روز گذشته دستکم دوازده تجمع اعتراضی برگزار شد و تداوم بازداشت ها در شیراز و دشتی

 tajamo 17.723

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه بیست و پنجم تیرماه، شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران و ادارات تامین اجتماعی شهرهای اهواز، شوش، کرمانشاه و رشت به صورت جداگانه دست به تجمع اعتراضی زدند. از سوی دیگر گروهی از کارگران مجتمع فولاد گیلان در مقابل این مجتمع، جمعی از بازنشستگان فولاد اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در این شهر، شماری از افراد دارای معلولیت در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی و ادارات بهزیستی شهرهای اردبیل، ساری، کرمان و کرمانشاه، با برگزاری تجمعاتی اعتراضی، خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز یکشنبه بیست و پنجم تیرماه ۱۴۰۲، جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی دستکم در پنج شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع بازنشستگان شهرهای اهواز، شوش، کرمانشاه و رشت مقابل ساختمان های اداره تامین اجتماعی این شهرها و بازنشستگان تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی واقع در این شهر صورت گرفته است.

معترضان با در دست داشتن بنرهایی اعتراضی، شعارهایی همچون “تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم” و “بازنشسته می میرد ذلت نمیپذیرد” سر دادند. تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در اصفهان

به گزارش اتحادیه ازاد کارگران، امروز یکشنبه بیست و پنجم تیرماه، شماری از بازنشستگان فولاد اصفهان، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در این شهر، تجمع کردند.

 

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع فولاد گیلان

به گزارش اتحادیه ازاد کارگران، امروز یکشنبه بیست و پنجم تیرماه ۱۴۰۲، شماری از کارگران مجتمع فولاد گیلان در اعتراض به مرگ یکی از همکارانشان و تبعیض علیه پرسنل در مقابل این مجتمع تجمع کردند.

در این گزارش آمده است: “این کارگران در اعتراض به مرگ یکی از همکارانشان بر اثر بی‌مبالاتی مسئولان شرکت تجمع کرده‌اند. گفتنی است روز شنبه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۲، دو کارگر شاغل در بخش عمران کارخانه فولاد گیلان حین انجام کار بر اثر ریزش بتن روی سرشان در مخزن شش متری روغن سقوط کرده و دچار حادثه شده اند.”

 

تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت در شهرهای مختلف

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، امروز یکشنبه بیست و پنجم تیرماه ۱۴۰۲، شماری از افراد دارای معلولیت در شهرهای اردبیل، ساری، کرمان و کرمانشاه در مقابل اداره کل بهزیستی این شهرها و گروهی از افراد دارای معلولیت در تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی دست به تجمع زدند.

تجمع این شهروندان در اعتراض به عدم اجرای ماده ۲۷ قانون معلولان صورت گرفته است.

 

.........

 

تداوم بازداشت ها؛ گزارشی از بازداشت هفده شهروند در شیراز و دشتی

خبرگزاری هرانا – از تاریخ بیست و دوم خرداد تا بیستم تیرماه، حسن محمودی، علی محمودی،‌ محمدامین احمدی، دانیال علیپوریان، عبدالواحد محمدی،‌ محمود رسا، نیما خدابنده، شایان محمدی،‌ سینا یوسفی، عبدالله آریانفر، علی خاکی، آریا واثفی، طه دشتیان، مصطفی مکاری،‌ عبدالرحمان جابری، احمد بحری و عبدالرحمن قنبری، توسط نیروهای امنیتی در شیراز و شهرستان دشتی بازداشت شدند. هر چند تعدادی از این افراد با قرار وثیقه آزاد شدند اما کماکان اکثر آنان در اماکن مختلفی هنوز در بازداشت به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از تاریخ بیست و دوم خرداد تا بیستم تیرماه ۱۴۰۲، هفده شهروند توسط نیروهای امنیتی در شیراز و شهرستان دشتی بازداشت شدند.
هویت این هفده شهروند، “حسن محمودی، علی محمودی،‌ محمدامین احمدی، دانیال علیپوریان، عبدالواحد محمدی،‌ محمود رسا، نیما خدابنده، شایان محمدی،‌ سینا یوسفی، عبدالله آریانفر، علی خاکی، آریا واثفی، طه دشتیان، مصطفی مکاری،‌ عبدالرحمان جابری، احمد بحری و عبدالرحمن قنبری” توسط هرانا احراز شده است.

آقایان عبدالواحد محمدی و محمود رسا، شهروندان اهل شهرستان دشتی، در تاریخ بیستم تیرماه ۱۴۰۲ توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و سپس به زندان بندرعباس منتقل شدند.

نیما خدابنده، شایان محمدی و سینا یوسفی دیگر شهروندانی هستند که در تاریخ ۳۰ خردادماه، توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و نهایتا آنان نیز به زندان بندرعباس انتقال یافتند.

عبدالله آریانفر و علی خاکی نیز در تاریخ بیست و چهارم خرداد، توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی شدند.

بازداشت دانیال علیپوریان، محمدامین احمدی، آریا واثقی، طه دشتیان، مصطفی مکاری، حسن محمودی، عبدالرحمان قنبری، عبدالرحمان جابری و احمد بحری نیز در تاریخ بیست و دوم خرداد، توسط نیروهای امنیتی در شیراز صورت گرفت. از محل نگهداری آقایان واثقی، دشتیان، مکاری، قنبری، جابری و بحری اطلاعی در دست نیست. این افراد از زمان بازداشت تاکنون تماسی با خانواده های خود نداشته اند.

یک منبع مطلع از بازداشت های شیراز در استان فارس به هرانا گفت “مراجعه خانواده ها به دادسرا برای کسب اطلاعات از محتویات پرونده تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است. دستگاه قضایی و همینطور اداره اطلاعات شهرستان که گمان می رود عامل این بازداشت ها باشند، تاکنون حاضر به پاسخگویی به خانواده های نگران نشده اند”

به گفته این منبع، بازداشت آقایان شایان محمدی و سینا یوسفی در این شهرستان همراه با خشونت، بدون نشان دادن حکم بازداشت صورت گرفته است.

از این میان بازداشت شدگان فوق تاکنون حسن محمودی، علی محمودی،‌ محمدامین احمدی و دانیال علیپوریان در تاریخ بیست و یکم تیرماه ۱۴۰۲، با تودیع وثیقه آزاد شدند. سایر افراد کماکان در بازداشت به سر می برند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است. همچنین مشخص نیست آیا بازداشت این افراد تماما ذیل یک پرونده صورت گرفته است یا دارای پرونده های مستقل از هم هستند.