خط فقر ٣٠ میلیون تومانی در تهران و بی اعتنایی حکومت/ علی خدایی: متأسفانه نه توان مهار تورم را دارند و نه جسارت درست کردن معیشت مردم را

Faghr-1 علی خدایی با انتقاد از قانون‌گریزی دولت و وزارت کار می‌گوید: تا زمان نشست بعدی شورایعالی کار –اواخر تیر- برای احقاق حقوق مزدی کارگران صبر می‌کنیم و بعد از آن گام‌های بعدی را برمی‌داریم.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، بیست و دوم خرداد، سه عضو کارگریِ شورایعالی کار در نامه‌ای به وزیر کار خواستار برگزاری نشست شورا با موضوع ترمیم دستمزد شدند؛ هنوز آن نشستِ درخواستی برگزار نشده است، ضمن اینکه پاسخ به درخواست رسمی اعضای کارگری، فقط یک جوابیه بود در رسانه‌ها که در بیست و سوم خرداد منتشر شد.
 
در آن جوابیه، وزارت کار «تورمِ ادعایی نمایندگان کارگری» را غیرواقعی خواند و مدعی شد دولت به «موفقیت نسبی در مهار تورم» دست یافته و در مجموع قرار نیست مزد کارگران ترمیم شود.
 
علی خدایی (عضو کارگری شورایعالی کار) در گفتگوی زیر با انتقاد از قانون‌ گریزی دولت و وزارت کار می‌گوید: تا زمان نشست بعدی شورایعالی کار– اواخر تیر- برای احقاق حقوق مزدی کارگران صبر می‌ کنیم و بعد از آن گام‌ های بعدی را برمی‌ داریم.
 
 - جلسه شورایعالی کار با موضوع ترمیم مزد برگزار نشد و به جای عمل به سه‌ جانبه‌ گرایی، به نامۀ شما در رسانه‌ ها جواب دادند؛ چه اتفاقاتی بعد از ارسال نامه افتاد؟
 
جلسه شورایعالی کار بعد از آن تاریخ برگزار شد، منتها موضوع دستمزد و افزایش دستمزد در دستور کار آن نشست نبود؛ ما پیگیری‌ هایمان را ادامه دادیم و همچنان ماجرا را دنبال می‌ کنیم. دبیرخانه شورایعالی کار قانوناً باید موضوع دستمزد را در دستور کار نشست بعدی قرار بدهد. با توجه به اینکه سه عضو کارگری شورا، نامۀ درخواست را امضا کرده‌ اند، اگر ترمیم مزد در دستور کار قرار نگیرد، حتماً اقدامات بعدی را انجام خواهیم داد.
 
- طبق قانون، چند روز بعد از ثبت درخواست، بایستی نشست فوق‌ العادۀ شورایعالی کار تشکیل شود؟
 
وقتی سه عضو رسمی درخواست برای برگزاری جلسه فوق‌العاده دارند، بایستی بعد از دو هفته نشست برگزار شود. کاملاً مشخص است که دولت به درخواست ما بی‌ اعتنایی کرده است که اگر غیر از این بود باید موضوع را در دستور کار نشست قبلی قرار می‌دادند. به نظر می‌ رسد دولت بیشتر به دنبال تلف کردن زمان و جدی نگرفتن درخواست‌ های ما است و ما باید تاکتیک‌ های خود را بر این مبنا بچینیم که دولت ظاهراً قصد آمدن پای میز مذاکره ندارد. منتها ما تا نشست بعدی شورا که طبق روال عادی باید پایان تیر ماه برگزار شود، منتظر می‌ مانیم و اگر بازهم موضوع ترمیم مزد در دستور کار نشست قرار نگرفت، قطعاً با همفکری و همراهی دوستان به سراغ اقدامات بعدی می‌ رویم.
 
- «اقدامات بعدی» چیست؟
 
یک واقعیتی را بگویم؛ متاسفانه روند پیشرفت کار به گونه‌ ای است که در حال نا امید شدن از اجرای قانون و پایبندی به قانون هستیم. فعلاً فقط در همین حد می‌ توانم بگویم و مسلم است که قدم‌ های بعدی را با همفکری سایر اعضای کارگری برخواهیم داشت. ولی مطمئناً مسیر بعدی، ارسال نامه و پیگیری قانونی نیست، شاید باید سراغ روش‌ های بعدی برویم.
 
- نظرتان در مورد جوابیۀ معاونت روابط کار وزارت کار چیست؛ در آن گفته بودند اعدادی که شما برای تورم اعلام کرده‌ اید، غیرواقعی‌ است و دولت در مهار تورم موفقیت نسبی داشته‌ است، ضمن اینکه هیچ قولی مبنی بر ترمیم دستمزد داده نشده است. 
 
