اعتصاب غذای ۵ زندانی سیاسی در همبستگی با معترضان و در سال روز شهادت ژینا (مهسا) امینی

Amini-Mahsa Jonbesh-1 رادیو فردا: ۵ فعال سیاسی و مدنی محبوس در زندان اوین با انتشار نامه‌ای اعلام کردند در اعتراض به «تداوم سیاست‌های سرکوبگرانه و ضد زن حکومت» و در همبستگی با «خواسته‌های معترضان از جمله توقف حجاب اجباری»، روز شنبه ۲۵ شهریور همزمان با سالروز جان‌باختن مهسا امینی و آغاز اعتراض‌های ۱۴۰۱ دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

مصطفی تاجزاده، سعید مدنی، حسین رزاق، مهدی محمودیان و محمد نجفی در نامه خود که متن آن روز پنجشنبه ۲۳ شهریور منتشر شد، نوشته‌اند که «خیزش شکوهمند زن، زندگی، آزادی» زندگی ایرانیان و به‌ویژه زنان و دختران ایرانی را «دگرگون» کرد و به گفته آنها، «شوکی بزرگ برای ارکان نظام سراسر بحران و همه حافظان وضع موجود بود».

این پنج فعال سیاسی و مدنی با اشاره به «میلیاردها تومان هزینه» برای تبلیغ ایدئولوژی مورد نظر حکومت ایران و «تبلیغات سرسام‌آور از منابر و دیگر رسانه‌های رسمی و غیررسمی و گسترش نهادهای امنیتی و نظامی و توزیع رانت‌های قدرت و ثروت از جیب ملت» یادآوری کرده‌اند که اراده مردم و جوانان همه «محاسبات» را به هم زده و توانسته «راه ملت را به سوی فردا بگشاید».

آنها با ادای احترام به کشته شدگان اعتراض‌های ۱۴۰۱ و ابراز همدری با خانواده‌های «صدها جان‌باخته» این اعتراض‌ها گفته‌اند در سالگرد آغاز اعتراض‌ها، ‌به منظور اعلام «همبستگی» با اراده زنان و مردان و جوانان و «برای تحقق همه خواسته‌های به حق از جمله توقف حجاب اجباری» و همچنین در اعتراض به «تداوم سیاست‌های سرکوب‌گرانه، ضد ملی و ضد زن» در روز شنبه ۲۵ شهریور اعتصاب غذا می‌کنند.

این پنج زندانی سیاسی همچنین لایحه موسوم به «عفاف و حجاب» را که قرار است در مجلس ایران نهایی شود، «ارتجاعی» خوانده‌اند.

پیش از این، بهاره هدایت، زندانی سیاسی، در نامه‌ای که روز ۱۰ شهریور منتشر شد، اعلام کرد برای آزادی الهه محمدی و نیلوفر حامدی «به عنوان نمادهایی از جنبش سربلند زن، زندگی، آزادی» و در اعتراض به کشتن جواد روحی در زندان و در «حمایت از یکسال مقاومت بی‌امان زنان آزادیخواه» ایران دست به اعتصاب غذا می‌زند.

بعد از انتشار گزارش‌هایی درباره وضعیت جسمانی او بعد از چند روز اعتصاب غذا، افراد و گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و خانواده‌های دادخواه و بستگان قربانیان اعتراض‌ها از او خواستند اعتصاب غذا را بشکند.

خانم هدایت روز ۲۲ شهریور اعلام کرد به «حرمت همۀ داغداران و دادخواهان به‌خصوص مادران دادخواه»، به اعتصاب غذا پایان می‌ دهد.

این فعال سیاسی در عین حال تأکید کرد که «اعتصابم را می‌شکنم اما عهدم را نه، عهدم با خودم و با شما مردم رنج‌دیده وطنم، تا روزی که ردپای جمهوری اسلامی، این حکومت ضد آزادی، از خاک ایران زدوده نشود».


در این رابطه