حمایت آنتونی بلینکن از رابرت مالی/ مایکل مک‌ کال: پاسخ وزارت خارجه قانع کننده نیست

malley robert رادیو فردا: وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۰ تیر ماه اعلام کرد که به درخواست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان درباره تحقیقات از رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران پاسخ داده است. اما مایکل مک‌کال، نماینده کنگره این پاسخ را غیر قابل قبول خواند.

ابتدا متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد این وزارت‌خانه امروز به درخواست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده در خصوص جزئیات تعلیق مجوز و دسترسی امنیتی رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، پاسخ داد.

در واکنش به این خبر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده به بخش انگلیسی العربیه گفت که پاسخ وزارت خارجه «مطلقا غیرقابل پذیرش است.»

وی اضافه کرد: «کنگره این حق دارد بداند دقیقا چرا مجوز دسترسی امنیتی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به حالت تعلیق درآمد و چرا او بعد از آن از سمتش تعلیق شد و اکنون هم اف‌بی‌آی در حال تحقیق از او است.»

مایکل مک‌کال اضافه کرد: رابرت مالی « فردی است که ماموریتش مذاکره با جمهوری اسلامی ایران است، هیچ چیز جدی‌تر از این نمی تواند باشد. من با وزارت امور خارجه پیگیری خواهم کرد تا هفته آینده یک گزارش محرمانه دریافت کنم.»

همزمان با این اظهارات، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» در پاسخ به پرسشی در خصوص تعلیق مجوز دسترسی امنیتی رابرت مالی «قصور» در نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده گفت: «این یک موضوع پرسنلی است و درباره موضوع پرسنلی خیلی چیزها نمی توانم بگویم. چیزی که می‌توانم بگویم این است که راب مالی را برای سال‌های بسیار زیادی می‌شناسم، و او کسی است که زندگی، حرفه‌اش را وقف خدمت به کشور کرده است، و این کار را به‌طور تحسین‌برانگیزی انجام داده است.»

مایکل مک‌کال هفته گذشته در نامه‌ای به آنتونی بلینکن نوشته بود که این کمیته به اطلاعات مربوط به موضوع تحقیق از رابرت مالی دسترسی ندارد و خواستار ارائه توضیحات در این زمینه شده بود.

وی به وزارت خارجه آمریکا تا روز سه‌شنبه مهلت داده بود که در خصوص وضعیت رابرت مالی، توضیحات خود را ارائه کند.

آقای مک‌کال گفته بود که «قصور وزارت خارجه آمریکا در مطلع کردن کنگره» در مورد این موضوع، «در بهترین حالت نشان دهنده فقدان صراحت است و در بدترین حالت نشان دهنده اطلاعات غلط عمدی و بالقوه غیرقانونی است.»
متیو میلر هم روز گذشته گفته بود که وزارت خارجه امریکا تعهدات خود را در رابطه با مسئله نظارت بسیار جدی می‌گیرد و در حال تعامل با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده است.

زمان توقف فعالیت رابرت مالی:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص زمان توقف فعالیت رابرت مالی گفت که به دلیل ملاحظات قانونی نمی‌تواند در این باره بیشتر توضیح دهد.

او با این حال افزود: «رابرت مالی از روز ۲۹ ژوئن فعالیت خود را به عنوان نماینده ویژه امور ایران متوقف کرد و چند هفته پیش از آن به مرخصی اجباری بدون حقوق رفته است.»

در همین زمینه، شبکه خبری سی‌بی‌اس روز گذشته به نقل از سه منبع مطلع گزارش داد که پلیس فدرال ایالات متحده، اف‌بی‌آی، پرونده رابرت مالی را در دست بررسی دارد.

طبق این گزارش، تحقیقات اف‌بی‌آی بر چگونگی نگهداری اسناد محرمانه توسط ربرات مالی متمرکز است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هشتم تیرماه اعلام کرد که رابرت مالی به مرخصی اجباری می‌رود و آبرام پِیلی وظایف او را به عهده گرفته است.

رابرت مالی نیز همان روز گفت: «به من اطلاع داده شده که مجوز دسترسی امنیتی‌ام (سکوریتی کلیرنس) در دست بررسی است. اطلاعات بیشتری در این زمینه به من ارائه نشده، اما انتظار دارم تحقیقات به نحو مطلوبی پیش برود و این موضوع به زودی حل شود. طی این مدت من در مرخصی اجباری هستم.»

رابرت مالی در ژانویه سال ۲۰۲۱ و به دنبال روی کار آمدن دولت جو بایدن به عنوان نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران منصوب شد. دولت جو بایدن تلاش کرد پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در سال ۲۰۱۸، این توافق را احیا کند و به این توافق برگردد.
آقای مالی در مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای احیای برجام و آزادی زندانیان دو تابعیتی در جمهوری اسلامی نقش مهمی برعهده داشت.