مولوی عبدالحمید: ما خوشحال‌ تریم که به جای سلاح شکم مردم سیر بشود - عدم رسیدگی به کشتار خونین زاهدان

abdolhamid molavi راددیو فردا: در حالی که جمهوری اسلامی تبلیغات گسترده‌ ای را با ادعای ساخت یک «موشک هایپرسونیک» به راه انداخته، مولوی عبدالحمید رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران از رهبران حکومت خواست که به جای صرف هزینه‌ های سنگین نظامی، به فکر وضعیت وخیم اقتصادی مردم باشند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی روز جمعه ۱۹ خرداد در سخنرانی هفتگی خود در مراسم نمازجمعه زاهدان گفت: «ما خوشحالیم که سلاح پیشرفته برای دفاع رونمایی می‌ شود، ولی ما خوشحال‌ تریم که به جای سلاح شکم این مردم سیر بشود، مردمی که در خیابان‌ ها روزانه فریاد می‌ زنند».

نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز ۱۶ خرداد با رونمایی از موشکی به نام «فتاح» مدعی شد که این موشک «هایپرسونیک» (مافوق صوت) است و می‌ تواند «از همه سامانه‌ های سپر موشکی عبور کند»، اما برای این ادعای خود مدرکی ارائه نکرد.

در مراسمی به این مناسبت، ابراهیم رئیسی نیز حضور داشت و طبق این گزارش‌ ها، نام این موشک را نیز رهبر جمهوری اسلامی «شخصاً» انتخاب کرده است.

اما مولوی عبدالحمید با انتقاد از رهبران حکومت گفت: «آنهایی که بالا نشسته‌ اند، نمی‌ دانند در روستاها چه می‌ گذرد، در حاشیه شهرها چه می‌ گذرد. [حتی] در تهران که مرکز کشور ماست، زندگی سخت است».

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود که مردم ایران «دارای ثروت کلان» هستند و «همه امکانات» را دارند، اما در گرسنگی فرو رفته‌ اند، پولشان از ارزش افتاده، تجارتشان کساد شده و همه امور «با چالش روبرو» شده است.

او به مشکلات اقتصادی در اقشار مختلف مردم ایران و «رنجی» که از این بابت می‌ کشند، اشاره کرد و گفت: «اگر من ناله می‌ کنم، نالۀ بنده، حکایت از نالۀ اینهاست. نالۀ ملت، انسان را به ناله در می‌ آورد».

مولوی عبدالحمید گفت: «تا زمانی که مردم ایران این درد را دارند، این ناله ساکت نمی‌ شود. تا درد مردم را دوا نکنید، صدای ملت خاموش نمی‌ شود. بالاترین دردهای ما دردهای ملی هستند، نه منطقه‌ ای».

او به فشارها علیه خود برای پایان دادن به انتقادها و اعتراض‌ هایش اشاره کرد و خطاب به مقام‌ های حکومتی گفت: «شما اگر می‌ خواهید ناله نباشد، راهش این است که دردها را مداوا کنید».

همچنین در شرایطی که جمهوری اسلامی به دلیل سیاست‌ های نظامی، هسته‌ ای و خارجی خود و همچنین نقض حقوق بشر در ایران، در انزوای بین‌ المللی قرار گرفته است، مولوی عبدالحمید گفت: «ما خواهان آن هستیم که ملت ایران با همۀ ملت‌ ها رابطۀ حسنه داشته باشد».

او تأکید کرد که یک قشر و گروه خاص نمی‌ تواند بر کشوری مانند ایران که دارای اقوام و قشرهای مختلف است، حاکم باشد و تصمیم‌ گیری کند.

آقای عبدالحمید به نقش خود در تشویق مردم به رأی دادن به ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: «ما هم با شما همراه شدیم و کشور را به امید خیر، یکدست کردیم، ولی حالا جواب نداده است». او تاکید کرد که تجربۀ این مجلس و این دولت نشان داده است که آنها نمی‌ توانند کاری از پیش ببرند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان به برخی تغییرات اخیر در سیاست خارجی کشور اشاره کرد و خطاب به مقام‌ های جمهوری اسلامی گفت: «چرا سیاست داخلی را تغییر نمی‌ دهید؟»

او بار دیگر به اعدام‌ های مرتبط با مواد مخدر اشاره کرد و با اشاره به ریشه‌ های فقر در تمایل افراد به قاچاق مواد مخدر گفت که این اعدام‌ ها از ابتدای انقلاب تاکنون «هیچ فایده‌ ای نداشته است».

مولوی عبدالحمید همچنین از این که هنوز پروندۀ کشتار جمعه خونین زاهدان به نتیجه‌ ای نرسیده است، ابراز نگرانی کرد و گفت: «ما انتظار رسیدگی فوری داشتیم».

این چهره پر نفوذ استان سیستان و بلوچستان از حکومت انتقاد کرد که هنوز خون کشته‌ شدگان اعتراضات «خشک نشده بود» که افراد را به اتهام کشتن مأموران، «قصاص» کرد.


در این رابطه