بازداشت مهدی یراحی بیانگر سرکوب وحشیانۀ آزادی بیان توسط رژیم ولایت فقیه

Yarahi-Mehdi صدای آمریکا: انجمن قلم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به بازداشت مهدی یراحی، خواننده معترض واکنش نشان داد و برخورد مقامات جمهوری اسلامی با او را محکوم کرد.

یراحی روز جمعه گذشته در پی انتشار آهنگی اعتراضی به نام «روسریتو دربیار» بازداشت شد.

این ترانه، بیان اعتراض به تحمیل قانون حجاب اجباری از سوی جمهوری اسلامی است. بسیاری از زنان و مردان در ایران مخالفت خود را بارها به این قانون که خواست حکومت روحانیون است، نشان داده‌اند.

انجمن قلم آمریکا در بیانیه خود خواستار آزادی فوری یراحی و رفع تمامی اتهامات علیه او شده است.

به گفته انجمن قلم آمریکا خبر بازداشت یراحی همزمان شد با بیانیه مقامات جمهوری اسلامی که «فعالان فرهنگی» که «برخلاف منافع ملی» عمل می‌کنند – از جمله هنرمندان زن و بازیگرانی که حجاب خود را حذف می‌کنند – اجازه فعالیت در کشور را نخواهند داشت.

انجمن قلم آمریکا می‌گوید ممنوعیت‌هایی که علیه فعالان فرهنگی انجام می‌شود، «یادآور کارزار مستمر حکومت ایران برای سرکوب هرگونه اظهار نظر هنری است که جرات به چالش کشیدن وضعیت موجود را داشته باشد.»

انجمن قلم آمریکا می‌گوید «اقدام قانونی علیه مهدی یراحی نشان دهنده سرکوب نظام‌یافته و وحشیانه آزادی بیان دموکراتیک توسط رژیم ایران است.»

جولی تربو، مدیر بخش هنرمندان در معرض خطر گفت با هنرمندان و فعالان فرهنگی ایران که از حقوق و آزادی‌های اساسی دفاع می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم و خواهان رفع همه اتهامات علیه یراحی هستیم.

بازداشت یراحی تازه‌ترین مورد از سلسله سرکوب‌های جمهوری اسلامی ایران در آستانه اولین سالگرد کشته شدن مهسا امینی در «گشت ارشاد» است.

بیانیه انجمن قلم آمریکا همچنین به نام‌های سعید روستایی، فیلمساز ایرانی، که به دلیل نمایش فیلم «برادران لیلا» به شش ماه زندان محکوم شد، لیلا بلوکات و افسانه بایگان بازیگران زن ایرانی که به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری در انظار عمومی از بازیگری منع شدند، اشاره کرده است که برخورد با آنها بخشی از کارزار جمهوری اسلامی در سرکوب هنرمندان بوده است.

از زمان اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی، هنرمندان و نویسندگان ایرانی زیادی به دلیل شرکت در اعتراضات سراسری تحت پیگرد قضائی قرار گرفته‌اند، از جمله توماج صالحی خواننده رپ سیاسی و ترانه علیدوستی بازیگر.

به گفته انجمن قلم آمریکا، ایران اکنون بزرگترین زندانبان زنان نویسنده در جهان است.