دعوت خانوادۀ ژینا (مهسا) امینی دعوت به تجمع بر مزار آن شهید/ بیانیه ها و پیامی هایی

Amini Mahsa دویچه وله فارسی: خانواده امینی با انتشار پیامی در سالروز مرگ ژینا از "آزادی‌خواهان کشور" دعوت به تجمع بر مزار او کرد. دیگر خبرها: بازداشت فرامرز براهویی، بیانیه شورای هماهنگی فرهنگیان، پیام خانواده‌ های دادخواه و کشته شدن دو جوان در ایذه.

از سوی خانواده ژینا مهسا امینی به مناسبت سالروز مرگ او بیانیه‌ای روز چهارشنبه، اول شهریور (۲۳ اوت) انتشار یافته است.

این بیانیه از "آزادی‌خواهان کشور" خواسته است در سالروز جانباختن ژینا مهسا امینی "با پرهیز از هر گونه خشونتی" بر مزار او حضور به هم رسانند: «اکنون پس از گذشتِ یک سال، از تمامی آزادی‌خواهان کشور می‌خواهیم در سالروز این جنایت هولناک و نابخشودنی، بار دیگر ندای تظلم‌خواهی خود را سر داده و با کمترین هزینه‌های جانی و مالی و پرهیز از هرگونه خشونتی، با تجمع بر مزار آن سمبل پاکی و مظلومیت، در ۲۵ شهریورماه امسال یاد او و تمامی جان‌باختگان راه آزادی را گرامی بداریم.»

در این بیانیه همچنین آمده است که در پی مرگ دردناک ژینا "عمق فاجعه چنان بود که در اندک زمانی، موجی خروشان از صدای اعتراض تمامی کشور را فرا گرفت. اما کسانی هم که صدای تظلم‌خواهی‌شان از جای‌جای ایران بلند شد و برسر این نااهلانی که تمامی نهادهای زر و زور و تزویر را در اختیار دارند، فریاد برداشتند که این دخترک نازنین "بأی ذنبٍ قُتِلت؟"، به سرنوشت شومِ او دچار شدند یا عضوی از اعضای خود را در این راه پرخطر از دست دادند، یا در تاریک‌خانه‌ی زندان و در زیرشکنجه‌، مجبور به سکوت شدند."

پیامی از خانواده‌های دادخواه: ايستاده‌ایم، تا پایان:

محمد روزبهانی، برادر علی روزبهانی که در ۴ آبان ۱۴۰۱ در تهران به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، پیامی از سوی خانواده‌های دادخواه در پیام‌رسان X (توییتر) با این مضمون منتشر کرد: «ما روح خودمون رو با جسم عزیزترین‌هامون خاک کردیم، این جسمی هم که از ما مونده برای دادخواهی مونده. می‌تونید بگیرید ببندید بزنید بُکشید اصلا چیزی توش نیست که بخواد آسیب ببینه؛ اما نمی‌تونید وادار به سکوت کنید. نمی‌تونید ما رو بی‌وطن کنید. ما ايستاده‌ایم، تا پایان.»

علی روزبهانی در ۴ آبان در خیابان بنی‌هاشم تهران هدف گلوله نیروهای جمهوری‌اسلامی قرار گرفت که در اثر آن در بیمارستان گلستان نیروی دریایی ارتش جان باخت. ماموران امنیتی خانواده‌ی علی را به‌شدت تحت فشار قرار داده‌اند تا او را بسیجی معرفی کنند.

بازداشت فرامرز براهویی:

در آستانه سالگرد "جنبش ژینا" فشارهای امنیتی جمهوری اسلامی برخانواده‌های دادخواه در چند روز گذشته وارد مرحله جدیدی شده است.

مرکز مشاوره و آموزش حقوقی ویژه کنش‌گران "دادبان" در شبکه توییتر (X) خبر داد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی فرامرز براهویی، برادر ۱۵ ساله اسماعیل براهویی نوجوان از کشته‌شده‌های جمعه خونین زاهدان، بازداشت شده است.

