مولوی عبدالحمید: علما را وابسته نکنید، به علما حقوق ندهید - با شنیدن اظهارات حسین مرتضوی زنجانی تکان خوردم

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، با اشاره به «اعترافات» رئیس پیشین زندان اوین از روحانیون در ایران خواست که به حکومت وابسته نباشند و در برابر اقدامات جمهوری اسلامی سکوت نکنند.

عبدالحمید اسماعیل‌ زهی روز جمعه، ۱۲ خرداد، در سخنرانی هفتگی خود در مراسم مذهبی «نماز جمعه» زاهدان گفت: «آنچه مهم است این است که علمای جهان اسلام، علمای کشور ما، ایران، در تمام جریان‌ ها مستقل باشند. علما حکومتی نشوند، دولتی نشوند، ملاهای مستقل باشند، صاحب نظر باشند و دولت‌ ها را امر به معروف و نهی از منکر کنند».

او خطاب به حکومت افزود: «علما را وابسته نکنید، به علما حقوق ندهید».

این روحانی پرنفوذ سنی‌های ایران گفت که از اوایل انقلاب، در مجامع مختلف هشدار داده است که «نباید مساجد و حوزه‌های علمیه از دولت حقوق بگیرند، نباید در بودجه مملکت، رقمی برای حوزه‌ های علمیه و مدارس دینی تعریف بشود».

مولوی عبدالحمید گفت که با وجود پیشنهادها، او برای اداره مسجد و حوزه تحت مدیریت خودش از «هیچ دولت دنیا» از جمله جمهوری اسلامی پول نگرفته است.

این چهره اهل سنت ایران تأکید کرد که ممکن است این انتقادش درباره بودجه حکومتی حوزه‌ های علمیه ایران، موجب «رنجش علما» شود، «ولی پرداخت بودجه به حوزه‌ ها اشتباه بزرگی است».

در بودجه دولت جمهوری اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی، هر سال ردیف‌ های بودجه متعددی برای حوزه‌ های علمیه و همچنین مساجد و امامزاده‌ ها اختصاص می‌ یابند.

در بودجه ۱۴۰۲، برای امور دینی و مذهبی ۲۰۲۵ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

همچنین، شورای عالی حوزه‌ های علمیه نیز ۴۷۵۵ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است و برای شورای سیاست‌ گذاری حوزه علمیه خواهران هم بودجه‌ ای به میزان ۱۰۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که نسبت به سال‌ های قبل رشد بسیاری دارد.

تعیین بودجه‌ های هنگفت برای حوزه‌ های علمیه و مساجد در ایران در حالی است که اعتراضات صنفی کارگران و معلمان در ایران در سال‌ های اخیر شدیداً افزایش یافته است و آنان نسبت به وضعیت معیشتی خود و عدم پرداخت یا افزایش حقوق‌شان شکایت دارند.

مولوی عبدالحمید گفت که وقتی حکومت به روحانیون حقوق بدهد، آنان را به خود وابسته می‌ کند و «دهان [روحانیون] بسته می‌ شود».

در حالی که در ماه‌ های اخیر چهره‌ های اصلی حوزه‌ های علمیه ایران، بویژه حوزه علمیه قم، علیه سرکوب‌ های شدید حکومت انتقاد یا اعتراضی نکرده‌ اند، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: «چرا امروز سکوت می‌ شود؟»

اشاره به سخنان رئیس وقت زندان اوین در زمان اعدام‌ های ۶۷:

مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش به سخنان اخیر حسین مرتضوی زنجانی رئیس وقت زندان اوین در زمان اجرای اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ اشاره کرد.

در روزهای اخیر مرتضوی زنجانی که از روحانیون و مقام‌ های پیشین قوه قضایئه بود، در سلسله جلساتی که در یک اتاق کلاب‌ هاوس برگزار شد، حضور یافته و ضمن بازگو کردن خاطراتی از دوران فعالیتش در زندان‌ های جمهوری اسلامی، به پرسش‌ های حاضران پاسخ داد.

رئیس وقت زندان اوین گفت که در تابستان ۶۷، ابراهیم رئیسی به دفتر او رفت و گفت: «ما امروز رفتیم و حکمی را از امام گرفتیم برای مجموعه اعدام زندانی‌ ها.»

تأیید نقش ابراهیم رئیسی در این اعدام‌ ها در حالی است که ابراهیم رئیسی، در اولین نشست خبری خود پس از اعلام پیروزی در انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰، در پاسخ به پرسشی درباره نقش خود در اعدام‌ های سیاسی سال ۶۷ گفت که باید در این زمینه «مورد تشویق و قدردانی» قرار بگیرد.

مولوی عبدالحمید گفت که پیشتر درباره اعدام‌ های ۶۷ شنیده بود، اما نه با این جزئیات، و اکنون با شنیدن اظهارات مرتضوی «تکان خورده» است.

او تأکید کرد که «چند هزار» زندانی سیاسی در آن زمان «اعدام دسته‌ جمعی» شدند.

مولوی عبدالحمید همچنین این بخش از اظهارات مرتضوی زنجانی را یادآور شد که در جریان این اعدام‌ ها به زندانیان دختر محکوم به اعدام «تجاوز» شده بود.

رئیس پیشین زندان اوین با تأیید تجاوز جنسی به زندانیان سیاسی دختر محکوم به اعدام گفته است: «برخی از قضات شرع معتقد بودند، اینها نباید دختر از دنیا بروند. این یک واقعیتی است و در برخی جاها عمل می‌ شد. و این یعنی یک ظلم مضاعف برای انسانی که هم می‌ خواهد جانش را فدا کند، و هم در دقیقه نود ...».

تجاوز جنسی به دختران و زنان همواره، از جمله در جریان سرکوب اعتراضات سراسری اخیر، از جمله اخباری بوده که از زندان‌ های جمهوری اسلامی به بیرون درز کرده و مولوی عبدالحمید پیشتر به این رفتار جمهوری اسلامی اعتراض کرده است.

همچنین تجاوز یک سرهنگ به یک دختر بلوچ موجی از اعتراضات را در سال گذشته در سیستان و بلوچستان به راه انداخت که با سرکوب مرگبار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شد.


در این رابطه