علل افزایش نرخ دلار: افزایش فشردگی فنر نرخ دلار و انتظار افزایش نرخ دلار

dollar afzayeshe nerkh یک کارشناس بازار ارز اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد آن چیزی که دولت از کاهش نرخ تورم اعلام می‌ کند، درست باشد و باید دید سبد تورمی را چگونه محاسبه می‌کنند که به کاهش نرخ تورم رسیده‌ اند، اما افزایش تورم در بخش‌ های مختلف نشان می‌ دهد که نرخ دلار، هم همسو با افزایش نرخ تورم حرکت می‌ کند و نرخ در حال حاضر یک نرخ دستکاری شده‌ است.

حمیدرضا کاهدی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره دلایل افزایش نرخ ارز در چند روز گذشته اظهار داشت: یک دوره‌ای بازار ارز و نرخ دلار کنترل شد و هدف این بود که نرخ دلار را پایین نگه‌دارند و از این طریق تورم را کنترل کنند اما در این مدت تورم در تمام بخش‌ها در حال افزایش بود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر همواره ادعای دولت این بوده که پول‌های ایران در کره جنوبی و عراق در حال آزادسازی است اما دیگر مشخص شد که این ادعاها درست نبوده‌ است.

این کارشناس بازار ارز با بیان اینکه این اتفاقات جهت‌دهی بازار ارز به سمت افزایش قیمت‌ها بوده‌، گفت: نکته مهم این است در حالی که تورم در تمام بخش‌های کالایی و خدماتی افزایش پیدا کرده‌ اما نرخ دلار تغییری نکرد که البته شبیه به این اتفاق در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد هم رخ داد و پس از کنترل سه ساله بازار ارز در حالی که نرخ تورم در حال افزایش بود، نرخ دلار به یکباره افزایش پیدا کرد.

کاهدی افزود: فنر افزایش نرخ دلار جمع شده و انتظار افزایش نرخ دلار وجود دارد که البته بحث انتخابات اسفندماه بر روی آن اثر گذاشته‌ است و تنها موضوعی که توانسته نرخ دلار را تا حدودی کنترل کند همین است. وگرنه با توجه به شرایط اقتصادی و کسری شدید بودجه دلار نمی‌تواند بر روی همین نرخ بماند و نمی‌توانند نرخ دلار را نگهدارند.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی دیگر مانند روال گذشته دلاری هم در اختیار ندارد که برای کنترل بازار، دلارپاشی و با تزریق دلار به بازار، قیمت‌ها را حفظ کند.
این کارشناس بازار ارز با بیان اینکه شرایط سختی برای کنترل بازار ارز پیش روی دولت است، گفت: نرخ دلار در حال حاضر واقعی نیست اما به سمت نرخ واقعی با توجه به نرخ تورم حرکت می‌کند.

کاهدی تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد آن چیزی که دولت از کاهش نرخ تورم اعلام می‌کند، درست باشد و باید دید سبد تورمی را چگونه محاسبه می‌کنند که به کاهش نرخ تورم رسیده‌اند اما افزایش تورم در بخش‌هاس مختلف نشان می‌دهد که نرخ دلار هم همسو با افزایش نرخ تورم حرکت می‌کند و نرخ در حال حاضر یک نرخ دستکاری شده‌ است.

وی ادامه داد: مهمترین کالا در بحث نرخ دلار، مسکن است. تورم دلار و تورم مسکن متناسب با هم حرکت می‌کنند و اگر فاصله هر یک از دیگری افزایش پیدا کند، این فاصله جبران می‌شود و هر چند اخیرا گزارش‌های مسکن اعلام نمی‌شود اما در حال حاضر تورم مسکن بیشتر از تورم دلار است و دلار خود را به آن سمت می‌رساند چراکه وقتی این دو نرخ از هم فاصله پیدا کنند دیگر کنترل دلار امکانپذیر نمی‌شود، البته اخیرا قیمت مسکن در مناطقی که رشد شدید داشتند، افت پیدا کرده که البته موضوع اثرگذار در این باره رکود بازار مسکن بوده‌است.


در این رابطه