌اش در بیمارستان کسری در تهران بازداشت شد. الهه محمدی پس از گزارش خاکسپاری مهسا امینی در سقز بازداشت شد.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی هشت ماه در زندان قرچک به سر برده و حدود یک ماه پیش به زندان اوین منتقل شدند.

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، دو بازوی امنیتی جمهوری اسلامی، نیلوفر حامدی و الهه محمدی را "عوامل آموزش‌دیده" سرویس‌های خارجی نامیدند و به "تشویش افکار عمومی و تبلیغ علیه نظام" متهم کردند.

بازداشت این دو خبرنگار انعکاسی جهانی یافت. جایزه امسال "لوئیس لاینس برای وجدان و صداقت در خبرنگاری" به نیلوفر حامدی و الهه محمدی به خاطر "تعهد راسخ برای پوشش خبرنگاری شجاعانه مسائل ایران و انعکاس وضعیت زنان، به ویژه مرگ مهسا امینی" اهدا شد.

بنیاد نیمن، بنیانگذار این جایزه درباره آنها نوشت: ‌«حامدی و محمدی زندگی خود را به خطر انداختند و در این راه آزادی‌شان را از دست دادند. آن‌ها می‌دانستند که ممکن است با خطر بزرگی روبرو شوند اما به گزارش‌دهی درباره مهسا امینی متعهد ماندند. خبرنگاران ایران به خاطر گزارش‌دهی درباره وضعیت و سرکوب در آنجا، روزانه با خطر جانی روبرو هستند.»

یونسکو نیز اردیبهشت امسال جایزه برتر آزادی مطبوعات (گیلرمو کانو) را به نرگس محمدی، نیلوفر حامدی و الهه محمدی اعطا کرد. به دنبال جان باختن مهسا امینی در شهریور گذشته در بازداشت گشت ارشاد، جنبش اعتراضی در ایران آغاز شد که وسیع‌ترین خیزش مردمی در سال‌های گذشته بود.

منبع: دویچه وله


در این رابطه