دیکتاتور خواندن شی جین پینگ توسط جو بایدن

Bayden- دویچه وله: رئیس جمهور آمریکا همتای چینی خود شی جین پینگ را "دیکتاتور" توصیف کرد. بایدن این اظهارنظر را یک روز بعد از سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به چین و مذاکرات "مثبت" او با پکن بیان کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) در مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی حزب دمکرات در کالیفرنیا اعلام کرد که شی جین پینگ، رهبر چین، از سرنگونی بالن چینی بر فراز آمریکا خشمگین شده است. او گفت: «دلیل اینکه شی جین پینگ وقتی آن بالن پر از تجهیزات جاسوسی را ساقط کردم بسیار عصبانی شده این بود که او نمی‌دانست این بالن آنجاست و این مایه شرمندگی دیکتاتورها است که نمی‌دانند چه خبر است.»

بالن جاسوسی چین فوریه ۲۰۲۲ توسط جنگنده‌های نیروی هوایی آمریکا به دستور جو بایدن در سواحل کارولینای جنوبی هدف قرار گرفت و سرنگون شد. بایدن خود در این رابطه از عملیاتی "موفقیت‌آمیز" سخن گفته بود.

رئیس جمهور آمریکا همچنین اضافه کرد رهبر چین "در موقعیت بسیار نامناسبی" قرار داشته است.
بایدن این سخنان را درست یک روز بعد از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از چین بیان کرده است. بلینکن به منظور کاهش تنش میان آمریکا و چین به این کشور سفر کرده بود.

سفر بلینکن نخستین دیدار یک وزیر خارجه آمریکا از چین، بعد از دیدار مایک پومپئو در سال ۲۰۱۸ از این کشور بود.
بایدن و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در نوامبر سال گذشته در حاشیه نشست گروه جی ۲۰ در شهر بالی اندونزی دیدار کرده بودند. آنها در آن‌ زمان اعلام کردند که می‌خواهند تنش‌ها میان دو کشور را کاهش دهند.

بایدن که در ۸۰ سالگی بار دیگر نامزد ریاست جمهوری آمریکا شده به هواداران خود گفته است که از سمت چین نگرانی نداشته باشند زیرا این کشور "مشکلات اقتصادی واقعی" دارد.

اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره رهبر چین احتمالا اعتراض شدید پکن را در پی خواهد داشت. روابط بین واشنگتن و پکن در سال‌های اخیر از جمله به دلیل مسائل تجاری، حقوق بشر، موضوع تایوان و سرکوب مسلمانان اویغور به شدت تیره شده است.