تهران پنجمین استان خشک ایران/ هدر رفت ٢١ درصدی آب - لزوم افزایش همراهی مشترکان از ۴ به ۱۰ درصد

ab hadar raftan تهران پنجمین استان خشک کشور شناخته شده، هرچند که در حال حاضر وضعیت تأمین آب در این استان شرایط نرمالی دارد و آنطور که مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرده در صورتی که میزان همراهی مشترکان از ۴ درصد به ۱۰ درصد افزایش یابد، می‌ توانیم بدون هیچگونه مشکلی تأمین آب را داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، میزان بارندگی‌ ها در سال ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ در استان تهران ۴۰ درصد نسبت به میانگین بلندمدت ۵۰ ساله کاهش یافت، در این بین میزان بارش‌ ها نسبت به سال قبل ۴ تا ۵ درصد رشد داشته، اما حجم ذخائر سدها نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

اما نسبت به سال گذشته سدهای استان تهران وضعیت مطلوبی ندارند چرا که ۴۰ میلیون مترمکعب ذخیره سدها نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، سال های گذشته ۷۵ درصد آب مورد نیاز تهران از پنج سد طالقان، امیرکبیر، لار، لتیان و ماملو تامین می شد. ظرفیت سد لار که ۹۰۰ میلیون متر مکعب بوده، به دلیل فرار آب به ۴۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. سد لتیان و سد ماملو هم به دلیل کاهش بارندگی، با  افت حجم آب روبه رو شده و وضعیت مطلوبی ندارند.

هدر رفت آب در شبکه‌ های استان تهران اکنون ۲۱ درصد بوده که ۱۱ درصد هدر رفت فیزیکی و ۱۰ درصد هدر رفت واقعی ثبت شده که این میزان نسبت به متوسط کشوری عدد پایینی است. همچنین ۷۲۰ حلقه چاه در شهر تهران وجود دارد که منابع زیرزمینی از آنها استخراج می‌شود، ۵۵ درصد از منابع زیرزمینی را مورد استفاده قرار می‌دهیم و تنها از ۴۵ درصد منابع سطحی استفاده می‌کنیم.

الگوی مصرف آب به صورت ماهانه برای یک انشعاب ۱۴ مترمکعب است و خانواده‌ هایی که این میزان مصرف می‌ کنند جزو مشترکان خوش مصرف و مشترکانی که بین ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب مصرف دارند، مشترکان پرمصرف و مشترکانی که بیش از ٢ برابر الگو آب مصرف می‌کنند، مشترکان بد مصرف به حساب می‌آیند.

همچنین مشترکانی که بیش از ٢ برابر الگو مصرف می‌کنند، در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال ۱۴۰۲، ۲۷ درصد میزان مصرف خود را کاهش داده‌اند، مشترکانی که بین صفر تا ۱۴ درصد مصرف داشتند، ۱۱ مترمکعب میزان مصرف خود را افزایش و مشترکانی که ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب مصرف داشتند، ٨ درصد میزان مصرف خود را کاهش داده‌اند و به طور کلی مصرف آب در ٣ ماهه اول سال نسبت به سال قبل ۴ درصد کاهش یافته است.

محسن اردکانی - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره وضعیت تأمین آب در تهران به ایسنا گفت: در حال حاضر در هیچ نقطه ای در تهران افت فشار آب نداریم، اگر میزان همراهی مشترکان از ۴ درصد به ۱۰ درصد افزایش یابد، می‌ توانیم بدون هیچگونه مشکلی تأمین آب را داشته باشیم، همچنین برنامه‌ ای برای جیره‌بندی و قطع آب وجود ندارد.

وی با تأکید بر این‌که تهران آمادگی بارگذاری جمعیت جدید با توجه به منابع آبی ندارد، اظهار کرد: امسال نسبت به سال گذشته منابع آبی در دسترس به مراتب کمتر بوده و دمای هوا نیز افزایش بیشتری یافته است و هیچ راهی به جز همراهی مردم برای تأمین منابع آبی وجود ندارد.

روند افزایشی مصرف آب و افزایش دمای هوا در روزهای اخیر، ضرورت مدیریت مصرف آب در پایتخت را دو چندان می‌کند، از این رو در ابتدای شروع فصل گرما به شهروندان توصیه می‌شود با انجام برخی اقدامات ساده هم‌ چون انجام سرویس‌ های دوره‌ای و بررسی اتصالات کولرهای آبی، بازدهی کولرها را افزایش و مصرف آب آنها را کاهش دهند.

همچنین توصیه می‌شود با انجام مراقبت و بررسی‌ های فنی اتصالات و لوله‌ های آب ساختمان، هدر رفت‌ های پنهان و آشکار سیستم‌ های لوله‌ کشی را شناسایی و ترمیم و از هدر رفت آب پیش‌ گیری کنند.

خبرنگار: سحر بابایی،
دبیر: فاطمه محمد‌ نژاد