یدیعوت احارونت: توافق امریکا با ایران ظرف چند هفته آینده به نتیجه می رسد

USA Iran انتخاب: یدیعوت احارونت نوشت: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، روز جمعه گزارش ها درباره نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق را تکذیب کرد، اما مقامات اسرائیلی همچنان معتقدند که این توافق ظرف چند هفته آینده به نتیجه می رسد. این مقامات مدعی هستد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده از قبل به دلایل سیاسی و در آستانه نامزدی مجدد در انتخابات 2024، چنین تصمیمی را گرفته است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: مقامات اسرائیلی گفتند، بایدن به دنبال این است که تا حد ممکن، از دستاوردهای سیاسی از جمله کاهش تنش با ایران رونمایی کند تا پس از آن بتواند به سمت پیشبرد عادی سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی که مستلزم دادن امتیازات قابل توجهی به ریاض است، حرکت کند.

مقامات اسرائیلی می گویند توافق امریکا با ایران محدود خواهد بود. هیچ نشستی با حضور اعضای ارشد دو کشور برگزار نخواهد شد و مراسم امضای رسمی توافقنامه در کار نخواهد بود. ایران غنی سازی اورانیوم خود را به 60 درصد محدود می کند، همکاری با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را افزایش می دهد و زندانیان آمریکایی را آزاد می کند. سپس ایالات متحده میلیاردها دلار دارایی مسدود شده ایران را آزاد خواهد کرد.

این مقامات گفتند: «تصمیم گرفته شده است.» ایران به دنبال توافقی برای بازیابی مشروعیت خود در صحنه بین المللی و امکان از سرگیری تجارت با سایر کشورهاست.

نگرانی اسرائیل نسبت به این توافق به این دلیل است که توافق پیش رو، به برنامه موشک های بالستیک ایران، تولید پهپاد یا حمایت این کشور از گروه های تروریستی در خاورمیانه نمی پردازد. در اورشلیم به این نتیجه رسیده اند که به دلیل انگیزه های سیاسی بایدن و همچنین پایین آمدن سطح روابط تل آویو و واشنگتن پس از روی کار آمدن نتانیاهو و لایحه اصلاحات قضایی اش، اسرائیل توانایی زیادی برای تاثیرگذاری بر این توافق ندارد.

با این حال، مقامات اسرائیلی می گویند هیچ تضمینی وجود ندارد که روابط بهتر بین واشنگتن و اورشلیم، از جمله دعوت از نتانیاهو برای دیدار با بایدن در کاخ سفید، منجر به نتیجه ای متفاوت درباره این توافق شود. یکی از مقامات گفت: «توافق با ایران هدف دولت بایدن است» و افزود که اسرائیل به شدت به این توافق حمله خواهد کرد و گفت که اورشلیم به این توافق پایبند نخواهد بود.

این مقام اسرائیلی گفت: «این توافق پر از نقص است». وی افزود: « این توافق به مسائلی نظیر رفتار ایران در منطقه از جمله تأمین مالی حزب الله لبنان و جهاد اسلامی و ساخت پهپادها و موشک های بالستیک نمی پردازد. بنابراین ما به آن پایبند نیستیم.»

منابع غربی روز شنبه تایید کردند که مذاکرات برای اعمال محدودیت بر برنامه هسته ای ایران در حال انجام است و این مذاکرات در نهایت منجر به آزادی زندانیان آمریکایی و آزادسازی دارایی های ایران خواهد شد.

یک مقام ایرانی روز شنبه به رویترز گفت که صرف نظر از نحوه توصیف این توافق، هدف نهایی دستیابی به تفاهم متقابل است. وی اظهار داشت: «هدف ما استفاده از دیپلماسی برای درک درست و واقع بینانه شرایط و تلاش براییافتن راه حل هایی برای جلوگیری از تنش ها و مدیریت شرایط موجود است. رمز موفقیت در این مسیر این است که نقش مخالفان دیپلماسی را به حداقل برسانیم.»

یک مقام غربی نیز در گفتگو با این خبرگزاری گفت که هدف از چنین توافقی جلوگیری از وخامت اوضاع و ممناعت از رویارویی نظامی احتمالی بین اسرائیل و ایران خواهد بود. این مقام گفت: «اگر ایرانی ها اشتباه محاسباتی داشته باشند، احتمال پاسخ قوی اسرائیل  وجود دارد و اینچیزی است که ما می خواهیم از آن جلوگیری کنیم.»

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در دیدار با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در روز پنجشنبه در بروکسل، نگرانی تل آویو از حمایت ایران از تروریسم در لبنان، کرانه باختری و غزه را تکرار کرد. گالانت در این دیدار بر لزوم حفظ تهدید نظامی معتبر علیه ایران و حفظ برتریکیفی نظامی اسرائیل در خاورمیانه تاکید کرد. وزرای دفاع امریکا و اسرائیل موافقت کردند که تیم هایی برای پیشبرد هماهنگی نظامی و امنیتی در مقابله با تهدید ایران ایجاد کنند.