مرحلۀ نهایی دادگاه رسیدگی به "تخلف انتخاباتی" دونالد ترامپ، با تشکیل هیأت منصفه

Trump-Donald-5 بی بی سی فارسی: در ایالت جورجیا آمریکا، بررسی اتهام تخلف انتخاباتی دونالد ترامپ در جریان رای‌گیری نوامبر ۲۰۲۰ با انتخاب اعضای هیات منصفه وارد مراحل نهایی شده است.

این دادگاه که تحقیقات اولیه آن دو سال و نیم طول کشیده، به پرونده‌ای رسیدگی می‌کند که طی آن آقای ترامپ متهم شده برای تغییر نتایج نهایی رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ در ایالت جورجیا تلاش کرده است.

در آن سال در جورجیا که طی سه دهه گذشته همواره به نامزدهای حزب جمهوری‌خواه اقبال نشان داده بود، با اختلافی اندک جو بایدن دموکرات را بر دونالد ترامپ ترجیح داد.

فانی والیس، دادستان ناحیه فولتان جورجیا که یک دموکرات است، این پرونده را نخستین بار از اوایل سال ۲۰۲۱ طرح کرده بود.

اکنون با اتمام روند انتخاب اعضای هیات منصفه، عملا این پرونده وارد مراحل نهایی شده است.

دادستان ناحیه فولتان که بزرگترین شهر جورجیا،یعنی آتلانتا هم در آن واقع شده، گفته انتظار دارد نتایج بررسی‌های هیات منصفه تا ماه سپتامبر امسال مشخص شود.

هیات منصفه که ترکیبی از شهروندان فراخوانده شده همین ناحیه قضایی هستند، پس از استماع ادعای دادستان‌ها و ادله وکلای مدافع، تصمیم خواهند گرفت که آیا دونالد ترامپ گناهکار است یا باید از اتهام دخالت در نتایج انتخابات تبرئه شود.

جمهوری‌خواهان حامی آقای ترامپ این پرونده را «بی‌اعتبار و متاثر از انگیزه‌های سیاسی» خوانده‌اند و دموکرات‌ها را به «سوء استفاده از قدرت» برای مرعوب کردن رقبای سیاسی متهم کرده‌اند.

با این حال، دادستان ناحیه آتلانتا که اصلی‌ترین حوزه انتخاباتی ایالت جورجیا است می‌گویدیکی از شواهد اصلی این پرونده، تماس تلفنی میان آقای ترامپ و برد رفنزپرگر، معاون فرماندار و رئیس کمیسیون انتخابات این ایالت در سال ۲۰۲۰ است که طی آن آقای ترامپ (که در آن زمان هنوز در کاخ‌سفید بود) علنا از این مقام رسمی می‌خواهد برایش «۱۱ هزار رای دیگر پیدا کند» تا او بتواند با غلبه بر تعداد آٰرای جو بایدن، در این ایالت پیروز شود.

در جریان آن تماس تلفنی که محتوای آن علنی شد آقای رفنزپرگر به دونالد ترامپ پاسخ می‌دهد که نتایج شمارش آرا در ایالت جورجیا صحیح است.

آقای ترامپ پس ازشکست در انتخابات سال ۲۰۲۰ و ترک کاخ‌سفید هم بارها بدون ارایه شواهد، مدعی «تخلف انتخاباتی گسترده» شد و همچنان می‌گوید «آرای او دزدیده» شده است.

او که اکنون پیشتاز نظرسنجی‌ها در میان رای‌دهندگان جمهوری‌خواه است همچنان در میتینگ‌ها انتخابتی خود برای رای‌گیری سال آینده (۲۰۲۴) نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ را رد می‌کند و هرگونه اتهام علیه خود را هم «انتقام‌گیری سیاسی» می‌خواند.

یک دادگاه دیگر و یک هیات منصفه دیگر:

تشکیل این هیات منصفه در ایالت جورجیا در حالی روز سه‌شنبه ۱۱ ژوئیه اعلام شد که شش ماه پیش هم در این ایالت هیات منصفه دیگری در ارتباط با تخلفات انتخاباتی تشکیل شد و همان زمان هم چندین نفر از جمله چند چهره شناخته شده جمهوری خواه را هم به عنوان شاهد و فرد مطلع احضار کرد.

هیات منصفه در نظام قضایی آمریکا قدرت ارسال احضاریه رسمی برای افراد را دارد و در نهایت می‌تواند به قاضی بگوید که از نظر آن پرونده قابل طرح و رسیدگی در دادگاه است و یا متهم را تبرئه کند.

هیات منصفه‌ای که شش ماه پیش تشکیل شده بود در نهایت به این نتیجه رسید که تقلب یا تخلف گسترده انتخاباتی در ایالت جورجیا (در جریان انتخابات نوامبر ۲۰۲۰) روی نداده است هر چند اعضای این هیات منصفه به قاضی پیشنهاد کردند که چند نفر از شهود احضار شده را به «اتهام شهادت دروغ» محاکمه کند.

در مدارک منتشر شده مرتبط به این پرونده، قاضی دستور داد بخش‌های زیادی سیاه و ناخوانا شوند چرا که از نظر قاضی این افراد ممکن است در پرونده‌های دیگر «متهم» شناخته شوند.

با این حال، آن بخش از مدارک که ناخوانا و از معرض دید عموم پنهان نشده از این حکایت داشت که «اکثریت هیات منصفه معتقد بودند که یکیا چند نفر از احضار‌شدگان مرتکب جرم شهادت دروغ بعد از ادای سوگند» شده‌اند. در این مدارک اسامی احضارشدگان علنی نشده بود.
دونالد ترامپ همزمان در دو دادگاه دیگریکی در نیویورک و دیگری در فلوریدا هم به اتهام تخلف انتخاباتی پرونده در حال رسیدگی دارد.

او همین ماه گذشته هم توسط یک هیات منصفه در نیویورک گناهکار شناخته شد و بنابر حکم آن هیات منصفه، باید غرامت چند میلیونی به یک نویسنده زن بپردازد؛ هم به علت آزارجنسی و هم به علت بدنام کردن این نویسنده.