مولوی عبدالحمید: کسی که سرش برهنه باشد نباید کشته شود - بازداشت مهسا امینی و تحویل جنازه او برای مردم دردآور بود

abdolhamid molavi دویچه فارسی: امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌ های نماز جمعه از قتل مهسا امینی یاد کرد و گفت که تحویل دادن جسد او برای همه مردم دردآور بوده است. پس از اقامه نماز جمعه مردم زاهدان راهپیمایی کردند و شعارهای اعتراضی و ضد حکومتی دادند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های روز جمعه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) به موضوع قتل مهسا ژینا امینی پرداخت اما همینکه او این موضوع را طرح کرد اینترنت زاهدان مانند جمعه‌ های گذشته دچار اختلال و پخش زنده سخنان مولوی عبدالحمید قطع شد.

به گزارش "حال وش" که در مورد بلوچ‌ ها و اهل سنت گزارش تهیه می‌کند، هم‌زمان با زاهدان، در برخی دیگر از شهرهای بلوچستان، از جمله خاش، قصرقند و سراوان نیز اینترنت دچار اختلال و قطعی شده و هرگونه امکان برقراری تماس شهروندان دشوار شد.

با این حال متن سخنرانی عبدالحمید بلافاصله در شبکه‌ های مجازی به شکل گسترده‌ ای منتشر و پخش شد.

مولوی عبدالحمید با اشاره به سالگرد جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد گفت کسی که سرش برهنه باشد نباید کشته شود و "وقتی مهسا به خاطر پوشش بازداشت و جنازه او به خانواده تحویل شد برای همه مردم دردآور بود".

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین تأکید کرد بر اساس قانون اساسی کشور تجمعات مسالمت‌آمیز حق مردم است و نه از لحاظ شرعی و نه قانونی هیچ کس نمی‌تواند به چشم مردم شلیک کند.

عبدالحمید در این قسمت از خطبه‌های خود به آسیب‌ دیدنِ صدها معترضی که در سال گذشته بعد از قتل مهسا نیروهای امنیتی به سمت چشم‌هایشان شلیک کردند و تعدادی از آن‌ها نابینا شده‌اند، اشاره کرد.

نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی مسئولیت شلیک به چشم معترضان و همچنین کشته شدن صدها معترض در اعتراضات اخیر را هیچوقت نپذیرفته‌‌اند.

شعار مرگ برخامنه‌ای دوباره در خیابان‌ های زاهدان سرداده شد:

پس از اقامه نماز جمعه مردم زاهدان در مسیر بازگشت به خانه‌های خود راهپیمایی کردند و شعارهای اعتراضی و ضد حکومتی سر دادند.

جمعه اعتراضی زاهدان این بار یک روز پیش از اعتراضات گسترده ایرانیان در داخل و خارج به مناسبت سالگرد قتل مهسا ژینا امینی برگزار شده است.

بلوچ‌ها شعار "حکومت اعدامی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم"، "مرگ بر خامنه‌ ای" و "مرگ بر بسیجی"، "مثل شهید یاسرم، برای مرگ حاضرم"، "زن زندگی آزادی"، "از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران" سردادند.

معترضان با در دست داشتن پلاکاردهایی خطاب به خامنه‌ای نوشتند: «خامنه‌ای بدان که ما کشتار زاهدان را فراموش نمی‌کنیم.»

مولوی عبدالحمید قبلا گفته بود که کشتار خونین زاهدان درهشتم مهر ۱۴۰۱ "از قبل برنامه‌‌ریزی شده بوده" و مسئولیت قتل مردم بر عهده "حاکمیت و نظام" است.

این واقعه که به "جمعه خونین زاهدان" معروف شده به کشته شدن حدود ۱۰۰ نفر منجر شد که حداقل ۱۰ نفر از آنان کودک بودند. دستکم ۳۰۰ شهروند دیگر نیز مجروح شدند.

یک ماه پس از این واقعه فرماندار نظامی زاهدان و رئیس کلانتری ۱۶ این شهر از کار برکنار شدند. عبدالحمید در آن زمان نیز خواهان مجازات عاملان و عامران این حادثه شده بود. از آن تاریخ به بعد هر جمعه در زاهدان، راهپیمایی‌های اعتراضی صورت می‌گیرد و بزودی نخستین سالگرد این روز نیز فرا می رسد.

فراخوان اعتصاب در سالگرد جمعه خونین زاهدان:  

در ارتباط با کشتار جمعه خونین زاهدان برخی گروه‌های سیاسی بلوچ از جمله "حزب بلوچستانء راجی تپاکی" در بیانیه‌ای برای روز ۸ مهر ۱۴۰۲، سالگرد کشتار جمعه خونین زاهدان، فراخوان به اعتصاب سراسری در بلوچستان داده است.

حبیب‌الله سربازی یکی از فعالان سیاسی شناخته‌شده میان شهروندان بلوچ که از این فراخوان حمایت کرده به دویچه وله می‌گوید: «کشتار زاهدان در کنار جنایت‌های دیگر پیش و پس از آن، صدها خانواده شهید، مجروح و آسیب‌دیده پشت سر خود گذاشته است و بلوچ‌ها همچنان مشعل تظاهرات را روشن نگه داشتند و حتی دیدار با خامنه‌ای نیز با شکست مواجه شد و مقاومت استمرار دارد».

او تاکید می‌کند که این فراخوان در‌واقع متعلق به "حزب راجی تپاکی" و "سهاب" نیست، بلکه خواسته خانواده‌های داغ‌دیده است و با توجه به شرایط بلوچستان و اهمیت این روز بلوچ‌ها بار دیگر همبستگی و اتحاد خود را با اعتصاب سراسری و تداوم اعتراضات نشان می‌دهند.


در این رابطه