"کنفرانس پلاستیک" سازمان ملل در پاریس به توافق مطلوب رسید

plastik

کنفرانس بین‌المللی برای مهار زباله‌های پلاستیکی درپاریس به یک توافق مطلوب نسبی رسید. در بیانیه پایانی کنفرانس آمده که رایزنی‌ها باید تا پایان ۲۰۲۴ و تصویب قرارداد قطعی ادامه یابد. شماری کشورها می‌خواهند مانع از آن شوند.
میزان زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها و دیگر دریاها می‌تواند تا سال ۲۰۴۰ بیش از دو برابر شود و به ۲۳ تا ۳۷ میلیون تن در سال برسد

در تدوین پیش‌نویس معاهده بین‌المللی برای کاهش زباله‌های پلاستیکی پیشرفت‌هایی حاصل شده است. نمایندگانی از حدود ۱۷۰ کشور به مدت پنج روز در پایتخت فرانسه مذاکره کردند. این دومین دور از پنج دور مشورتی سازمان ملل متحد بود.

در بیانیه پایانی مذاکرات پاریس آمده است که کمیته مذاکره از رئیس خود گوستاوو مزا-کوادرا ولاسکز می‌خواهد، "نسخه اول پیش‌نویس معاهده بین‌المللی الزام‌آور قانونی را تدوین کند".

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا پلاستیک‌های یک بار مصرف را ممنوع می‌کند

این پیش‌نویس قرار است در ماه نوامبر در دور سوم رایزنی‌ها در نایروبی، پایتخت کنیا مورد بحث قرار گیرد. سپس قرار است مذاکرات در آوریل ۲۰۲۴ در کانادا ادامه یابد و در نهایت در پایان سال ۲۰۲۴ در کره جنوبی به نتیجه برسد.

بیشتر بخوانید: یک پژوهش: قطب شمال پر از زباله پلاستیکی است
گوستاوو مزا-کوادرا ولاسکز، رئیس کمیته مذاکرات میان‌دولتی در کنفرانس مهار زباله پلاستیک سازمان ملل متحد در پاریس، ژوئن ۲۰۲۳گوستاوو مزا-کوادرا ولاسکز، رئیس کمیته مذاکرات میان‌دولتی در کنفرانس مهار زباله پلاستیک سازمان ملل متحد در پاریس، ژوئن ۲۰۲۳
گوستاوو مزا-کوادرا ولاسکز، رئیس کمیته مذاکرات میان‌دولتی در کنفرانس مهار زباله پلاستیک سازمان ملل متحد در پاریس، ژوئن ۲۰۲۳

کریستوف بچو، وزیر محیط زیست فرانسه پیش از پایان این دور از مشورت‌ها خواستار تداوم سریع مذاکرات شده بود. او گفته بود، این مذاکرات باید "تا جلسه بعدی در نایروبی بی‌وقفه ادامه داشته باشند تا بتوانیم فشار را حفظ کنیم و به هدف ۲۰۲۴ برسیم".

انتقاد از سوی "صلح سبز"

از دید محافظان محیط زیست دستاورد کنونی کافی نیست. ویولا ولگموت، کارشناس حفاظت از منابع طبیعی از نهاد "گرین پیس" (صلح سبز) در این رابطه گفت: «در پایان، آنها فقط توانستند بر سر یک مصالحه حداقلی به توافق برسند. همه مذاکرات دشوار به دلیل تاکتیک‌های لابی پلاستیک، باز به تعویق افتاده است.»

ولگموت افزود، به ویژه عربستان سعودی، چین و ایالات متحده، در همراهی با صنعت پتروشیمی، تمام تلاش خود را برای ممانعت از یک توافق‌نامه موثر جهانی به خرج دادند.
کنفرانس مهار زباله پلاستیک سازمان ملل متحد در پاریس، ژوئن ۲۰۲۳کنفرانس مهار زباله پلاستیک سازمان ملل متحد در پاریس، ژوئن ۲۰۲۳
کنفرانس مهار زباله پلاستیک سازمان ملل متحد در پاریس، ژوئن ۲۰۲۳

هدف این توافق‌نامه از یک سو محدود کردن تولید پلاستیک و از سوی دیگر بهبود دفع و بازیافت مواد پلاستیکی است. گفته می شود، عربستان سعودی، روسیه، چین و هند قصد دارند مانع از قراردادی در آینده شوند که می‌تواند با اکثریت دو سومی به تصویب برسد.

آلمان می‌خواهد راه‌حل استفاده مجدد را ترویج کند

اشتفی لِمکِه، وزیر محیط زیست آلمان از حزب سبزها به شبکه دو تلویزیون آلمان گفت: «ما نمی‌توانیم مشکل پلاستیک را به تنهایی با بازیافت حل کنیم، زیرا ابعاد این معضل خیلی بزرگ‌تر از این‌هاست.»

وزیر محیط زیست آلمان از اصلاحیه قانون بسته‌بندی در آلمان برای ماه ژوئن خبر داد. این اصلاحیه به منظور ترویج راه‌حل‌های قابلیت استفاده مجدد و کاهش مقدار زباله به طور کلی در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: فناوری شکار پلاستیک در دریاها؛ حل مشکل یا گامی کوچک؟

به اعتقاد او، اگرچه سیستم تفکیک زباله نسبتا خوبی در آلمان وجود دارد، اما این کشور هنوز نیاز به بهبود دارد: «ما از دیگران عقبتر هستیم و حجم بسیار بالایی از زباله پلاستیکی داریم.»

طبق داده‌های سازمان ملل، آلودگی پلاستیکی به سرعت در حال افزایش است. بدون اقدام مؤثر برای مقابله با آن، میزان زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها و دریاها می‌تواند از سالانه حدود ۹ تا ۱۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۶، بیش از دو برابر شود و تا سال ۲۰۴۰ به سالانه ۲۳ تا ۳۷ میلیون تن برسد.