اعدام و رهایی از اعدام

 edam-rahaii

خبرگزاری هرانا – حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، امروز یکشنبه ۱۱ تیر در زندان پارسیلون خرم آباد به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۱ تیرماه ۱۴۰۲، یک زندانی در زندان پارسیلون خرم آباد اعدام شد.
هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، “یاسر گلزردیان” توسط هرانا احراز شده است.

آقای گلزردیان روز گذشته جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌ های انفرادی این زندان منتقل شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی از سوی رسانه های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

 

یک زندانی در زندان کرمان اعدام شد/ صدور و تایید یک حکم اعدام همزمان با رهایی دو زندانی از چوبه دار

خبرگزاری هرانا – یک متهم توسط دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور تایید شد. از سوی دیگر، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان کرمان به اجرا در آمد. همچنین، دو زندانی در اردبیل و شیراز با رضایت از اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اعتمادآنلاین، یک متهم در تهران از بابت اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، این پرونده در سال ۱۳۹۸ با شکایت زن جوانی آغاز شد که به وسیله مردی موتورسوار در حاشیه بزرگراه همت تهران به دام افتاده و مورد آزار قرار گرفته بود. به گفته این شاکی این متهم به بهانه خرابی خودرو از زن خواسته بود کنار اتوبان توقف کند و بعد از توقف زن جوان را به حاشیه بزرگراه برده و مورد آزار قرار داده بود. با طرح این شکایت تحقیقات در مورد این متهم آغاز و با بررسی بیشتر مشخص شد در مجموع هفت زن راننده در بزرگراه های شلوغ با همین شیوه توسط این متهم مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.

پس از بازداشت متهم توسط شعبه ۶ دادگاه کیفری استان تهران از بابت اتهام تجاوز به عنف به اعدام محکوم شد. حکم صادره در دیوان عالی کشور تایید و جهت اجرای حکم به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای جنایی تهران ارسال شد.
اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان کرمان

به گزارش حال وش، سحرگاه امروز یازدهم تیرماه ۱۴۰۲، حکم یک زندانی زن که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان کرمان به اجرا در آمد.

هویت وی “افسانه شهیکی، حدودا ۵۰ ساله، ساکن بم” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این متهم در سال ۱۳۹۴، در شهرستان بم با شلیک گلوله همسر خود را به قتل رساند و سپس بازداشت و به زندان کرمان منتقل شد. وی نهایتا توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
رهایی یک زندانی از اعدام در اردبیل

به گزارش مهر، یک زندانی در اردبیل از مجازات اعدام رهایی یافت.

رئیس توسعه حل اختلاف استان اردبیل در این خصوص گفت: “۸ سال پیش این جوان اردبیلی به علت عدم کنترل عصبانیت و خشم خود سیلی به صورت کودک ۵ ساله که عموی این جوان نیز بود، وارد کرده بود که به صورت اتفاقی سر این کودک به کنج دیوار خانه برخورد کرده و جان باخته بود. بعد از این حادثه پدر مقتول فوت کرده و حق اجرای حکم به مادر مقتول که مادر بزرگ ناتنی متهم نیز محسوب می‌شد، رسید.”

حسین علوی افزود: نهایتا با تلاش صلح یاران ستاد صبر استان و وساطت بزرگان شهر و اقوام این دو خانواده، با کسب رضایت از اولیای دم این متهم از اعدام رهایی یافت.
رهایی یک زندانی از اعدام در شیراز

به گزارش جوان انلاین، یک زندانی در شیراز از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، مرد جوانی که هشت سال پیش در شیراز به اتهام قتل مادر زنش توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود، وقتی در زندان به بیماری دچار شد با تلاش کمیته سفیران صلح و دوستی انجمن حمایت از زندانیان کشور با جلب رضایت از  اولیای دم بخشیده شد.