کشتی غرق شده در دریاچه ماگیوره: جاسوسان غرق شده اطلاعاتی را در مورد ایران به اشتراک گذاشته بودند

LacMajeurNaufrage ۱۴خرداد ۱۴۰۲- روزنامه فیگارو: یک هفته پس از واژگونی یک قایق در دریاچه ماگیوره که منجر به کشته شدن دو مأمور اطلاعاتی ایتالیا و یک مأمور سابق موساد شد، بسیاری از معماها باقی مانده است.

سِر یا اسرار دریاچه؟ این می تواند عنوان یک رمان آگاتا کریستی باشد. این در واقع تنها راهی است تا به امروز برای خلاصه کردن آنچه از غرق شدن یک قایق توریستی که در روز یکشنبه ۲۸ مه در دریاچه ماگیوره در شمال ایتالیا، در منطقه میلان رخ داده است، می دانیم. چیزی که اکنون با قطعیت می دانیم این است که از میان ۲۳سرنشینان کشتی (در یک کشتی ۱۵ نفره)، چهار نفر جان خود را از دست دادند، از جمله دو مأمور اطلاعاتی ایتالیا و یکی از اعضای سابق موساد، سازمان اطلاعات اسرائیل. قربانی چهارم ملیت روسی داشت، او یکی از دو خدمه قایق بود. اجساد آنها توسط آتش نشانان پیدا شد. حدود بیست مسافر زنده‌ مانده توسط قایق‌ های دیگر در مجاورت نجات یافتند یا توانستند تا ساحل شنا کنند.

کشتی گودوریا، یک کشتی ۱۶ متری، پس از طوفانی شدن هوا و افزایش سریع باد، در لیسانزا در انتهای جنوبی دریاچه، واژگون شد.

این مأموران اطلاعاتی در کشتی چه می کردند و واقعاً چه اتفاقی افتاد؟ روایت رسمی مقامات ایتالیایی، یک شام تولد معمولی را تداعی می کند که بر اثر یک حادثه فنی داغدار شده است... سرویس‌ های امنیتی ایتالیا در بیانیه‌ ای توضیح دادند: «در غروب ۲۸ می، در پی یک حادثه دریایی ناشی از یک گردباد شدید، کلودیو آلونزی (Claudio Alonzi)، ۶۲ ساله، (...) و تیزیانا بارنوبی (TizianaBarnobi)، ۵۳ ساله، جان خود را از دست دادند. این دو نفر که متعلق به اطلاعات بودند، برای شرکت در نشست دوستانه ای که به مناسبت تولد یکی از شرکت کنندگان برگزار شده بود، در منطقه حضور داشتند». آتیلیو فونتانا، رئیس‌ منطقه لمباردی، عصر یکشنبه از یک "حادثه بسیار جدی" ناشی از "گردباد" ابراز تاسف کرد.

مقامات اسرائیلی اطلاعات بیشتری نداده اند. موساد در بیانیه‌ ای کوتاه که از سوی دفتر نخست‌ وزیر منتشر شد: «از درگذشت یک دوست عزیز، یک مأمور شایسته و بسیار متعهد که زندگی‌ اش را طول دهه ها وقف امنیت اسرائیل، حتی پس از بازنشستگی‌ اش، کرده است»، ابراز تأسف کرد. از مأمور سابق اسرائیلی تنها با نام پوششی اش ارز شیمونی (ErezShimoni) یاد می شود. هویت واقعی او فاش نشده است.

کشتی لانه جاسوسی بود:

با این حال، اطلاعاتی که در مطبوعات درز می کند، ظاهر عجیب و غریبی به این شام تولد می دهد. اول، بنوشته روزنامه ایتالیای La Repubblica، در واقع، در بین سرنشینان کشتی، در مجموع ده افسر سرویس های اطلاعاتی اسرائیل وجود داشته اند. علاوه بر این، گزارش اتهوانوردی نشان می دهد که یک جت مقامات اسرائیلی صبح روز دوشنبه ۲۹ مه، درست یک روز پس از فاجعه ای که عصر یکشنبه رخ داد، در میلان فرود آمد و چند ساعت بعد به تل آویو عزیمت کرد.

و در مطبوعات اسرائیل، کمی بیشتر در مورد دلایل واقعی که باعث شد همه این عوامل اطلاعاتی در این کشتی جمع بشوند، صحبت می شود. به گزارش کانال ۱۲ نیوز اسرائیل، مأمور اسرائیلی که در این غرق شدن جان خود را از دست داد، در ایتالیا نبود تا بی سر و صدا از دوران بازنشستگی خود در زیر آفتاب پیدمونت لذت ببرد، بلکه در یک عملیات تبادل اطلاعات بین اسرائیل و ایتالیا درباره فناوری های تسلیحاتی غیرمتعارف ایران شرکت می کرد. به گفته همین منبع، مهمانی شام حتی برای جشن گرفتن موفقیت این عملیات بوده است.

ارز شیمونی بسیاری از اسرار خود را با خود به گور برد. او روز پنجشنبه در مراسمی کاملاً امنیتی با حضور بسیاری از مهمانان با ماسک و کلاه- تا در فیلم قابل شناسایی نباشند-، در اشکلون اسرائیل به خاک سپرده شد.

روز قبل، دیوید برنیا، رئیس موساد، در مقابل همکاران سابقش در تل آویو از او با هیجان ادای احترام کرد. ٠٠٧ اسرائیلی، بیشتر از این برای مردن، نمی توانست صبر کند. 


در این رابطه