این نهاد می‌گوید، گزارش‌ها همچنین از بازداشت مهسا یزدانی، مادر محمدجواد زاهدی، نسرین علیزاده، خواهر شیرین علیزاده، شرمین حبیبی همسر فریدون محمودی از کشته‌شدگان ۱۴۰۱ حکایت دارند.

بیانیه شورای هماهنگی در خصوص بازداشت فعالین حقوق زنان در گیلان:

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز گذشته دوم شهریور (۲۴ اوت) در خصوص بازداشت فعالان حقوق زنان در گیلان بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است، در حالی که در طول هفته‌های گذشته زنان گیلان و کوردستان صورت گسترده‌تری در صف اعتراضات بودند، اینک آماج موج جدیدی از بازداشت‌های خودسرانه غیرقانونی و فراقانونی قرار گرفته‌اند و بیشترین بازداشت‌های اخیر از این مناطق بوده است.

این بیانیه از بازداشت ۱۲ نفر از فعالان حوزه زنان در گیلان نام می‌برد، به نام‌های فروغ سمیع‌نیا، جلوه جواهری، متین یزدانی، یاسمین حشدری، نگین رضایی، زهرا دادرس، زهره دادرس، واحده خوش‌سیرت، شیوا شاه‌سیاه، آزاده چاوشیان، سارا جهانی، و هومن طاهری.

این بیانیه همچنین از بازداشت بیش از ۳۰ نفر از فعالان کُرد خبر می‌دهد و می افزاید که این بازداشت‌های گسترده "برآیندی از دستپاچگی حاکمیت برای جلوگیری از شروع مجدد اعتراضات در شهریور ماه است".

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه خود، ضمن تاکید بر مطالبات آزادی‌خواهانه و برابرطلبانه جنبش ژینا، بازداشت غیرقانونی فعالان حقوق زنان و کودکان و نیز دیگر فعالان حوزه‌های مختلف را شدیدا محکوم کرده و خواستار آزادی بی‌قید و شرط آن‌ها شده است. این شورا همچنین مردم سراسر کشور را فراخوانده تا صدای این زندانیان و نیز دیگر زندانیان سیاسی سراسر ایران باشند.

کشته شدن دو جوان معترض در ایذه:

به دنبال گزارش‌ها از حمله مسلحانه مأموران امنیتی جمهوری اسلامی به معترضان در ایذه، منابع خبری و حقوق بشری گزارش دادند که مهدی الماسی در حمله مأموران در روز سه‌شنبه ۳۱ مرداد کشته شده است.

یک روز بعد منابع خبری همچنین گزارش دادند که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در ایذه یک معترض به نام "کمر طهماسبی" را به گلوله بستند و کشتند.

این اقدام چند ساعت پس از آن رخ داد که کمر طهماسبی در یک استوری اینستاگرامی تصویری از خود در کنار یکی از کشته‌شدگان دیگر این شهر به نام "حسین سعیدی" منتشر کرد و او را "ارتش تک‌نفره" نامید.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی بدون نام بردن از این دو معترض جان‌باخته، اعلام کرد دو شهروند در بامداد نخستین روز شهریور در جریان "تیراندازی متقابل" کشته و سه تن بازداشت شده‌اند. این رسانه نزدیک به سپاه پاسداران ادعا کرد که این افراد "اشرار مسلح و سابقه‌دار" بوده‌اند.

منابع مطلع اما گفته‌اند که مهدی الماسی و کمر طهماسبی، دو جوان فعال در اعتراضات جنبش "ژینا" بوده و در اعتراضات شهر ایذه فعال بوده‌اند. گفته می‌شود شهر ایذه همچنان ناآرام است و می‌تواند منشاء اعتراضات جدید در سالروز مرگ مهسا (ژینا) امینی باشد.

نهاد حقوق بشری "هه‌نگاو" از پرواز هلیکوپترهای سپاه پاسداران با ارتفاع کم در شهرهای بوکان، سقز و مهاباد خبر داده است.