پروندۀ برکناری رابرت مالی/ حکومت بایدن درصدد برگزاری یک جلسه توجیهی محرمانه با نمایندگان کنگره

malley robert دویچه وله فارسی: پس از تهدید قانون‌گذاران ارشد کنگره آمریکا مبنی بر احضار مقامات دولت جو بایدن در رابطه با پرونده برکناری رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، وزارت خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اطلاع داد که در این رابطه یک نشست توجیهی برگزار خواهد کرد.

به گزارش نشریه آمریکایی "پولیتیکو"، یکی از دستیاران کمیته جمهوری‌خواه که به دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواسته نامش فاش شود، گفته است که میان دفتر مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، با وزارت خارجه آمریکا برای برگزاری نشستی در هفته جاری (تا روز جمعه ۲۸ ژوئیه) توافقی بدست آمده است. گفته شده که نمایندگان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات می‌توانند در این جلسه توجیهی محرمانه شرکت کنند.

به نوشته پولیتیکو وزارت خارجه آمریکا تأیید کرد که این وزارتخانه در حال تدارک جلسات توجیهی در پاسخ به سؤالات قانونگذاران درباره مالی است، اما از ارائه جزئیات در مورد زمان‌بندی یا محتوای دقیق آن خودداری کرد.

رابرت مالی، دیپلمات کهنه‌ کاری که سابقه خدمت در چندین دولت دموکرات را داشته، در راستای احیای توافق هسته‌ ای ۲۰۱۵ میان کشورهای غربی با ایران موسوم به برجام  فعالیت داشته است.

پولیتیکو پیش از این گزارش داده بود که رابرت مالی در بهار امسال در بحبوحه تحقیقات در مورد اینکه آیا باید به اطلاعات طبقه‌ بندی شده دسترسی داشته باشد یا خیر، به مرخصی موقت فرستاده شد. وزارت خارجه آمریکا اما در اواخر ماه ژوئن زمانی که اخبار مربوط به تحقیقات پلیس اف‌ بی‌ آی و امنیت دیپلماتیک در مورد مالی علنی شد، او را به مرخصی اجباری بدون حقوق فرستاد. همچنین مجوز مالی برای دسترسی به اسناد طبقه‌ بندی شده لغو شد.

قانونگذاران جمهوری‌ خواه از دولت بایدن انتقاد کرده‌اند که هم به مالی اجازه داده است در این وزارتخانه پس از تعلیق مجوز امنیتی همچنان به کار ادامه دهد و هم اینکه دولت برای چندین هفته این مسئله را مسکوت گذاشته است.

در اواسط ماه ژوئیه، مک کال تهدید کرد چنانچه در مورد وضعیت تعلیق رابرت مالی اطلاعاتی دریافت نکند، مقامات وزارت خارجه را برای پاسخگویی احضار خواهد کرد.

مک کال هنوز نگفته است که آیا از تهدید خود منصرف خواهد شد یا نه؛ این احتمال هست که او پس از جلسه توجیهی تصمیم‌ نهایی را در این رابطه بگیرد.

وزارت خارجه آمریکا هنوز به طور علنی نگفته است که چه عاملی باعث برکناری رابرت مالی شده است. در مقابل مالی نیز ادعا کرده که مرتکب تخلفی نشده است.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این سوال را مطرح کرده که آیا این احتمال وجود دارد که مالی "اطلاعات و اسرار دولتی را به دشمنان خارجی آمریکا منتقل کرده باشد". مک‌ کال گفته بود که چنین اقدامی "از نظر من خیانت خواهد بود".

پولیتیکو می‌ نویسد، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده که با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در مورد درخواست این کمیته در رابطه با اطلاعات بیشتر در مورد پرونده مالی مکاتباتی داشته است.

رابرت مالی، که در ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب شد، مخالفان زیادی دارد، از جمله در میان گروه‌ هایی که از ایالات متحده می‌ خواهند موضع سخت‌تری در قبال جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، حمایت خود را از مالی اعلام کرده‌ اند. با این حال آنها از طرح مستقیم تحقیقات در مورد مالی خودداری می‌ کنند.

رابرت مالی پیش از این گفته بود که به او گفته شده مجوزش در دست بررسی است اما اطلاعات بیشتری به او داده نشده است. مالی به سوالی در این رابطه پاسخ داده بود: «من می‌ دانم که هیچ کاری برای به خطر انداختن منافع امنیت ملی ایالات متحده انجام نداده‌ ام و کاملاً مطمئن هستم که این موضوع به طور مثبت حل خواهد شد.»

چندی پیش سایت "واشنگتن فری بیکن" نوشته بود که اتهامات علیه مالی در زمان حساسی مطرح می‌ شود، زیرا دولت بایدن "دیپلماسی محرمانه‌ ای" را با ایران به منظور دستیابی به توافق هسته‌ ای جدیدی در پیش گرفته است.

بنا بر گزارش‌ها، واشنگتن آماده است تا در ازای پذیرفتن محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای از سوی تهران، امکان دسترسی به میلیاردها دلار را برای حکومت ایران فراهم کند، آنهم در حالی که بنا بر اطلاعات نهادهای بین‌المللی برنامه‌های هسته‌ای ایران در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته و این کشور به ساخت بمب هسته‌ای نزدیک‌تر شده است.

نشریه "پولیتیکو" نیز نوشت که این مناقشه روابط دولت با جمهوری‌خواهان کنگره را تیره می‌کند، آنهم درست زمانی که تیم بایدن به دنبال راهی جدید برای اعمال محدودیت بر برنامه هسته‌ای ایران است.

انتخاب رابرت مالی به عنوان نماینده جو بایدن در امور ایران موجب ناخشنودی شدید اسرائیل شد. گفته می‌شود که او در سال ۲۰۰۸ به خاطر ملاقات با رهبران حماس، ناگزیر به ترک تیم انتخاباتی باراک اوباما شده بود