دیدار انریکه مورا و باقری کنی در دوحه

mozakerat hasteei 18122013 رادیو فردا: استفانی لیختن‌ اشتاین، روزنامه‌ نگار سیاست خارجی که در وین مستقر است، به نقل از منابع مطلع نوشت که انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران و مسئول مذاکرات هسته‌ ای جمهوری اسلامی، شامگاه سه‌ شنبه و روز چهارشنبه در دوحه دیدار می‌کنند.

این خبر در شرایطی منتشر شده که گمانه‌ زنی‌ ها درباره احتمال دستیابی به تفاهم میان ایران و ایالات متحده یا توافق محدود درباره مسائلی نظیر توسعه برنامه هسته‌ای تهران و مبادله زندانیان بالا گرفته است. همچنین گزارش‌های متعددی نیز درباره مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشینگتن با میانجی‌گری قطر و عمان منتشر شده است.

خانم لیختن‌اشتاین روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که گفت‌وگوهای انریکه مورا و علی باقری‌کنی به طور عمده بر مسئله «حمایت نظامی ایران از جنگ مسکو علیه اوکراین، و همچنین پرونده هسته‌ای ایران و زندانیان» متمرکز است.

وی در ادامه به نقل از منابع خبری خود نوشت که این مذاکره با هدف کاهش تنش‌ها میان کشورهای غربی و ایران انجام می‌شود.

این روزنامه‌نگار همچنین تاکید کرد که انریکه مورا و علی باقری‌کنی از سپتامبر گذشته که مذاکرات بر سر احیای برجام به بن‌بست برخورد، توانسته‌اند از طریق دیدارهای شخصی، راه‌های ارتباط ایران و غرب را باز نگه دارند.

وی همچنین خبر داد که آقای مورا دیدارهای دوجانبه‌ای نیز با مقامات قطری خواهد داشت که این دیدارها درباره موضوعات دیگری است.
رسانه‌های داخلی ایران از جمله خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، گزارش استفانی لیختن‌اشتاین را بازتاب داده‌اند.

وبسایت انگلیسی زبان ایران‌نوانس نیز که در داخل ایران مستقر است و اخبار سیاست خارجی جمهوری اسلامی را پوشش می‌دهد به نقل از یک منبع مطلع، گزارش‌ خانم لیختن‌اشتاین درباره دیدار باقری کنی و مورا را تایید کرد و نوشت که این دو دیپلمات امشب و فردا درباره توافق هسته‌ای موسوم به برجام و دیگر مسائل بین‌المللی با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

این تحول در حالی است که ایران به تازگی چندین شهروند اروپایی را از زندان آزاد کرد. همچنین روسای جمهور ایران و فرانسه نیز اخیرا گفتگویی تلفنی داشتند که یک ساعت و نیم به طول انجامید.