کارگران ایران؛ برگزاری ده‌ها تجمع اعتراضی برای مطالبات حقوقی و بیمه‌ای

eterazate kargaran

کارگران ایران روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه این هفته را هم با تجمع اعتراضی و اخراج از محیط کار گذراندند. آنچه در ادامه می‌خوانید مروری است بر این رویدادها که در نقاط مختلف کشور برگزار شده است:

تجمع کارکنان قرارداد موقت صنعت نفت برای دستبابی به مطالبات

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع کارکنان قرارداد موقت صنعت نفت در روز هفدهم مرداد، در محل کار آنها برگزار شده است.

«اجرای فوق العاده مخصوص بر اساس زنجیره ارزش شغلی»، «برقراری فوق‌العاده تخصصی برای مناطق مشمول»، «اصلاح فرمول اضافه کاری» و «اصلاح فرمول پاداش بهره وری بر اساس پایه حقوق هر فرد» از جمله مطالبات آنها اعلام شده است.

برگزاری دوشنبه‌ اعتراضی بازنشستگان مخابرات: حکومت عدل علی این همه بی کفایتی

بازنشستگان مخابرات در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، تهران، گیلان، خوزستان، ایلام، اصفهان و... روز دوشنبه ۱۶ مردادماه ۱۴۰۲ در اعتراض به "عدم‌ رسیدگی به اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و رفع مشکلات بیمه درمانی یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع در هجده استان شامل: آذربایجان شرقی (تبریز)، آذربایجان غربی (ارومیه)، زنجان، اردبیل (شهراردبیل)، البرز(شهر کرج)، مرکزی (اراک)، فارس (شهر شیراز)، کردستان (شهر سنندج)، کرمانشاه (شهر کرمانشاه)، گیلان (شهر رشت)، خراسان رضوی (مشهد)، خوزستان (اهواز)، همدان (شهر همدان)، اصفهان، ایلام و یزد در مقابل استانداری برگزار شد. در استان چهارمحال و بختیاری هم تجمع در مقابل دفتر امام جمعه شهرکرد برگزار شده است. بازنشستگان مخابرات استان تهران هم مقابل دفتر ملک جعفریان، مدیر منطقه تهران، تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند.

بازنشستگان مخابرات این تجمعات را در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالبات خود از جمله: «اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹» و «رفع مشکلات بیمه درمانی» هر هفته در روز دوشنبه برگزار می‌کنند.

یکی از بازنشستگان مخابرات تهران در تجمع روز گذشته و زمان برگزاری جلسه‌ در دفتر مدیر منطقه تهران در هنگام صحبت و ابراز اعتراض، دچار تشنج شده و از حال رفته است.

مهم‌ترین شعارهایی که این گروه از بازنشستگان در تجمعات خود سر داده‌اند، شامل این موارد بوده‌اند: «بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»، «بازنشسته به پاخیز برای رفع تبعیض»، «این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»، «حکومت عدل علی، این همه بی کفایتی»، «نه مجلس نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «دولت خیانت می‌کند، مجلس حمایت می‌کند»، «مسئول بی لیاقت حیا کن، صندلی رو رها کن»، «دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست»، «یه اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه»، «هزینه‌ها دلاریه، حقوق ما ریالیه»، «تاحق خود نگیریم، آرام نمی‌نشینیم»، «اجرای همسان سازی حق مسلم ماست»، «همسان سازی حق ماست، حق مسلم ماست»، «تورم، گرانی، ننگ بر این زندگی»

تجمع اعتراضی مالباختگان بهنام‌خودرو

مالباختگان بهنام‌خودرو در شهر بندرعباس هم، مقابل دادگستری این شهر یک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعتراض به قطعی آب

اهالی شهرک باغمیشه تبریز هم، در اعتراض به قطعی یک هفته‌ای آب در این شهرک، با برپایی تجمع اعتراضی و سر دادن شعار «بیز ایشماغا سو ایستیروخ وسلام» ( ما برای نوشیدن آب می‌خواهیم) اعتراض خود را اعلام کردند.

زخمی شدن ٩ کولبر در نوارمرزی نوسود

نیروهای هنگ‌مرزی در نوارمرزی نوسود شامگاه یکشنبه ١۵مردادماه ١۴٠٢ به سوی گروهی از کولبران آتش گشودند. در نتیجه این تیراندازی، ٩ کولبر اهل شهرهای جوانرود، ثلاث‌باباجانی و پاوه به شدت زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارشات دریافتی، هویت شش تن از این کولبران با اسامی: «احسان رسولی» اهل پاوه، «سلام ویسی»، «میلاد بازانی»، «نیما اعظمی» و «هوشیار بازانی» هر چهار تن اهل جوانرود و «فرشاد (فامیلی نامشخص)» اهل ثلاث‌باباجانی احراز شده است. این کولبران از ناحیه سر، پشت، دست و پا زخمی شده‌اند. احسان رسولی در این حادثه از ناحیه قفسه سینه زخمی و در اتاق عمل بیمارستان قدس پاوه مورد عمل جراحی قرار گرفته است. این کولبران زخمی جهت مداوا به بیمارستان قدس شهر پاوه منتقل شده‌ و وضعیت عمومی چند تن از آنان نامساعد گزارش شده است.

