چرایی های انتقال پول ایران از عراق به عمان

Tahrim-Usa-1 بهار نیوز- صابر گل‌ عنبری: آمریکا اعلام کرد که بخشی از پول ایران در عراق را به عمان منتقل و تأکید کرده است که این پول صرفاً می‌ تواند برای فعالیت‌ های تجاری غیر تحریمی هزینه شود. این اتفاق، احتمالاً با موافقت ایران به امید سهولت دسترسی به این اموال در عمان صورت می‌ گیرد و در کنار آن هم بسیار دور از انتظار است که عمان بدون جلب رضایت ایران با آن موافقت کرده باشد.

گفته می‌شود که این پول‌ها به حسابی دیناری به نام شرکت توانیر و شرکت گاز در بانک تی بی ای  عراق واریز می‌شود و تبدیل آن به ارز برای خرید کالاهای غیر تحریمی نیاز به مجوز آمریکا دارد و به این آسانی هم مجوز صادر نمی‌شود.

حال چند پرسش مهم در این باره مطرح می‌شود. اول این که وقتی بنا به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مکانیسم دسترسی ایران به این اموال هیچ تغییری حاصل نشده است و امکان پرداخت نقدی وجود ندارد و صرفاً باید با آنها کالاهای غیر تحریمی خرید، تغییر مکان این پول‌ ها از عراق به عمان چه معنا و مفهومی دارد؟

دوم این که مگر آمریکایی که در عراق حتی به سختی به بانک تی بی ای مجوز تبدیل پول‌ های دیناری به دلار برای خرید کالاهای غیر تحریمی را می‌ داد، با آمریکایی که در عمان هم بر این روند نظارت خواهد کرد، متفاوت است؟

بعید است که آمریکا مدیریت کامل این اموال را به عمان واگذار کند تا عملیات خرید کالاهای غیر تحریمی به دلخواه ایران تسهیل شود.

این جابجایی به احتمال زیاد روند تجارت خارجی ایران را پیچیده‌ تر می‌ کند. این که کالا به کشوری صادر شود و پول آن با مجوز کشور ثالثی (آمریکا) به کشور چهارمی (عمان) منتقل شود و با تحمیل هزینه‌ های جانبی دیگر همان پول باز با مجوز همان کشور ثالث برای کالاهای بشر دوستانه هزینه شود.

حال با توضیحی که رفت و جدا از این که این دست اتفاقات و در کل تحریم‌ ها تا چه اندازه استقلال عمل در تجارت خارجی را محدود و به پرستیژ کشور آسیب زده و می‌ زند، پرسش دیگر این است که آیا آمریکا با این اقدام خواسته است که این اهرم فشار را از ایران علیه دولت عراق بگیرد و این کشور را تا حدودی از مخمصه عدم پرداخت بدهی‌ های خود به تهران نجات دهد؟ تا دیگر نتواند عراق را به خاطر مشکل پرداخت بهای صادرات برق و گاز خود تحت فشار قرار دهد و این صادرات را به عنوان اهرم فشاری کم و یا احیاناً قطع کند.

به هر حال، وقتی پول به عمان منتقل شود، دیگر در صورت مطالبه بهای صادرات برق و گاز، بغداد می‌ تواند مدعی شود که پول شما در مسقط است و به آنجا حواله دهد. کما این که آمریکا هم به نوعی با این کار، خود را از زیر  بار فشار درخواست‌ های مکرر بغداد برای دادن مجوز به منظور پرداخت بدهی ایران رها می‌کند.

دیگر هدف آمریکا از این اقدام می‌ تواند ایجاد ما به ازایی از جیب خود ایران برای گرفتن امتیاز در مذاکرات با میانجیگری عمان باشد. به این معنا که صرف دادن مجوز برای هزینه کردن این اموال در عمان وارد پروسه مذاکرات درباره مسائل متعدد با وساطت مسقط شود و آزاد کردن آن‌ ها رفته رفته به عنوان "امتیازی" به این مذاکرات و هر گونه گشایشی در آن گره بخورد.

اما هدف دیگر نظر به تحریم‌ های بانکی اخیر آمریکا علیه ۱۴ بانک عراقی، می‌ تواند قطع تدریجی ارتباط بانکی میان ایران و عراق و پیچیده‌تر کردن روند تجارت میان دو کشور باشد و از این منظر می‌ توان این انتقال پول به عمان را به عنوان گامی در جهت تشدید تحریم‌ ها و کاستن از قدرت مانور ایران در عراق در نظر گرفت و نه تسهیل پرداخت بدهی‌ ها به ایران که اگر چنین بود، همان آمریکایی که قرار است در عمان این پول‌ ها تحت نظارتش هزینه شود، در عراق این کار را تسهیل می‌کرد.

از این رو، گر چه احتمالاً ایران به امید دسترسی آسان‌ تر به این اموال با انتقال آن‌ ها به عمان موافقت کرده یا به مسقط چراغ سبز نشان داده باشد، اما با شرحی که رفت، تحقق این دسترسی آسان چندان هم محتمل نیست، بلکه این اقدام آمریکا پیامد هایی نیز می‌ تواند داشته باشد.