مولوی عبدالحمید: برای بقای حکومت نباید مردم کشته شوند - باید حرمت و احترام مردم حفظ شود

abdolhamid molavi دویچه وله فارسی: امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان در سخنانی که آشکارا سیاست‌ های حکومت را نشانه گرفته بود، تأکید کرد که نباید به خاطر بقای حکومت آدم کشت. او با تأکید بر این‌ که حاکم نباید متکبر باشد گفت، همه چیز "کار دشمن نیست".

مولوی عبدالحمید، امام‌جمعه اهل سنت زاهدان در سخنانی به مناسبت فرارسیدن واقعه عاشورا و با قرینه‌سازی تلویحی میان رویکردهای جمهوری اسلامی و یزید، این چهره اصلی درجنگ و مناقشه با امام دوم شعیان را فردی "بی‌لیاقت" نامید که "اهل گفتمان" نبود و برای همین برای بقای حکومت خود دست به "جنایت" می‌ زد.

او در ادامه این سخنان در نماز‌ جمعه زاهدان در ششم مردادماه‌، پرسید: «مگر حکومت چقدر شیرین است که انسان برای چند روز حکومت بیش‌ تر مرتکب این‌ همه جنایت بشود؟»

عبدالحمید که از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و نا آرامی‌ ها و اعتراضات پس از آن پیوسته در نماز جمعه به انتقاد از حکومت پرداخته است، این بار نیز  هشدار داد که "برای بقای حکومت نباید مردم کشته شوند".

او گفت: «خطاب بنده به تمام حکومت‌ های مسلمان و غیرمسلمان دنیا آن است که حکومت، دنیاست و دنیا ارزش ندارد که انسان به‌ خاطر آن مخالفان خود را بکشد».

نماز‌ جمعه‌ های زاهدان پس از اعتراضات مهرماه سال گذشته که "جمعه خونین زاهدان" لقب یافت، رنگ اعتراضی به خود گرفت و از آن پس حملات جمهوری اسلامی به این چهره برجسته اهل سنت ایران نیز فزونی یافت.

در حالی که علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها "دشمن" را سر منشاء نا آرامی‌ های سال‌ های اخیر و مشکلات دانست، عبدالحمید تصریح کرد: «برخی همه چیز را به دشمن نسبت می‌ دهند. همه چیز کار دشمن نیست».

او  تأکید می‌ کند: «حاکم نباید در مقابل مردم تکبر کند. حاکم باید در کنار مردم و روی یک فرش با مردم بنشیند و حرف مردم را گوش کند. باید حرمت و احترام مردم حفظ شود».

به عقیده منتقدان، یک سال از شروع جنبش "زن، زندگی، آزادی"، نه تنها مطالبات مردم پاسخی نیافته اند، بلکه مشکلات اقتصادی نیز اوج گرفته اند و بر گرده ملت سنگینی می‌ کند. متأثر از این وضعیت، حتی نوحه‌ های ایام محرم نیز رنگ و بوی اعتراضی به خود گرفته اند.

نه تنها عامه مردم، بلکه جامعه علمی و هنرمندان نیز از تیغ سرکوب در امان نمانده‌ اند و در این میان خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ ها بر التهاب‌ ها افزوده است.

عبدالحمید بدون اشاره به برخوردهای خشونت‌ بار برای تن دادن به حجاب تحمیلی، گریزی به مشکلات اقتصادی زد گفت: «بر مردم سخت نگیرید. بلکه با مردم کنار بیایید. اگر مردم بخواهند یک مسئولی نباشد، حق با آنان است. در جاهای دیگر، رئیس‌ جمهور و نخست‌ وزیر و استاندار استعفا می‌ دهند».

امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره تلویحی به سخنان محمد جواد فاضل لنکرانی، مدرس حوزه علمیه قم که گفت، افرادی که در این شهر مدفون می‌ شوند از "قبورشان به بهشت هدایت می‌ شوند" یادآور شد، "نه قم نجات می‌ دهد، و نه مشهد و مدینه، بلکه عمل" است که نجات‌ دهنده است.

او با تأکید بر این که "هیچ مسلمانی، اعم از شیعه و سنی نباید در دین غلو کند" گفت: «چرا سر خودمان کلاه بگذاریم. چرا سر مردم کلاه بگذاریم؟»

روز جمعه، هشتم مهر سال گذشته نمازگزارانی که پس از خطبه‌ های عبدالحمید در زاهدان در اعتراض به "تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان" دست به اعتراض زده بودند با شلیک مستقیم مأموران حکومت روبرو شدند.

این واقعه که به "جمعه خونین زاهدان" معروف شده است، به کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر منجر شد که حداقل ۱۰ نفر از آنان کودک بودند. دست کم ۳۰۰ شهروند دیگر نیز مجروح شدند. حکومت تاکنون مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.


در این رابطه