فساد زیر پوست شهر؛ بازداشت ۱۲۰ مدیر و کارمند شهرداری طی یک سال و چهار ماه در کشور

dastgiri police turky روزنامه هم میهن : بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۱ و از ابتدای امسال، بیش از ۱۲۰ نفر از کارمندان، مدیران و اعضای شوراهای‌شهر بازداشت شده‌اند.

فساد زیر پوست شهر؛ بازداشت ۱۲۰ مدیر و کارمند شهرداری طی یک سال و چهار ماه در کشور
رویداد۲۴ روزنامه هم میهن از بازداشت بیش از ۱۲۰ نفر از مدیران شهرداری در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به اتهام فساد خبر داده است.

به گزارش هم‌میهن، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا لحظه انتشار این گزارش، از اخبار رسمی نشان می‌دهد که بیش از ۴۸ نفر از مدیران، کارمندان و اعضای شورا‌های شهر در سراسر کشور بازداشت شدند. اتهام عمده این افراد، فساد مالی، ارتشا و تحصیل مال ازطریق نامشروع بوده است. در سال ۱۴۰۱ هم بیش از ۷۰ نفر از اعضای شوراهای‌شهر و کارمندان شهرداری‌ها در سراسر کشور روانه بازداشتگاه شده بودند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: از نگاه برخی پژوهشگران، توانمندشدن شهروندان هم می‌تواند زمینه‌های بروز فساد در ساختار مدیریت شهری را کاهش دهد. پژوهشی با عنوان «تاثیر توانمندسازی شهروندان در کاهش فساد» که در سال ۹۸ منتشر شده، چند نتیجه داشته است: «راهکار‌های پیشگیرانه برای مقابله با فساد ازطریق توانمند‌سازی شهروندان عبارت است از مهارت‌های مدیریتی توانمند‌سازی‌شده، پاسخگویی، افزایش مذاکره و اقناع، مشارکت در برنامه‌ریزی، ایجاد خودمختاری ازطریق تعیین محدوده‌ها و مرزها، تسهیم اطلاعات میان شهروندان، درگیرکردن افراد در تعیین اهداف، تفویض اختیار، مشخص‌کردن چشم‌انداز آینده، بالابردن سطح آگاهی‌های عمومی، حمایت از شهود، گزارش‌دهنده و مخبران و اعتماد به شهروندان.»


در این رابطه