کره شمالی یک "حمله تاکتیکی هسته‌ای" را شبیه‌سازی کرد

Azmayeshe Hastei-Kore shomali

پیونگ‌یانگ در واکنش به رزمایش آمریکا و کره جنوبی از برگزاری یک رزمایش "تاکتیکی هسته‌ای شبیه‌سازی‌شده" خبر داد. در این رزمایش دو موشک کروز دوربرد مجهز به کلاهک‌های هسته‌ای غیرواقعی شلیک شدند.
 
 
کره شمالی اعلام کرد یک "حمله تاکتیکی هسته‌ای" را "شبیه‌سازی" کرده است. خبرگزاری دولتی کره شمالی (KCNA) روز یکشنبه (سوم سپتامبر / ۱۲ شهریور) این اقدام را یک "مانور ضد حمله" در پاسخ به رزمایش نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی خواند.
 
طبق این گزارش در جریان این تمرین که روز شنبه صورت گرفت، "دو موشک کروز تاکتیکی دوربرد مجهز به کلاهک‌های هسته‌ای غیرواقعی" از سواحل غربی این کشور شلیک شدند.
 
ستاد کل ارتش کره جنوبی روز شنبه اعلام کرده بود که کره شمالی چندین موشک‌کروز به سمت دریای زرد، بین دو کره و چین، شلیک کرده است. در بیانیه این ستاد آمده بود سئول با افزایش نظارت، برای تحلیل جزئیات پرتاب این موشک‌ها با ایالات متحده همکاری نزدیک دارد.
 
خبرگزاری کره شمالی همچنین در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد کیم جونگ اون از یک مجتمع موتورهای دریایی و یک کارخانه مهمات بازدید کرده است. در این بیانیه به تاریخ دقیق این بازدید اشاره‌‌ای نشده است.
 
کره جنوبی و آمریکا روز پنج‌شنبه (۳۱ اوت) به مانور نظامی یازده روزه خود پایان دادند. پیونگ یانگ این مانور نظامی را تهدیدی علیه امنیت خود و تمرینی برای جنگ تلقی کرده و شامگاه چهارشنبه در واکنش به پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی در چارچوب این رزمایش دو موشک بالستیک با برد کوتاه شلیک کرده بود.
 
کره شمالی در سال جاری میلادی آزمایش‌های تسلیحاتی متعددی انجام داده که شمار آن در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است. این کشور اخیرا اقدام به پرتاب یک ماهواره جاسوسی به فضا کرد که ناکام ماند. پیونگ‌یانگ پس از شکست این پروژه اعلام کرد که در ماه اکتبر امسال بار دیگر در این زمینه تلاش خواهد کرد.
 
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، کشورش را "یک قدرت هسته‌ای غیرقابل بازگشت" توصیف می‌کند و بارها تهدید کرده که زرادخانه اتمی خود را "به صورت تصاعدی" توسعه خواهد داد.
 
 
 
نقل از سایت رادیو دویچه وله