این جوابیه بیشتر بازی رسانه‌ ای است0 با این حرف‌ ها شکاف بی‌ اعتمادی بین کارگران و دولت عمیق‌ تر می‌ شود. امروز باطل بودنِ این ادعا که «تورم مهار شده» یا «تورم کاهش پیدا کرده» است را همۀ افراد جامعه می‌ دانند. همانطور که قبلاً گفتیم با این اعداد و ارقام و بیلان‌ ها، هیچ سفره‌ ای تا الان پُر نشده و از این به بعد هم پُر نخواهد شد. ما در مورد عینیت درد و زخم‌ های ملموس صحبت می‌ کنیم. حالا هرچه دولت بیشتر بگوید، تورم را مهار کرده‌ ایم، بیشتر به این نتیجه می‌ رسیم که دردهای ما را درک نمی‌ کنند. به اعتقاد من روش بدی را در وزارت کار در پیش گرفته‌ اند و مدام شکاف بی‌ اعتمادی را عمیق‌ تر می‌ کنند، این رویکرد نه به نفع جامعۀ کارگری‌ است، و نه به نفع جامعۀ کارفرمایی، یا حتی دولت.
 
امروز آقایان ادعا می‌ کنند، ما قول ندادیم اگر تورم زیاد شد، مزد را افزایش می‌ دهیم؛ اصلاً بحث قول و وعده مطرح نیست. ما کاری به قول آقایان نداریم، تکلیف قانونی را باید اجرا کنند. مگر می‌ شود قانون را معطل گذاشت و گفت ما قول ندادیم؟ اصلاً فرض بگیرید قول ندادید، تکلیف قانون چه می‌شود؛ قانون چه می‌ گوید؟ طبق قانون وقتی تورم زیاد می‌ شود، وقتی حداقل‌ های زندگی با دستمزد دریافتی تأمین نمی‌ شود، باید دستمزد کارگر ترمیم شود. خیلی جای دوری نرویم، همین کشور همسایه ترکیه، چند بار دستمزد را در طول یکسال ترمیم کردند؟
 
- در ترکیه سه بار در طول یکسال مزد کارگران ترمیم شد؛ بیش از ١٠٠ درصد افزایش مزد در بازۀ زمانی یکساله داشتند، به این دلیل که تورم مهار نشد و افزایش یافت.
 
در ترکیه تورم مهار نشد، دستمزد را چند بار بالا بردند. حالا دولتمردان ما تکذیب می‌ کنند که تورمی در کار هست، می‌گویند نه، تورم وجود ندارد، نه ما قول نداده‌ ایم! متأسفانه، نه قدرت مهار تورم را دارند، و نه جسارت اینکه معیشت مردم را درست کنند. پس باید به آقایان گفت، نقش شما چیست، فقط تکذیب واقعیت‌ ها؟
 
- اخیراً یک نماینده مجلس اعلام کرد، خط فقر در تهران به ۳۰ میلیون تومان رسیده است. اعدادی که مطرح می‌ شوند، نشان می‌ دهد فاصلۀ دستمزد و هزینه‌ ها عمیق است.
 
متاسفانه مسئولانِ ما به جای اینکه مشکلات را حل کنند، عدد و آمار ارائه می‌ دهند. وظیفۀ منِ نمایندۀ کارگر یا شمای رسانه است که بگوییم فلان درد وجود دارد. وظیفۀ آقایان، بیان دردها نیست، آنها باید مشکلات موجود را حل کنند. الان مسئولان و نمایندگان مجلس در کل دو دسته‌ اند، یک عده با ما همراهند و تأیید می‌ کنند، گرانی و تورم هست، یک عده هم کلاً تکذیب می‌ کنند، تورمی در کار است، اما هیچ کدام کاری در جهت حل بحران نمی‌ کنند! در این بین، چه کسی قرار است مشکلات را حل کند؟
 
نماینده مجلسی که می‌ داند خط فقر ٣٠ میلیون تومان است و مزد کارگر ۹ میلیون، چرا یکبار وزیر کار را نمی‌ کشاند مجلس تا استیضاح کند؟ فراکسیون کارگری مجلس چرا یکبار اقدامی نمی‌ کند، اینهمه ما در رسانه‌ ها سر و صدا می‌ کنیم، مزد در شرایط بدی تصویب شده است، مزد غیرقانونی‌ است و خلاف صورت گرفته است، یکبار وزیر را دعوت نکردند مقابل ما بنشانند و بپرسند واقعیت چیست و چرا قانون پایمال شده است؟
 
آنها که مدعی‌ اند که قولِ مهار تورم نداده‌ اند و ما دروغ می‌ گوییم! دروغ می‌ گوییم که وزیر اقتصاد آمار به جلسه آوردً که تورم تولید کننده از آذر کاهشی بود و در سال جدید تورم مصرف‌ کننده کاهشی می‌ شود! دروغ می‌ گوییم که وزیر کار، یارانه پرداختی به دهک‌ های کم‌ درآمد را به عنوان دستمزد مردم حساب کرده است! هیچ کجا پاسخگو نیستند. نماینده مجلس هم به جای اینکه وزیر کار را استیضاح کند یا حداقل وزیر را دعوت کند و راستی‌ آزمایی کنند تا بداند در جلسه چه گذشته بود، فقط به مصاحبه کردن و بیان دردها اکتفا می‌ کند.
 
در نهایت اینکه بحران معیشت عمیق است. ما تا آخر تیرماه– تا زمان برگزاری نشست بعدی شورایعالی کار- صبر می‌ کنیم و اگر موضوع دستمزد در دستور کار نشست بعدی نبود، حتماً به عنوان نمایندگان کارگری اقدامی که باید صورت بگیرد را انجام خواهیم داد.