اعتراض خانوادگی کارگران اخراجی کارخانه نساجی بروجرد

۲۵کارگر اخراجی کارخانه نساجی بروجرد روز سه شنبه ۱۷ مرداد به همراه با خانواده خود، یک تجمع مقابل دفتر امام جمعه بروجرد برگزار کرده وخواهان بازگشت به کار خود شدند. در واکنش به این اخراج، روز یکشنبه ۱۵مرداد هم جمعی از کارگران این کارخانه نساجی بروجرد دست از کار کشیده و در داخل این واحد تولیدی تجمع کردند.

یکی از کارگران کارخانه نساجی بروجرد، با اعلام اینکه در این واحد نساجی بیش از هزار کارگر شاغل هستند، به رسانه‌ها گفته است: «از این میان ۲۵ نفر با سوابق ۱۸ تا ۲۵ سال اجازه ورود به محل کار خود را ندارند. ما خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه و بازگشت به کار همکاران اخراجی خود هستیم. اما تا این لحظه مدیریت کارخانه و مسئولان شهرستان پاسخ مشخصی به این خواسته‌ نداده‌اند.

به گفته او: «کارگران نگران‌ این هستند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کرده و شاهد اخراج سایر کارگران قراردادی در روز‌های آینده باشیم.» او در ادامه افزود: «از ابتدای سال چندین بار خطوط تولید کارخانه متوقف شد. به همین دلیل پرداخت حقوق کارگران به تاخیر افتاد. کارگران به دلیل نگرانی از وضعیت کارخانه اعتراض کردند. در این میان کارفرما به جای چاره‌اندیشی برای رفع مشکلات کارخانه، اقدام به اخراج ۲۵ نفر از کارگران کرد. درحالی که آنها هیچ دخالتی در اعتراضات کارگران در کارخانه نداشتند.»

یکی دیگر از کارگران این کارخانه هم مهمترین موضوع حال حاضر نساجی بروجرد را دخالت برخی نمایندگان شهرستان بروجرد در امور داخلی و مدیریتی کارخانه دانسته و آنرا باعث ایجاد دو دسته‌گی اعلام کرد. به گفته او؛ «بحث دخالت نمایندگان مجلس شهرستان بروجرد در امور داخلی کارخانه‌‌ها از جمله نساجی بروجرد موضوع تازه‌ای نیست و در دوره‌های گذشته تبعات این دخالت‌ها به کارخانه و کارگران آسیب رسانده است.»

تجمع اعتراضی کارگزاران مخابرات روستایی

کارگزاران مخابرات روستایی آذربایجان غربی هم روز سه شنبه هفدهم مردادماه در اعتراض به عدم پرداخت به موقع حقوق مقابل دفتر مدیر منطقه مخابرات استان در ارومیه تجمع کردند.

این گروه از کارگزاران مخابرات روستایی به رسانه‌ها گفته‌اند: «بدلیل تاخیر در پرداخت حقوق و عدم واریز حقوق تیرماه، مقابل دفتر مدیر منطقه مخابرات استان تجمع کرده‌ایم و خواستار منظم شدن پرداخت حقوق خود هستیم. تاخیرها مشکلات بسیاری برای کارگزاران به وجود آورده است. وقتی حقوق حداقلی دیر پرداخت می‌شود، زندگی به در بسته می‌خورد.»

اعتراض کارکنان درمانگاه گلستان اهواز

پرستاران و کارکنان درمانگاه گلستان اهواز هم روز سه شنبه هفدهم مرداد ماه، در اعتراض به اجرای ناقص قانون تعرفه گذاری مقابل ساختمان اداری مرکز آموزشی، پژوهشی ودرمانی گلستان یک تجمع اعتراضی برگزار کردند. تصاویر این تجمع اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی، منتشر شده است. مرکزآموزشی، پژوهشی و درمانی گلستان وابسته به دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز است.

حوادث محیط کار

منابع کارگری از جان باختن دو کارگر در کارخانه فولاد شادگان خبر دادند. در این حادثه دلخراش که براثر سقوط از جرثقیل از ارتفاع پنجاه متری، در دم جان باختند. هویت کارگران کشته شده «عادل آلبوغبیش» و «منصور غبیشی‌وند» اعلام شده است.

یک کارگر مقنی ۲۲ ساله هم هنگام کار در شاندیز بر اثر ریزش چاه، زیر آوار گرفتار شده و جان خود را از دست داد.

بستری شدن در بیمارستان براثر گرمازدگی

در روزهای گذشته، سه پاکبان شهرداری بوشهر براثر گرمازدگی در بیمارستان بستری شدند. بر اساس اعلام کارگران پیمانی مناطق نفت و گاز، گرمای هوا در استان بوشهر و در محدوده عسلویه هم بسیار بالاتر از حد مجاز بوده است. شورای سازماندهی کارگران پیمانی صنعت نفت پیشتر گزارش کرده بود: «در اخبار روز یکشنبه ۲۵ تیرماه گفته شده؛ بر اساس داده‌های سازمان هواشناسی ملی آمریکا، شاخص گرما (میزان شرجی هوا) در فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس در عسلویه و در جنوب ایران به ۱۵۲ درجه فارنهایت (۶۶.۷ درجه سانتی‌گراد) رسیده بوده است.»

منبع: ایران وایر