دستگیری و بازجویی عامل طرح حمله به اسرائیلی ها در قبرس در ایران توسط موساد!

Mossad-1 دویچه وله فارسی: موساد می‌گوید، فردی به نام یوسف شهبازی عباسعلی‌ لو که "عامل یک حمله تروریستی برنامه‌ ریزی شده توسط ایران علیه اسرائيلی‌ ها در قبرس بوده را در ایران دستگیر کرده و او به طرح خود اعتراف کرده است."

خبرگزاری رویترز هشتم تیر (۲۹ ژوئن) گزارش داد که سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائيل (موساد) هویت فردی را که قصد حمله به بازرگانان اسرائیلی در قبرس را داشته، فاش کرده است.

این فرد یوسف شهبازی عباسعلی‌ لو نام دارد و موساد می‌ گوید، برای این حمله از مقامات ارشد سپاه پاسداران سلاح و همچنین دستورالعمل‌ های دقیقی گرفته است.

در بیانیه موساد آمده که عباسعلی‌ لو را در "یک عملیات منحصر به فرد" در ایران دستگیر کرده و او در بازجویی به حمله برنامه‌ ریزی شده، با ذکر جزئیات اعتراف کرده است.

به گفته موساد، اطلاعات گرفته شده از این فرد، منجر به برچیده شدن طرح ترور یک تاجر اسرائيلی در قبرس توسط نیروهای امنیتی این کشور شده است.

در وبسایت "تایمز آو اسرائيل" نیز گزارشی در همین زمینه به نقل از یکی از مقامات ارشد موساد منتشر شده که در آن گفته می‌ شود: «ما با هر فردی که تروریسم را علیه یهودیان و اسرائیلی‌ ها در سرتاسر جهان، از جمله در خاک ایران پیش می‌ برد، برخورد خواهیم کرد».

موساد نگفته است که این دستگیری چه زمانی و کجای ایران صورت گرفته است.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل ویدئویی را از این فرد منتشر کرده که او در آن از جزئیات طرح خود و نام کسانی که از آنها دستور گرفته حرف می‌ زند.

عباسعلی‌ لو می‌ گوید که از سوی حسن شوشتری‌ زاده مأمور شناسایی اهداف اسرائیلی و یهودی در قبرس برای حمله به آن‌ ها شده بود.

بنا بر اطلاعاتی که موساد منتشر کرده، محمد کاظمی، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران (جانشین حسین طائب)، رهبری اصلی این عملیات را برعهده داشته است. از رضا سراج، فرمانده "یگان ۸۰۰" سپاه پاسداران به عنوان مقام مافوق جواد سرایی، از مسئولان ارشد سپاه پاسداران نام برده شده و جواد سرایی نیز مافوق حسن شوشتری‌ زاده است.

پیشتر روزنامه اسرائیلی "ها آرتص" به نقل از رسانه‌ های محلی قبرس گزارش داده بود که سرویس‌ های امنیتی این کشور یک حمله تروریستی را روز یکشنبه ۲۵ ژوئن (۴ تیرماه) علیه اسرائیلی‌ ها و یهودیان خنثی کرده‌ اند.

در گزارش‌ رسانه‌ های اسرائيلی آمده بود که این حمله با "هماهنگی میان نهادهای اطلاعاتی قبرس و سرویس‌ های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل" خنثی شده است، اما آنها نتوانستند مظنون اصلی سازماندهی آن را دستگیر کنند.

این گزارش‌ ها حاکی از آن بودند که سوء قصد کننده متعلق به شاخه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قبرس شمالی بوده که تحت کنترل ترکیه است. همچنین گفته شده بود که این مرد حدود سه هفته پیش از روسیه وارد قبرس شده بود و از آن زمان تحت نظر بوده است.