زلنسکی همسو با مردم ایران و رهبران عرب برای منزوی کردن روسیه در خاورمیانه

zelenski volodemir rfi فارسی- ناصر اعتمادی: ژان-پییر فیلیو، موّرخ و کارشناس مسائل جهان عرب و خاورمیانه، در مقاله‌ای در روزنامۀ لوموند نوشته است که ناکامی ولودیمیر  زلنسکی در جلب حمایت نظامی اسرائیل در مقابل تهاجم نظامی پوتین، باعث شد که او عاقبت رهبران کشورهای عرب و افکار عمومی ایرانیان را مورد خطاب قرار دهد.

برخلاف پوتین، ولودیمیر زلنسکی به درستی دریافت که مقابله با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نیازمند یک پشت جبهۀ قوّی در منطقۀ راهبردی خاورمیانه است.

به همین خاطر ولیعهد عربستان، محمد بن سلمان، در آخرین نشست اتحادیۀ عرب در جده برای شرکت در این نشست علاوه بر بشار اسد، رهبر رژیم دمشق، از رئیس جمهوری اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، نیز به توصیه امانوئل ماکرون دعوت کرد. رئیس جمهوری اوکراین با یک هواپیمای فرانسوی عازم جده شد و در این سفر، سفیر پیشین فرانسه در کی‌اف و مشاور رئیس جمهوری فرانسه در امور اوکراین نیز زلنسکی را همراهی کرد.

با این اقدام، به نوشتۀ ژان-پییر فیلیو، ولیعهد عربستان برغم همکاری‌اش با پوتین برای انتظام‌بخشی به بازار جهانی نفت به وضوح استقلال خود را نسبت به سیاست‌های کرملین نشان داد.

در اجلاس جده، ولودیمیر زلنسکی توانست ضمن اشاره به حضور دهها هزار دانشجوی عرب در دانشگاه‌های اوکراین، که در اصل میراث اتحاد شوروی سابق است، مسئلۀ سرکوب تاتارهای کریمه توسط ارتش اشغالگر روسیه را مطرح کند و از همتایان عرب خود بخواهد که صدای مسلمانان اوکراین را بشنوند. زلنسکی از همتایان عرب خود از جمله کسانی که به گفتۀ او بر زندان‌ها و الحاق مناطقی از اوکراین توسط روسیه چشم بسته‌اند خواست تا نگاهی صادقانه به تجاوز نظامی مسکو به اوکراین بیندازند.

ژان-پییر فیلیو سپس می افزاید که پنج روز بعد از سخنرانی‌اش در اجلاس اتحادیۀ عرب در جده، رئیس جمهوری اوکراین در پیامی ویدیویی با زیرنویس فارسی مردم ایران را مستقیماً مورد خطاب قرار داد و از آنان پرسید : "چرا می‌خواهید شریک جرم تروریسم روسیه شوید؟"

از پائیز سال گذشته ارتش روسیه منظماً زیرساخت‌ها و مردم غیرنظامی اوکراین را با پهپادهای رزمی ایران، به نام "شاهد"، آماج حملات خود قرار می‌دهد. به گفتۀ زلنسکی تاکنون ١١٦٠ پهپاد ایرانی توسط روسیه به روی مردم اوکراین پرتاب شده و دفاع ضدهوایی اوکراین ٩٠٠ فروند از این پهپادها را منهدم کرده است. در پیام ویدیویی خود خطاب به مردم ایران، رئیس جمهوری اوکراین پرسیده است : "چرا حکومت ایران نیازمند چنین جنایت وقیحانه‌ای است؟" او سپس پرسیده است چه چیزی جز متأسفانه انزوای بیشتر و تشدید مشکلات از این جنایات که توسط روسیه با استفاده از سلاح‌های ایرانی صورت می‌گیرد عاید مردم تهران، شیراز، سقز و دیگر شهرهای ایران می‌شود.

کارشناس و موّرخ فرانسوی در پایان مقالۀ خود در لوموند به نزدیکی فزایندۀ رئیس جمهوری اوکراین به همتای آذری خود، الهام علی اف، نیز اشاره کرده که مناسبات بسیار پرتنشی با رهبران جمهوری اسلامی ایران دارد. او در پایان گفته است که از نگاه زلنسکی خاورمیانه از خلیج فارس تا قفقاز دیگر نباید حوزۀ نفوذ کرملین باشد.